Akwaria dla początkujących akwarystów

Image

Jeśli należą Państwo do początkujących akwarystów, z całą pewnością zainteresuje Państwa ten artykuł. Jak zacząć przygodę z akwarystyką? Oto kilka pomocnych wskazówek.

ObrazekWielkość i rodzaj akwarium

Przede wszystkim musimy zdecydować, czy będziemy mieć akwarium, w którym będziemy hodować rybki wraz z mało wymagającymi roślinami czy raczej akwarium roślinne. W pierwszym przypadku nam, jako początkującym z całą pewnością wystarczy kupno tzw. zestawu akwarystycznego, który bez problemu kupimy np. w e-sklepie. W licznych ofertach sklepów znajdą Państwo zestawy od najtańszych aż po zestawy profilowane. Zestaw taki obejmuje zbiornik wraz z pokrywą, oświetlenie (obecnie w większości już oświetlenie LED), filtr i grzałkę. W ramach zestawów w ofercie bywają również tzw. krewetkaria i akwaria dla bojowników (bettaria).

Przejdźmy dalej. W przypadku, gdy chcemy sobie sami złożyć akwarium, musimy znać podstawowe informacje. Na początku - ile mamy miejsca na akwarium i o jakiej pojemności akwarium wybierzemy, następnie jakie ryby lub zwierzęta wodne będziemy hodować i czy będziemy w akwarium hodować rośliny akwariowe.

Pojemność akwarium należy dobierać w zależności od wielkości ryb. Oczywiście im większe rybki, tym większa pojemność akwarium. Wyjątek stanowią tzw. bettaria i krewetkaria. W bettarium o pojemności ok. 30 l hoduje się tylko jedną rybkę tzw. bojownika, betty, od tego właśnie pochodzi nazwa bettarium, zaś w krewetkarium o pojemności do 30 l słodkowodne krewetki.

Oświetlenie akwarium

Oświetlenie zapewnia odpowiednią ilość światła zwierzętom wodnym oraz roślinom akwariowym. Należy więc zdecydować, czy w akwarium będziemy hodować rośliny o dużym zapotrzebowaniu na światło. Odpowiednia ilość światła wspomaga bowiem proces fotosyntezy.

Filtracja w akwarium

Istnieją trzy rodzaje filtracji akwariowej: biologiczna, chemiczna oraz mechaniczna. Najważniejszą jest filtracja biologiczna. Przebiega ona za pośrednictwem bakterii wewnątrz filtra, w związku z czym nie należy wyłączać filtra, gdyż zniszczeniu uległyby wszystkie bakterie znajdujące się w filtrze. W akwarystyce stosowane są filtry wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Ogrzewanie akwariowe

Grzałki w akwarium zapewniają stabilną temperaturę wody. Miałaby ona wynosić około 25ºC. Grzałki można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Grzałki zewnętrzne mogą być używane tylko w przypadku, gdy posiadają Państwo filtr zewnętrzny. Większość grzałek na rynku posiada wbudowany termostat. Nastawimy więc potrzebną temperaturę i grzałka już samodzielnie pracuje.

W miesiącach letnich można zastosować w akwarium również chłodzenie. Rybki oraz rośliny źle tolerują, kiedy temperatura wynosi ponad 28 ºC. Tutaj pomogą wentylatory.

Są to najbardziej podstawowe informacje dla zaczynających akwarystów i jedynie od Państwa zależy, czy zdecydujecie się sami na poskładanie akwarium oraz techniki akwariowej czy pozostawicie to specjalistom i kupicie sobie wspomniany zestaw akwariowy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.