Chirurgia kręgosłupa w stalowowolskim szpitalu

Image

Pełny zakres operacji kręgosłupa, miednicy i osteotomia podkolanowa – to nowe procedury wykonywane w Oddziale Chirurgii Urazowo– Ortopedycznej w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli.

- Chcemy rozwijać oddział, a przede wszystkim pomóc pacjentom. Obecnie jesteśmy w stanie wykonać cały zakres chirurgii kręgosłupa. Operacje te możemy przeprowadzać także w trybie ostro dyżurowym. To ważne dla pacjentów, którzy doznali nagłych wypadków. Mamy mocny zespół w szpitalu. Ponadto poszerzamy zakres zabiegów dotyczących chirurgii stopy i ręki. Obecnie oddział dynamicznie się rozwija- mówi Dariusz Sowa, lekarz kierujący Oddziałem Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej.

Dotychczas w stalowowolskim szpitalu był wykonywany prawie cały zakres operacji chirurgicznych z zakresu ortopedii- protezoplastyka kolana i biodra jako wiodący od lat kierunek, operacyjne leczenie urazów, złamań, a ostatnio pełna paleta operacji kręgosłupa. Wprowadzenie tych operacji do stalowowolskiej placówki jest możliwe dzięki współpracy z dr Grzegorzem Guzikiem, ordynatorem Oddziału Ortopedii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie, który raz w tygodniu przyjeżdża do Stalowej Woli. Przeprowadza on tu operacje kręgosłupa, a asystują mu lekarze ze Stalowej Woli. Oni też wykonują je samodzielnie pod okiem dr Guzika. Tygodniowo są wykonywane 2- 3 operacje kręgosłupa. Jest to leczenie dyskopatii, chorób zwyrodnieniowych, a także schorzeń nowotworowych, które nie wymagają kontynuacji chemio i radioterapii.

Są to operacje, które wymagają dużego dostępu, ale też i takie, które wykonywane są techniką małoinwazyjną poprzez niewielkie nacięcia skóry, bez szerokiego otwierania kręgosłupa. W takim wypadku pacjent dużo szybciej powraca do zdrowia.

- Skupiamy się głównie na przepadkach wynikających z urazów. Operowaliśmy ostatnio dwie młode osoby z urazami kręgosłupa szyjnego. Tego typu urazy są bardzo często następstwem wypadków komunikacyjnych, wypadków przy pracy, upadków z wysokości czy też skoków do wody. Niektóre z urazów kręgosłupa, zwłaszcza, gdy dochodzi do porażeń, jest ucisk na rdzeń kręgowy, wymagają natychmiastowej interwencji. I mamy taką możliwość, by takie przypadki realizować w trybie ostro dyżurowym– mówi Dariusz Sowa.

Kolejna nowa procedura wykonywana na Oddziale Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej, to osteotomia podkolanowa piszczeli, czyli korekcja osi kończyny dolnej. Jeśli oś przebiega nieprawidłowo, to stopniowo dochodzi do zużycia jednej, najczęściej przyśrodkowej części kolana, co prowadzi do artrozy, a w konsekwencji do konieczności wstawienia implantu. Można temu zapobiec wykonując właśnie ten zabieg, który odsuwa w czasie protezoplastykę. Osteotomia podkolanowa piszczeli polega na przecięciu kości i skorygowaniu osi mechanicznej kończyny.

- Wcześniej tej operacji nie można było przeprowadzać w naszym szpitalu, gdyż nie było odpowiedniego sprzętu, czyli aparatu rentgenowskiego, który wykonuje zdjęcie całej kończyny dolnej. To jest jedyna operacja, na którą trzeba niestety namawiać pacjentów, gdyż najlepsze efekty daje wtedy, gdy jeszcze nie odczuwa się bólu. A gdy już zacznie mocno boleć i deformacja będzie bardzo postępować, to konieczna jest proteza. Jeśli w odpowiednim czasie wykona się ten zabieg, to zmiany zwyrodnieniowe, przykurcze kolana, deformacja, mogą przyjść o wiele później– wyjaśnia lekarz.

W stalowowolskim szpitalu przeprowadzane są również od niedawna operacje miednic. Operacje tego typu lekarze ze Stalowej Woli wykonują samodzielnie, natomiast jeśli są bardziej skompilowane przypadki, to medycy mogą liczyć na pomoc lekarzy z Kliniki Ortopedii w Rzeszowie. Z takimi urazami najczęściej trafiają pacjenci, którzy ulegli wypadkom komunikacyjnym.

- Do operacji miednic zmusiło nas życie, gdyż takie przypadki są niechętnie przyjmowane przez inne placówki- mówi Dariusz Sowa.

- Współpracujemy z firmami liczącymi się na rynku medycznym, protezy i implanty mamy z tzw. górnej półki. To jest bardzo ważne dla pacjentów- zaznacza lekarz.

Przed planową operacją każdy pacjent musi być dobrze zdiagnozowany, mieć kompleksowe badania. Operacja kręgosłupa to jest ostateczność, gdyż wiele problemów tzw. dyskopatycznych, można leczyć zachowawczo.

- Nie namawiamy pacjentów do operacji, pacjent sam musi być do tego przekonany. Jeśli są długotrwałe bóle promieniujące do kończyn dolnych, z zaburzeniami neurologicznymi, a leczeniem farmakologicznym i rehabilitacją nie możemy pomóc, to leczenie operacyjne jest jedynym wyjściem- podkreśla Dariusz Sowa.Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~stalowiak

Brawo brawo brawo trzeba rozruszać ten szpital i wszystkie jego oddziały, tylko żeby lekarze nie uciekali do innych placówek.

~Olek

Apteka "Vita" na ul. Poniatowskiego. Najdroższa apteka w stalowym mieście a właścicielka celowo wprowadza w błąd klient ów podczas zakupów podając inne ceny leków niż wybijane później na paragonach. Oczywiście późniejszych reklamacji też nie uznaje.

~Lasowiak

Ja również polecam ten Oddział. Byłem operowany przez Pana Ordynatora. Trudna operacja świetnie wykonana. Atmosfera podczas pobytu świetna. Szczerze polecam.

~Pacjent12345

Roza nie wiem co ty mówisz. Byłem operowany na ortopedii rok temu. Złamane przedramię. Powiem szczerze ze miałem wątpliwości ale sam pobyt bardzo przyjemnie, operacja super opieka w poradni bardzo dobrze. Dzisiaj cieszę się sprawna ręka. Ja polecam.

~roza

Ten szpital to porażka. Ortopedia i chirurgia nigdy w życiu.

~Romek

Coraz głupszych troli macie w tym pisie...

jabar

TNT1938, twój mózg nie ogarnia że Nadbereżny nie wysyła karetek do chorych. Poczytaj ustawy jak masz możliwość. Albo nie pisz głupot.

~Baltazar

Oddział super tylko specjalistów brak.

~Ojej

W Stw to tylko operacja dla kogoś kto chce dostać rentę.

~TNT1938

...a zamawianie karetki pogotowia w dalszym ciągu przez Mielec? Jak tak to brawo panie prezydencie Luciuszu N . A i przy okazji zapytam o posadę super speca od transferów do Stalówki bo jak widać po wynikach - dał radę . Są w języku polskim takie słowa jak : WSTYD i HONOR

~Qwertyui

Brawo chyba jedyny oddział który się rozwija. Moze by tam zrobić remont ??

~Kolo

Pierwsze co wyremontować ortopedię bo te sale to masakra a ci lekarze to buce jedynie Stelmach a reszta młodych to masakra

jabar

Brawo, brawo, jakaś jaskółka zawitała