Jagodzianki z kruszonką

Image

Pora na jagody. Tych w lasach całe mnóstwo, a i na targu wiele osób sprzedających te słodkie i aromatyczne owoce przynosi ich coraz więcej. Z jagód można zrobić mnóstwo rzeczy: ryż ze śmietaną i jagodami, pierogi, kluski z jogurtem i jagodami, no i oczywiście jagodzianki!

Składniki na około 25 bułeczek:

Suche:

- 0,5 kg mąki pszennej

- 1 paczuszka drożdży suchych (7 gram)

- szczypta soli

- 0,5 szklanki cukru

Mokre:

- 1/3 kostki masła roztopionego i ostudzonego

- 0,5 szklanki mleka ciepłego lecz nie gorącego

- 3 jajka (1 żółtko plus 1 jajko do ciasta i 1 żółtko do posmarowania bułek)

Kruszonka:

- 2 łyżki masła miękkiego

- 2 łyżki mąki

- 2 łyżki cukru

Nadzienie:

- 0,7 litra jagód wymieszanych z około 2 łyżkami cukru

Mieszamy suche składniki ze sobą i osobno mieszamy składniki mokre. A później znów mieszamy, tym razem mokre i suche razem. Wyrabiamy ciasto. Jeśli nie odchodzi od ręki, lepi się, podsypujemy więcej mąki. Gotowe ciasto przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do wyrośnięcie.

W tym czasie możemy odpocząć. Czas relaksu (czytaj: rośnięcia) zależy od temperatury pomieszczenia. Może to być pół godziny, a może być i godzina.

Gdy ciasto co najmniej potroi objętość, jest gotowe do dalszej obróbki. Odrywamy od niego kulki wielkości śliwki renklody i formujemy w palcach placuszki. Na środek dajemy wymieszane z cukrem jagódki i zlepiamy końce. Później delikatnie turlamy naszą bułeczkę w dłoniach nadając jej kształt okrągły lub podłużny.

Drożdżówki układamy na papierze do pieczenia rozłożonym na blaszce w odległości (przecież urosną). Z przepisu powinno nam wyjść około 25 bułeczek (w zależności od wielkości). Teraz rozkłóćmy widelcem żółtko i posmarujmy przy pomocy pędzelka wierzch drożdżówki. A teraz niech sobie rośnie, a my w tym czasie przygotujmy kruszonkę. Mąkę, mięciutki masełko i cukier wyróbmy palcami aż połączą się w całość stanowiąc jednolite ciasto, a później, jak sama nazwa wskazuje, kruszmy palcami na większe lub mniejsze kuleczki, układając je fantazyjnie na bułkach. Gdy bułeczki urosną, włóżmy je do piekarnika na jakieś 20 minut i pieczmy w temperaturze około 190 stopni. Gdy są ciemnobrązowe, należy wyjąć je z piekarnika. Jagody mają to do siebie, że gdy „poczują” ciepło, lubią pękać i często wypływają z drożdżówek w postaci soku, dlatego po upieczeniu warto przełożyć nasz wypiek na chwilę na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, a za chwilę przenieść je w docelowe miejsce. Bułeczki są pulchne i naprawdę pyszne. Szybko znikają!

Do ciasta zamiast drożdży suchych można użyć świeżych, ale wówczas najpierw należy przygotować zaczyn: ciepłe mleko, 2 łyżki cukru, 2 łyżki mąki, ok. 3 dkg drożdży. Gdy zaczyn urośnie, należy zmieszać go z resztą składników i wyrobić ciasto.

Przewiń do komentarzy






















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =