4,5 mln zł na nagrody w 3 lata? Magistrat hojny, starostwo dużo mniej

Image

Nagroda pieniężna dla pracownika to uznanie i docenienie zasług na rzecz firmy. Na dodatkowe pieniądze rzadko mogą liczyć zatrudnieni w prywatnych firmach. Cieszyć się trzynastką, dodatkami do pensji, jubileuszówkami, mogą w zasadzie tylko budżetowcy. Ile dostają stalowowolscy urzędnicy? Te dane są jawne i obywatele mogą je poznać.

Członkowie stowarzyszenia „Nasze Miasto” zwrócili się do Urzędu Miasta w Stalowej Woli z pytaniem o wysokość nagród wypłaconych miejscowym urzędnikom w 2019 roku. W związku z ostatnimi zawirowaniami w obszarze dostępu do informacji publicznej w UM, prezydent dość szybko udzielił odpowiedzi. Jak dowiedział się miejscowy Watchdog łączna kwota wydana na nagrody brutto w 2019 roku wyniosła 1 mln 440 tys. 146 zł. Odpowiedź zawierała łączną kwotę brutto przyznaną na nagrody dla wszystkich pracowników. Pieniądze wypłacono z tytułu: jubileuszu, obchodów dnia samorządowca, nagrody rocznej, nagrody indywidualnej przyznawanej za zwiększenie obowiązków oraz za szczególne osiągnięcia w pracy.

Niektóre nagrody muszą być wypłacone, bo tak wynika z przepisów. I tak na przykład na wniosek pracownika samorządowego, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, trzeba wypłacić nagrodę jubileuszową. W 2019 roku z tego tytułu przyznano nagrodę 20 osobom na łączną kwotę 162 tys. 422 zł (średnio 8 tys. 121 zł). Pozostałe nagrody przyznawane pracownikom wypłacane są w ramach funduszu nagród, tzw. funduszu wewnętrznego, który wynika z regulaminu wynagrodzenia. Jak wskazuje magistrat - środki na te świadczenia pochodzą głównie z „oszczędności” na działalności urzędu. Nagrody przyznane z okazji „Dnia samorządowca” dla 215 pracowników wyniosły 154 tys. 017,40 zł (średnio 716 zł). Nagrody przyznawane indywidualnie (za zwiększenie obowiązków lub za szczególnie wyróżniającą się prace dla 75 osób to kwota 417 tys. 554 zł (średnio 5 tys. 580 zł). Nagrody roczne przyznano 210 osobom na łączną kwotę 705 tys. 151 zł (średnio 3 tys. 357 zł).

- Nie jesteśmy przeciwko nagradzaniu pracowników magistratu. Zdajemy sobie sprawę, że nagrody te są szczególną formą podziękowania za często wieloletnią czy wyczerpującą i stresującą pracę. Wiemy, że w urzędach i administracji publicznej zarabia się za mało, ale chcemy też poznać jakie kwoty zostały przyznane pracownikom i jak to uzasadniał prezydent. Trzeba pamiętać, że mamy zadłużenie na poziomie prawie 200 mln. Taki wniosek już skierowaliśmy do prezydenta, który stwierdził w odpowiedzi, że żądane przez nas informacje nie są w świetle ustawy informacją publiczną. Dlatego z niecierpliwością czekamy na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu w tej sprawie- komentuje Łukasz Banasik, prezes „Naszego Miasta”.

Dla porównania w Starostwie Powiatowym, gdzie liczba pracowników jest mniejsza o połowę– w 2018 roku wypłacono nagrody w kwocie 122 tys. zł, a w 2019 roku przeznaczono na ten cel zaledwie 1600 zł.

W 2017 stalowowolski magistrat wydał na nagrody łącznie 1,8 mln złotych, a w 2018 roku prawie 1,3 mln zł. Łącznie w trzy ostatnie lata prezydent Lucjusz Nadbereżny wypłacił pracownikom prawie 4,5 mln zł nagród. Informacje dotyczące kwot wynagrodzeń pracowników urzędów państwowych lub samorządowych, jako finansowanych ze środków publicznych za wykonywanie funkcji publicznych, stanowią informację publiczną– dowiadujemy się z szerokiego orzecznictwa sądów administracyjnych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~do ile...

Co cię tak zdenerwowało- prawda??? to nie jest bicie w P.Prezydenta tylko w większość mieszkańców STW co chcecie pozamykać nas w domu wszystko be....po pracy należy się też relaks i odpoczynek naszym rodzinom

~lekarz

Do dlaczego, bo hejterzy muszą szczekać bo już w desperacji nic im innego nie pozostało. Już za parę dni wszyscy POLACY będą oglądać w telewizji koronacje naszego kochanego PANA PREZYDENTA DOKTORA PRAWA ANDRZEJA DUDE. A za to szczekanie TOTALNA OPOZYCJA mu już przegrane wybory do sejmu i senatu za 3 lata.

~Ile ile kto

Do Dlaczego - Zmień leki

~Dlaczego???

Stowarzyszenie nie może pogodzić się że Pana Prezydenta wybrała większość demokratycznie i tak go atakuje na każdym kroku my mieszkańcy mający dzieci rodziny chcemy rozrywki żeby coś działo się i w naszym mieście jak w innych tam rodziny się bawią i nie atakują tak jak to się dzieje w STW i to zawsze te same osoby to już obsesja co zależy Wam żeby w mieście nic się nie działo i wszyscy z niego wyjechali na tym Wam bardzo zależy????wszystko Wam przeszkadza załóżcie rodziny doczekajcie się wnuków i wtedy może zmienicie zdanie ciekawe ile zarabiacie że tak kontrolujecie zarobki innych i uważacie że za dużo zarabiają WSTYD naprawdę WSTYD nie interesuje Was co myślą o Was mieszkańcy NIE??? i tak właśnie dzielicie miasto

e2rds

socjol, bardzo błędnie myślisz, ten który pracuje i musi posiadać wiedzę w urzędzie i który to wszystko wypełnia dostaje najmniej. Tylko rządzący swoi dostają kasę.

~CAŁA PRAWDA

własnie widac w oswiadczeniach majatkowych 5 tys wypłata a drugie tyle premia i traca kase na lewo i prawo i na wszystko ich stac a drugi referent robi taka sama prace moze duzo wiecej i ma 2 tys i glowi sie jak wszystko pogodzic a od gory decyzje ze premie i nagrody pozabierac ciekawe na drugi rok w oswiadczeniach czy kazdy mial pozabierane nagrody punk widzenia zalezy od punktu siedzenia mam wladze mam kase i wszystko po znajomosci zalatwiam a szarak tyle co sobie wychodzi

~socjol

najlepiej narzekać na urzędników, ale bez nich taki "biznesmen", w większości spraw by sobie nie poradził. Przychodzi do urzędu i podstawowego dokumentu nie potrafi wypełnić, a nie mówiąc już o dodaniu 2+2 - to też dla niego za trudne. Oczekuje, że wszystko się za niego zrobi a on odpłaci urzędnikowi takimi wpisami "urzędnicy są nie potrzebni/ powinni pracować za darmo bo przecież ich wiedza, praca nic nie kosztuje" Czy tak nie jest ???, czy ktoś szanuje ciężką pracę urzędnika - wątpię,,,,,

~pracujący

do bogdan66- nie po to człowiek przez lata nie przesypia nocy, uczy się żeby zarabiać jak sprzątaczka - najniższe. Tak właśnie zarabia się w budżetówce. Najwięcej "szczeka ten" co nie ma zielonego pojęcia jak się zarabia w urzędach a jakie są duże wymagania /kompetencje/.

~umarly

Dlaczego komentarze nieprzychylne Nadbereżnebu są usuwane z forum? Redakcjo dlaczego to robisz?

~Liljana

Najlepsze nagrody w dniu samorządowca. Dostali je pracownicy administracyjni, kierowca, goniec, sprzątaczka i informatyk! Musieli skoro nagrodzono aż 215 osób.

~jasio

Bo hory w dup. E ma wybory

~jasio

A na klimatyzację w szpitalu nie było nima i nie będzie pinedzy

~jasio

Ludzie to nie wita że cienka władza misi se kupić zwolenikof a jak nima argumentóf to przynajmniej paru musi przekupic

~Vrek

Na dopłaty do cewnikow i pampersow nima i nie będzie piniedzy a dla niepotrzebnych biurokratow to miliony

~złomiarz

~Pirdovka a umysłowy to nie dostaje pensji za tą swoją wspaniałą pracę ? Jak by pracował za darmo , to OK , niech dostaje nagrody. Ale zarabia na tym że pracuje, to ma obowiązek pracować dobrze. Co za pierdoły że jak dobrze pierdzi w stołek to mu się nagroda należy :-/

~bogdan66

Dopóki miasto ma dlug do splaty to nie powinno być zadych premii i nagrod..U nas na zakładzie wszyscy stracili premie bo Cowid jest.

~-----

Rzeszów jest około 3 razy większy.Pamiętacie ostatnie porównanie w sprawie nagród?
Daje do myślenia.

~Mika

A możeby szanowna władza raczyła sprawdzić stan wynagrodzeń w jednostkach budżetowych gdzie nie ma nagród a trzeba harować za psie pieniądze !

~Pirdovka

To nie jest rozdawnictwo ci ludzie tez dbaja o miasto o nasze sprawy oni kokosow nie zarabiaja pozdrawiam

~Pirdovka

bardzo mnie boli to ze kazdy krytykuje te nagrody jak ktos wykonuje dobrze robote to mu sie nalezy nagroda naprawde umyslowy pracownik czasem ciezej pracuje bardziej wraca zmeczony do domu nic fizyczny ,wiem bo pracowalem i na takim i na takim

~stalowiak

Te dane i tak są uśrednione wiem ze źródła, że większa część kwot poszła na nagrody i dodatki dla tych najwyżej w magistracie - kolegów, reszta robotników dostała kilka stówek żeby nie gadali że nic nie dostali. Tak się robi zawsze w urzędach, i tak zawsze kolesie mają najlepiej, a reszta jak nie pasuje to won z urzędu. Przykra sprawa, ale tak się wydaje NASZE pieniądze z podatków. Gdyby to były jego prywatne to nic by nie dostali może po 100zł jak w spożywczym.

~Wyborca

Za dobra prace powinny byc nagrody i tak jest w tym mieście . Pracownicy magistratu są ok idlatego dobry szef wynagradza ich
Brawo Panie Lucjuszu
The best forewer prezydent stw

~ Edek

~kabiii
Życzyć sobie możesz więcej kapusty w kebabie u Turka

~Aldona

Rozdawnictwo w tym mieście jest ogromne . Nigdy takiego czegos nie było za rządów innych prezydentów .moim zdaniem Nadberezny to najgorszy prezydent w histori tego miasta . Jednym słowem chłopczyk któremu sue wydaje że rządzenie miastem to gra planszowa „eurobiznes „
I mam takie prawo to napisac o tym .

~Mieszkaniec

@kabi
Widać tutaj tłuka typowo pisowskiego myślenia ( ale czy wy myślicie ?)
Wydatki jakie wydaje miasto to nie twoja pensja za mycie garów na zlewaku w Irlandii i każdy chce wiedzieć na co idą podatki . Ty jako wyborca dudy

~Lokaj

- kabi
Pisowska Chołota z ciebie przemawia ale to mnie nie dziwi . Bardzo boicie się ujawniać na co wydajecie pieniądze podatników

~Yyyyy

1600 W starostwie umiech))

kabi

ja sobie nie życzę żeby byle krzykacz wiedział ile zarabiam. To jest moja sprawa i sprawa pracodawcy. Ciebie Lokaj też nie powinno obchodzić. Zawistne polaczki muszą wylewać jad bo nie może być inaczej.

Myślicie że prezydent taki głupi że będzie łamał prawo? Natworzyło się dziwnych organizacji i pod przykrywką praworządności chcą być opozycyjną partią. Dlaczego w Warszawie nie szukacie? Tak jest wszystko ok bo tam wasz człowiek.

~Lokaj

Nadberezny po zakończeniu Prezydentury powinien byc dokładnie rozliczony z każdej wydanej złotówki . Naprawdę .... nie trzeba się bać tego kościelnego prezydenta . Ten człowiek nie umie rozgraniczyć funkcji która piastuje ze swoimi poglądami religijnymi które przesadnie używa jako prezydent miasta . Niech dobie leży krzyżem w kaplicach ale po pracy

~urzędnik

Eldorado i wersal to mieliśmy w urzędzie miasta jak prezydentem był SZREK , na wszystko pieniędzy wtedy brakowało ale potężne nagrody musiały być.