Powiat poręczył kredyty dla szpitala i PKS-u

Image

15 mln zł oraz 500 tys. zł – kredyty w takich kwotach Powiat Stalowowolski poręczy kolejno Szpitalowi Powiatowemu oraz Przedsiębiorstwu Komunikacji Samochodowej.

Uchwały w tych sprawach zostały podjęte podczas XVIII Nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Stalowowolskiego, która odbyła się 16 lipca 2020 r. Dyrekcja SPZOZ Szpitala Powiatowego w Stalowej Woli o poręczenie dużego kredytu ubiegała się już w roku ubiegłym. Ostatecznie Zarząd Powiatu postanowił poręczyć kwotę 15 mln zł, co pod koniec czerwca zostało pozytywnie zaopiniowane przez Radę Społeczną szpitala. Kredytu udzieli bank PKO BP, a będzie on podzielony na 2 części: pierwsza, to kredyt obrotowy nieodnawialny w kwocie 7 mln zł, który będzie przeznaczony na spłatę zobowiązań wymagalnych, natomiast druga – to kwota 8 mln zł z przeznaczeniem na zadania inwestycyjne.

- Będą to dwie duże i ważne dla naszej lecznicy i jej pacjentów inwestycje – budowa nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii wraz z dostawą i montażem kolumn medycznych, wyposażeniem i dokumentacją, a drugie zadanie to przebudowa Oddziału Neurologii wraz wyposażeniem i dokumentacją. Ich realizacja będzie kolejnym krokiem w unowocześnianiu i rozwijaniu Szpitala Powiatowego w Stalowej Woli, sprawi też, że będziemy mogli pomagać większej grupie chorych z udarami. A tych niestety jest coraz więcej – komentuje Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Budowa nowego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii rozpocznie się i zakończy jeszcze w tym roku. Po zakończeniu tej inwestycji, rozpocznie się przebudowa Oddziału Neurologii.

Natomiast dla PKS-u uchwalono poręcznie kredytu w wysokości 500 tys. zł. Ma on być zaciągnięty w Nadsańskim Banku Spółdzielczym z przeznaczeniem na finansowanie bieżącej działalności, w tym wynagrodzeń i zobowiązań publiczno-prawnych oraz zobowiązań wobec dostawców. Powiat jest właścicielem 100 procent akcji spółki od 2010 roku.

W przypadku obydwu uchwał dotyczących poręczeń, Rada głosowała jednogłośnie – „za” byli wszyscy obecni radni.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

sierozak, informacja z 30 stycznia 2020 na temat kosztów PCPN i stadionu:
Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej pochłonęło ponad 55 mln zł. Przypominamy, że PCPN to nie tylko płyta główna boiska i trybuny. To też kilka mniejszych boisk, drogi wewnętrzne, szatnie, sieci, przyłącza i instalacje, boisko ze sztuczną nawierzchnią z balonem pneumatycznym. Obiekt ma zarabiać na siebie. Trenować na nim mają młodzi ludzie z całej okolicy. Potrzeba więc gospodarza- managera, która podoła trudnym obowiązkom i zdoła tak prowadzić Centrum, żeby zarobiło na siebie i przyniosło zyski.
6 Marca 2020 15:22:53~kibic
Do garnek jaki nick taki wpis ,nie martw się o frekwencje na wszystkich meczach bo sprzedaliśmy ponad 2 tysi.ące karnetow i na każdym meczu będzie tam przynajmniej 3 tysiące kibiców . To po Widzewie największa ilośc kibiców w 2 lidze i za to należy się naszym kibicom największy szacunek. Na skansenową trybune w czasach szreka bilety były po 20 złotych to zasiąśc na takiej trybunie za 25 złotych to tak jak za darmo. A na to Centrum Sportowe dostaliśmy 15 milionów z Ministerstwa sportu a teraz dostaliśmy 15 milionów zwrotu VAT. Tak , że mamy to Centrum za darmo. Dziś te 25 złotych to mniej niż w czasach szreka 20 złotych.
6 Marca 2020 18:08:10e2rds
kibic vel pseudointeligent, jeszcze w sprawie mataczenia na temat kosztów Centrum. Materiały budowlane obłożone są stawką VAT w wysokości 23% w tym przypadku, więc jeśli zwrócono faktycznie 15 mln VAT, to Centrum kosztowało miasto 65 mln, a nie jak podano ponad 55 mln i doliczyć dotację to razem 80 mln, to kto tu kłamie.
Faktycznej prawdy o kosztach myślę, że nie dowiemy się, a to centrum jest nadal nieskończone.

~sierozak

Może ktoś ujawni ile kasy idzie na stadion i PCPN.Wiadomo ze nie maja dochodow tylko straty Boja się ujawnić wydatki.

~2dd

Do "e2rds" ja tak rozumiem jak Ty i oni też piszą o niedorzeczności zaciagania kredytów na spłacanie... kredytów! Identycznie jest w UM bowiem emisja obligacji komunalnych to nic innego jak dług długoterminowy z wykupem na końcu okresu umownego. To papiery dłużne stosownie do czasu wykupu oprocentowane, tak że emitent nie jest instytucją charytatywną a przedsiębiorcą który z tego dobrze żyje. Po obligacje idzie się wówczas gdy droga po kredyt do banku jest już zamknięta. Nad każdym zaciąganym zobowiązanie czuwa RIO która wydaje opinię co do możliwości zaciągnięcia długu.

e2rds

pola, siwy, dodge, wiecie co to piramida finansowa, w tym przypadku kredytowa, to jest właśnie to o czym piszecie, to nie ma końca i prowadzi do bankructwa, obligacje Urzędu Miasta to to samo.

~pola

Panie starosto niech trochę z tego kredytu dla PKS-u przeznaczy na umundurowanie tej nielicznej załogi(kierowcy!) bo to sie im należy. Spłacanie kredytów kolejnymi kredytami prowadzi do korkociągu zadłużania się każdego kto to robi. To jest droga na manowce i grozi wywrotką.

~siwy

biorą kredyt by spłacić kredyt? przecież tak to wpada się w coraz większe kłopoty. nie mam racji?

~dodge

Dobra strategia, w prl się sprawdzała znakomicie.
Wezmą kredyt na spłatę zobowiązań.
Potem kolejny kredyt na spłatę poprzedniego kredytu.
I tak w kółko aż braknie chętnych do pożyczania.
Wtedy zarząd przyzna sobie nagrody za odważne decyzje, weźmie odprawy i pójdzie w pisdu.

~Kefir55

"Obecnie PKS ma uruchomionych 77 linii, z czego zaledwie 17 jest rentownych. Mamy najtańszy wozokilometr w kraju - 2,71 złotych. - Dofinansowanie 1,7 mln. zł załatwia nam temat całkowicie. Gminy dadzą nam parę groszy ale dzięki temu zapewnimy transport do każdego zakamarka gminy" - Zarzeczny, na IX Nadzwyczajnej Sesji 2019 r.

Komuna wiecznie żywa

~WielkieOczy

Pół bańki kredytu dla pks-u na bieżące pensje i na spłatę długów? NAPRAWDĘ???