Niezwykły urok polskiego wzornictwa meblowego

Image

Polscy projektanci mają swój znaczący wkład w rozwój światowego wzornictwa meblowego. To na ich deskach kreślarskich powstały projekty, które do dziś uznawane są za ikony stylu, a oryginalne meble stanowią obiekt pożądania kolekcjonerów z niemal każdego zakątka globu. Jak to się zaczęło? Czy współczesna szkoła designu może poszczycić się równie atrakcyjnymi pracami?

Wielkie nazwiska i ogromne sukcesy

Warsztaty Krakowskie to stowarzyszenie powołane do życia już w roku 1913. W ramach tej grupy funkcjonowało kilka pracowni zajmujących się między innymi tkactwem, introligatorstwem, zabawkarstwem, wytwarzaniem galanterii skórzanej. Prężnie funkcjonowała również pracownia meblowa. O sukcesach grupy rzemieślników może świadczyć ilość wyróżnień, jakie otrzymali oni na odbywającej się w Paryżu w roku 1925 Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych i Nowoczesnego Przemysłu. Polacy zdobyli tam łącznie 189 nagród.

Okres II wojny światowej i pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości nie pozwoliły polskim projektantom na rozwinięcie skrzydeł. Jednak już w roku 1960 inicjuje swoją działalność Zjednoczenie Przemysłu Meblarskiego, które roztacza swą opiekę nad ponad sześćdziesięcioma warsztatami stolarskimi z terenu całej Polski. Chwilę później świat może podziwiać tak niezwykłe projekty, jak na przykład fotele autorstwa Józefa Chierowskiego i Romana Modzelewskiego. Twórcom udało się wykorzystać ówczesne trendy modowe łączące minimalizm z opływowymi kształtami i stworzyć ponadczasowe, również dziś cieszące oko konstrukcje. Coraz trudniej o zakup oryginalnego fotela z tamtych czasów, uzyskały one status dzieł sztuki użytkowej i często goszczą w galeriach i muzeach całego świata.

Propozycje współczesne

Spadkobiercy mistrzów z połowy XX wieku i dziś z powodzeniem realizują swoje pasje. Rynek mebli jest wprawdzie zdominowany przez zunifikowaną produkcję masową, jednak w zalewie bliźniaczo podobnych propozycji można znaleźć prawdziwe perełki designu. Nie jest to zadanie trudne, trzeba jedynie wiedzieć, gdzie szukać. Bardzo interesujące autorskie projekty znajdują się w ofercie warszawskiej firmy Table4U. Miejsce to w zgrabny sposób wpisuje się w potrzeby i oczekiwania osób poszukujących niebanalnego wzornictwa. Osób, które w meblach dostrzegają coś więcej niż tylko sprzęt o stricte użytkowym charakterze. Uzupełnieniem oryginalnych projektów jest staranny montaż oferowanych produktów. Do ich wytwarzania używane jest jedynie naturalne, lite drewno, co pozwala na efektowne podkreślenie wyjątkowej stylistyki.

Duży nacisk położony na stworzenie niepowtarzalnej formy nie oznacza, że dominuje ona nad walorami użytkowymi. Wystarczy zajrzeć na stronę https://table4u.pl/stoly-drewniane, by na przykładzie funkcjonalnych stołów przekonać się, jak udane może być połączenie cech użytkowych i ogromnego talentu projektantów. Pamiętajmy o tym, poszukując nowych mebli do mieszkania lub domu. Warto zejść z utartych ścieżek i zainwestować w wyposażenie, które przez lata będzie cieszyło domowników zarówno swoim wyglądem, jak i jakością wykonania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.