Leasing – to się opłaca!

Image

Leasing kojarzy często kojarzy nam się tylko i wyłącznie z autami. A co, jeśli Wam powiemy, że możliwy jest leasing maszyn? To szansa dla przedsiębiorców nie tylko na mobilność, ale również rozwój firmy.

1. Leasing auta

2. Leasing maszyn

Czym właściwie jest leasing? Ta usługa łączy w sobie elementy kredytu oraz dzierżawy. Każdy leasingobiorca korzysta z samochodu na warkach, które są ściśle określone w umowie. To, co jest przedmiotem tego typu usługi w czasie trwania umowy nie staje się własnością klienta. Jest jedynie udostępniany mu na jakiś czas. Oczywiście istnieje możliwość wykupu po zakończeniu porozumienia. Niewątpliwą zaleta jest fakt, że cena wykupu wynosi dużo mniej, niż cena rynkowa. Do wyboru mamy leasing operacyjny i finansowy. Czym one się od siebie różnią? Już tłumaczymy. W przypadku pierwszej opcji podatkek VAT naliczany jest stopniowo, z uwzględnieniem każdej raty. Z kolei przy leasingu finansowym klient całość podatku płaci wraz z pierwszą ratą, a do kosztów uzyskania przychodu będzie mógł wrzucić jedynie odsetki od rat, a nie całą ratę.

Leasing auta

Z pewnością najpopularniejszym przedmiotem branym w leasing jest samochód. Stanowi znaczne ułatwienie w mobilności zarówno dla przedsiębiorców. Warto wiedzieć, że leasing auta nie obniża zdolności kredytowej. Traktuje się go jako koszt ujęty w wydatkach firmy. Ponadto – jak wcześniej wspominaliśmy – pozwala on zaliczyć pojazd w koszty dwa razy szybciej, niż przy zakupie gotówkowym. Fakt, że samochód w czasie trwania umowy pozostaje własnością firmy udzielającej leasingu pozwala chronić majątek klienta przed komornikiem. Jeszcze raz przypominamy, że mamy do dyspozycji finansowy i operacyjny. W przypadku tego pierwszego umowa będzie na czas określony, ale bez minimalnego okresu trwania. Z kolei, gdy mówimy o operacyjnym, umowa jest zawierana na minimum czterdzieści procent czasu amortyzacji środka trwałego. Podsumowując, to na ile podpisujemy umowę leasingową zależy od naszych potrzeb.

Leasing maszyn

Pewnie zastanawiacie się, czy tylko samochód można wziąć w leasing. Śpieszymy do Was z odpowiedzią. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej praktycznie wszystkie potrzebne sprzęty i nieruchomości można wziąć w leasing. Coraz częściej się zdarza, że przedmiotami tego typu transakcji są maszyny, linie produkcyjne, meble, komputery, oprogramowania, drukarki, a nawet wyposażenia biur. Skupmy się jednak na tym, co jest najdroższe dla potencjalnego przedsiębiorcy i najpotrzebniejsze, aby firma produkcyjna prężnie działała na rynku oraz osiągała zyski. W tym przypadku ważny jest leasing maszyn. Na koniec kilka słów o formalnościach. Są one w mniejszym stopniu zajmujące, niż staranie się o kredyt, ponieważ taka operacja wymaga mniej dokumentów od klientów. Wszystko trwa do tygodnia czasu, a niekiedy znacznie krócej. Można również wybrać usługę leasing online. U wielu firm dostępne jest takie załatwienie sprawy dzięki rozwojowi komunikacji i usług internetowych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~do Krzysztof

Święta racja, choć jak sam dobrze zaznaczyłeś zależy jaki leasing (jaka partnerka/partner) ;)
Mamy klientów, którzy wola u nas w Nest Bank skorzystać z kredytu inwestycyjnego z gwarancjami de minimis Banku BGK - bez prowizji, zbędnych opłat i mieć na wstępie jako swój środek trwały. Odliczyć całość bez zastawów, poręczeń itp.

~Krzysztof

Jestem przedsiębiorcą i chciałbym uprzedzić, że nie do końca wszystko wygląda tak pięknie. Leasing jest opłacalny dopóki firma działa i przynosi zyski. Kiedy zastopowano gospodarkę w związku z koronawirusem musiałem czasowo zawiesić działalność. Wówczas pozostawałem bez przychodu. Dla firmy leasingowej nie miało to znaczenia - podpisałeś umowę, więc płać. Samochodu też nie można było w leasingu sprzed koronowirusa zwrócić bez dodatkowej opłaty. Mniej więcej wygląda to tak, że za przedmiot leasingu wartości około 160 tysięcy, przy wpłacie początkowej 10%, dla leasingu w połowie trwania, firma leasingowa życzyła sobie ponad 15 tysięcy netto (+23% VAT). Oczywiście teraz pojawiły się inne leasingi pozbawione ryzyka zwrotu, ale trzeba pamiętać, że ich kalkulacja jest zupełnie inna. Tego typu artykuły można ogólnie podsumować jednym zdaniem - sex jest fajny... dopóki cię nie zgwałcą.