Rozsypała nam się Rewizyjna

Image

Sesja nadzwyczajna, która miała miejsce przed weekendem, po raz pierwszy od czasów ogłoszenia w Polsce pandemii, odbyła się w sali obrad Urzędu Miasta Stalowa Wola. Radni w maseczkach i foliowych rękawiczka skupili się nad uchwałą w sprawie pracy jednej z komisji. Przypomnijmy o co chodziło.

4 członków Komisji Rewizyjnej, w tym przewodnicząca Renata Butryn z Porozumienia Samorządowego (pozostali to: Dariusz Przytuła, Andrzej Szymonik i Damian Marczak), zrezygnowało z pracy w tejże komisji. Powód? Niemoc w podejmowaniu decyzji, podważanie ustaleń i niedogadywanie się z pozostałymi członkami, a skupionymi wokół PiS. Chodziło głównie o kontrole prowadzone w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, ale nie tylko. SPS z PiS zupełnie nie po drodze i współpraca obu stron medalu zaczęła mocno mijać się z celem.

O sprawie pisaliśmy TU

I przyszedł czas na wybór przewodniczącego. Został nim Łukasz Durek z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Do składu dołączyli też: Ilona Kaczmarek, Franciszek Zaborowski. Teraz już na pewno praca komisji będzie sprawna, szybka, a kontrole bez problemu będą prowadzone według harmonogramu ponieważ komisja jest jednolita i jednomyślna. I choć z założenia to „mały” powinien kontrolować „większego”, by ten zbytnio nie popuszczał sobie lejców w zaprzęgu władzy, to w tym przypadku tak się nie dało. Ma to swoje plusy, bo znikną kłótnie i spory, a przecież o to chodzi.

Ale zanim do tego doszło (przypomnijmy, że nadzwyczajna sesja zwołana została tylko w związku z pracami nad składem Komisji Rewizyjnej), było nieco pytań i rozmów. Przewodniczący RM upewnił się czy na pewno 4 członków SPS chce odejść z komisji. Okazało się, że tak. Radna Renata Butryn przypomniała jak wyglądała praca i kontrole, gdy ona była przewodniczącą. Podkreśliła, że starała się uwypuklić dobre strony kontrolowanej jednostki, ale także wskazywała na to, co było złe.

- Nie mogę zgodzić się z taką sytuacją, kiedy były jakieś uwagi, że coś należy zmienić czy poprawić, natychmiast to było negowane przez innych radnych, radnych z PiS-u i przypisywano nam jakieś dziwne intencje. Moje intencje były jasne i oczywiste. Po to jest kontrola żeby wykazać mocne i słabe punkty i żeby dyrektor miał punkty odniesienia i żeby mógł pochwalić się co już poprawił i co już funkcjonuje znacznie lepiej. I druga sprawa: są pewne zasady i jeżeli przekroczy się pewne granice, to to zaczyna być śmieszne i dla mnie nie do przyjęcia było to, że jedna z radnych zgłasza wykreślenie moich słów, za które ja biorę odpowiedzialność z protokołu i wszyscy radni PiS-u głosują za taką sytuacją. Nie wiem czy to się zdarzyło kiedykolwiek w historii tej rady. I to był ten punkt krytyczny, który zadecydował o tej decyzji. Uważam, że nie można zrezygnować z pewnych zasad i granic, za którymi przestaje się być sobą- mówiła podczas sesji Renata Butryn.

Jednocześnie zapewniła, że kontrole będą przez radnych SPS-u prowadzone nadal, choć już w innym trybie. O to mieszkańcy mogą być spokojni.

Radny Damian Marczak spytał przewodniczącego Stanisława Sobieraja, czy radni PiS wzięli choć pod uwagę sugestie Porozumienia, a co za tym idzie, czy członkowie Prawa i Sprawiedliwości zamierzają coś zmienić w swoim postępowaniu podczas prac komisji. Przewodniczący mówił o kompromisie, jaki radni powinni dla dobra ogółu powziąć, ale sam słusznie przyznał, że obie strony nie mają sobie nic do zarzucenia. Trudno w takiej sytuacji wypracować coś wspólnie. Wyrzucanie z protokołu niektórych zdań przewodniczącej, mimo próśb pozostawienia ich, Damian Marczak nazwał przemocą, a nie kompromisem. Jak podkreślił Dariusz Przytuła, to, że w Komisji Rewizyjnej większość to osoby skupione wokół PiS, a co za tym idzie, mają przewagę podczas głosowań, nie musi oznaczać, że zawsze mają rację. W tej komisji, według radnego, po prostu nie dało się pracować.

Dyskusja oparła się o prawnika. Uwagi formalne wyjaśniała radca prawny Justyna Kawka.

Z „drugiej strony” wypowiedział się przyszły przewodniczący Komisji Rewizyjnej Łukasz Durek. Odniósł się do kontroli MOSiR-u. Wytknął Porozumieniu, że działało bez konkretnego planu, a na dodatek na kontrolę potrzebowało aż pół roku. Renata Butryn przypomniała, że stało się tak ze względu na niedostępność dyrektora ośrodka, którego zastępowała osoba nie mająca dostatecznej wiedzy w tematach, które kontrolowano. Co do planu pracy, nie został uchwalony przez koronawirusa, bo zdjęto go z obrad.

Później rozgorzała dyskusja nad tym, kto mógłby zostać wyznaczony na nowego członka komisji. Radni SPS-u nie chcieli nikogo zgłaszać, a radna Butryn przekonywała, że wyznaczanie nowych osób do komisji powinno odbywać się na zasadzie dobrowolności, więc ona nie będzie nikogo typować. Trzeba więc było ogłosić przerwę. Po rozmowach w kuluarach, nadal żaden członek Porozumienia nie chciał należeć do Komisji Rewizyjnej, ani tym bardziej jej przewodniczyć. W związku z tym przewodniczący Rady Miasta przerwał obrady do dnia następnego do godziny 16:00. Przez ten czas radni mieli się zastanowić czy aby na pewno nie zmienią zdania.

W piątek przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Łukasz Durek (przeciw: Renata Butryn, Damian Marczak, Andrzej Szymonik; wstrzymał się od głosu: Mariusz Bajek; nieobecni: Leszek Brzeziński, Joanna Grobel- Proszowska, Andrzej Kochan, Agata Krzek, Dariusz Przytuła), a do składu dołączyli: Ilona Kaczmarek i Franciszek Zaborowski, obydwoje z klubu PiS.

zdjęcie: archiwum stalowegomiasta

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Mieszkaniec

Darek syneczku dobrze że jestes

~taka prawda

Po zakończeniu negocjacji budżetowych w Brukseli premier i jego zwolennicy przekonują, że Polska dostała wszystko, co chciała, a dostęp do pieniędzy unijnych nie będzie obwarowany warunkiem przestrzegania zasad praworządności. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówią coś dokładnie odwrotnego. Komu wierzyć?
Ja wierzę tym drugim!!!

~Darek

Mieszkańcu własnie jestem w ... Pierwszym Kierowniku - Przewodniczącym i jest .....

~true

Nie ma już miejsc świętych w Polsce
Pisior najpierw dokonali profanacji Wawelu , następnie Jasnej Góry gdzie zrobili swój partyjny klub agitacyjny a teraz Łagiewniki(ślub Kurskiego) zostały pohańbione i to wszystko za przyzwoleniem kleru

~maliniak

Zgadnijcie co ja teraz robię? Podpowiem wam ja się uczę,ja się ciągle uczę,to słówek się uczę jak jadę to się uczę jak lecę to się uczę ja się ciągle uczę hihi

~Mieszkaniec

Dareczku gdzie jesteś?

~dadada

W rewizyjnej ludzie ktorzy np. zniszczyli koszykowke w Stalowej Woli - kabaret.

~Darek

Zgadnijcie co ja teraz robie? Podpowiem wam pisze i pisze hehe

e2rds

Liliana, cyt: "Chodzi o to, żeby nie było kłótni???? Gratuluję autorowi!"
Nie, chodzi o to by nie było uczciwej i merytorycznej kontroli, by było wszystko przyklepywane z pieniędzy podatnika jako zgodne, celowe i prawidłowo wydane, nawet jak nie będzie.

e2rds

takaprawda vel pseudointeligent, znowu odezwał się katolicki cymbał brzmiący, przecież ty obrońco katolików katolikiem nie jesteś, pewnych kryteriów nie spełniasz, tyś taki farbowany katolik. Tak po prawdzie, nie wiem jak to oceniać, czy źle, czy dobrze, ale ujdzie w tłumie.

~takaprawda

Do emeryta e2rds, ty nawet w dniu święta katolików w niedziele hejtujesz mieszkańców naszego miasta.

~jan

.... nie będzie kłótni, bo komisje są po to wystawiały LAURKI SWYM KOLESIOM, a swoi kolesie są nieskazitelni, a jak który okaże łajdakiem to jest pan Duda który skutecznie ,,wybawi" prokuraturę i sądy w kłopocie prowadzenia dochodzenia i sądzenia jak to miało miejsce w przypadku pana Kamińskiego, bo kolesie pana Kaczyńskiego nie podlegają pod kodeksy ziemskie ....

~Liljana

Chodzi o to, żeby nie było kłótni???? Gratuluję autorowi!

~Mieszkaniec

Nie chce im sie pracować to niech się zwolnią z funkcji radnego a nie przynoszą wstyd.

e2rds

Emmo, zastanów się, jak jesteś w towarzystwie w którym nic, dosłownie nic nie masz do gadania, nawet jak masz rację, to Cię wyśmieją i zadepczą, to po co tam będziesz kwiatkiem do kożucha.

~Ferbanks

"Radni w maseczkach i gumowych rękawiczkach" - no jaja jak berety.

~Emmo

Zawiodłem się na radnych z opozycji, przecież obiecywali, że będą "patrzeć na ręce".
No to widać nie bardzo im na tym zależy!

~Mieszkaniec

.... w PiSie tak kochają tradycyjne rodziny, że wierchuszka jak i " członki " partii zakładają je po kilka razy a z Przewodniczacym jest cos nie po linii . Chyba zapatrzył sie na Prezesa .....

e2rds

A może to zakodowany długo PiS.

~darecki

rozkodowany został napis pod gwiazdkami!!!!
T Y L K O P I S
inaczej na pewno nie moze byc bo przeciez PO to tacy obrońcy zgody, krzycza STOP mowie nienawisci , wiec pewnie chodzi tylko o TYLKO PIS .. inaczej mieli by krew na rekach wspominajac Adamowicza.....

e2rds

Nauczyciel nie przedstawiaj się nauczyciel bo przynosisz ogromny wstyd takiemu zawodowi tak pisząc. Myślę, że nie masz cienia pojęcia o funkcji Komisji Rewizyjnej.

~***** ***

Może powinniśmy się skupić wokół Maxa Kolonko? Potrzeba silnej rozpoznawanej marki.

Ruch_8G

Peło, to przez waszą zachłanność wygrał Duda i dalej mamy monopol PiS.

My młodzi mamy dość! Chcemy mieszkań, a nie 500+ dla patoli.

Dla nas droga jest jedna. Zjednoczenie wszystkich młodych pod 8 gwiazdami albo zginiemy.

***** ***

piket

@nauczyciel ale kto ma złożyć mandaty???? Ci którzy bezmyślnie wszystko akceptują i zawsze są tak jak nadberezny każe czy ci, którzy mają czasem krytyczne zdanie odnośnie działań prezydenta??? Chyba chodzi ci o tych pierwszych bo nic nie wnoszą do rady i są jakby ich nie było.

~Nauczyciel

Dla mnie to niech złożą mandaty, jak nie chcą pracować!
Fora ze dwora!

~kris35

Ciekawy jestem o czym oni debatowali? Andrzej !!!! - Co Ty robisz w tym debilnym towarzystwie???? Wstrzymałeś się - ok.

~***** ***

Teraz już na pewno praca komisji będzie sprawna, szybka, a kontrole bez problemu będą prowadzone według harmonogramu ponieważ komisja jest jednolita i jednomyślna a co najważniejsze pisowska.

~Oj tam

W tym kraju wszystko jest możliwe. Np.każdy rolnik ze wsi zadowolony bo dostaje dotacje unijne i głosuje na wiadomo kogo, a ta wiadoma partia pewnie bardzo by chciała z unii wyjść i do tego dąży. No pomyślmy brak dotacji, brak ziemniaka, marchewki itp. Czy ten rolnik myśli?

~Mieszkaniec

~obca - przewodniczący Komisji Rewizyjnej też może poślubi "Młodziutką Panienkę" w Łagiewnikach tylko Prezes musi zezwolić na śluby chopa z chopem.

~obca

co tam jakieś komisje --dzisiaj jest wielki dzień dla narodu Wielki Kawaler Jacek Kurski poślubił Młodziutką Panienkę ito gdzie?w Łagiewnikach ==pewnie od dzisiaj będzie można za odpowiednią opłatę wziąść drugi ślub kościelny.=do trzech razy sztuka.