77 Rocznica Zbrodni Wołyńskiej

Image

W Stalowej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające poległych podczas rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. 77 rocznica przywołała w pamięci tamte wydarzenia.

Obchody rozpoczęły się 10 lipca uroczystą Mszą Świętą o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Floriana. Po eucharystii w intencji ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej została odsłonięta tablica pamiątkowa umieszczona na obelisku, przy skwerze pn. „Pamięci Ofiar OUN-UPA”. Przypomnijmy, że w lipcu 2018 roku, w obecności władz samorządowych dokonano już odsłonięcia małej tabliczki, która informowała mieszkańców o nazwie placu znajdującego się przy ulicy Floriańskiej. Skwer przy „Florianie” od tamtej pory nosi nazwę Skweru Pamięci Ofiar OUN-UPA). Tablica upamiętnia pomordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i Ukraińską Powstańczą Armię. Taką decyzję podjęła Rada Miasta 21 czerwca 2018 roku na wniosek Fundacji „Przywróćmy Pamięć” oraz Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”. Nadanie temu terenowi nazwy miałoby być hołdem dla pomordowanych, upamiętnieniem wszystkich ofiar masowej zbrodni, w tym Polaków, Żydów, Cyganów, Czechów, a także tych Ukraińców, którzy nie podporządkowali się zbrodniczemu opętaniu OUN-UPA i z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom, ostrzegając przed napadem, dając schronienie czy pomagając w ucieczce, płacąc za to życiem.

Po uroczystościach na skwerze, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, miała miejsce projekcja filmu pt. „Zmarłych pogrzebać” w reż. Katarzyny Underwood z IPN Gdańsk.

Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich, przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, wobec mniejszości polskiej na Wołyniu w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 roku. Analogiczna czystka etniczna została przeprowadzona przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku. 11 lipca minie 77 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacji zbrodni, podczas której ukraińscy nacjonaliści z OUN i UPA dokonali ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia. W Stalowej Woli uroczystości upamiętniające poległych odbędą się 10 lipca.

W wyniku zaplanowanych działań w latach 1939-47 śmierć poniosło ponad 120 tysięcy Polaków, mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, a także innych narodowości w tym co najmniej kilkuset Ukraińców, którzy odmówili mordowania swoich sąsiadów nie-Ukraińców lub udzielali im schronienia czy innej formy pomocy.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~27ak

KonPolski, a tobie brakło źródła tej prawdy że polecasz mi gdzie kłamią? Przypomnij mi co zrobili z żołnierzami z Westerplatte czy wracajacymi lotnikami z Anglii czy od Andersa. Szpiedzy co nie?

~końPolski

~27ak
Tobie proponuje "NASZ DZIENNIK " w nim jest dużo kłamstwa historycznego , a tacy jak ty szybko to łykają i chcą zabrylować wiedza historyczna

~LA LA POLAND

mojego wujka Ukraincy spalili zywcem. Ukaraincy pokazali w czasie 2 wojny swiatowej ze sa niczym. Raz z Rosja potem z Niemcami. Oni zdrade i tym czym sa wyssali z mlekiem matki. Brat brata siekiera na spaniu by zamordowal. Pokazali na Wolyniu czym sa i co robili. A ilu Polakow wymordowali juz po wojnie. Nigdy bym nie zaufal Ukraincowi. A Bandera to jest Lotr jakich malo.

~27ak

pismak, o tych bandydach wyklętych, to naczelnemu Wyborczej opowiedział brat Stefan odpowiedzialny zbrodnie sądowe a ukrywający się w Szwecji przed odpowiedzialnością? umiech
Nie, nie bawię się w przebieranki, ale wiem że w Wyborczej jak najbardziej wciąż na etapie piaskownicy stąd pomysły przebierania się za czarnoskórych hehe

~do pismak

do pismak: faktem jest, że Polacy a raczej władze polskie, przed wojną na terenach Kresów traktowały Ukraińców źle. Były palone cerkwie, zamykane ukraińskie szkoły. Jednak nikt nie mordował Ukraińców. W czasie rzezi na terenach Kresów, Ukraińcy mordowali Polaków, swoich sąsiadów niekiedy w bardzo bestialski sposób. Więc z jednej strony są represje władz polskich przed wojną wobec Ukraińców - z drugiej bestialskie morderstwa, ludobójstwo cywilów. Tych rzeczy nie można kłaść na jednej szali, nic nie usprawiedliwia rzezi na Kresach, której sprawcami w większości byli zwykli mieszkańcy narodowości ukraińskiej kierowani przez upowców.

~Glamdring

~faraon, proste nie są dla Ukraińców gdzie negują zbrodnie, a jak już wypowiedzą się to ani słowem o UPA czy OUN, a liczbę polskiego odwetu 3-4 tys zrównają z rzezią gdzie zamordowano ponad 120 tys. Ambasador Ukrainy wydał oświadczenie z ktorego wynika że wine ponoszą Polacy, Rosjanie i Niemcy
Owszem polityka II RP nie była udana w stosunku do ukraińskiej mniejszości, ale nikt nikogo nie mordował ani nie wyrzucał z domu. Tutaj natomiast przez cały dzień poklepywano ludzi po plecach zapewniając ich o sąsiedzkiej przyjaźni, a w nocy przyszli ich wymordować. Nie dali im szansy opuszczenia terenu. Nie zabijali ich od razu tylko pastwili się nad nimi, swoimi sąsiadami mordując przez wymyślne tortury. Później okradli z pozostawionego dobytku, a na koniec zrównali z ziemią domy czy całe wsie tak aby nawet drzewko nie zostało. Ci co przezyli jak i rodziny nie chcąc zemsty, zapłaty czy tym podobnych uczynku a jedynie pamięci i godnego pochówku.

~bolekLoek

Kiedy będzie w Stalowej Woli pomnik Baltazara Gąbki herbu zielona pietruszka?

~kamon

Ze mną robią ukraivcy i mówią ze ich wykorzystujemy jako naród . O Wołyniu nic nie słyszeli w szkołach u siebie

~polsza

palaki wsiegda to pany !!!
welkie pany a my sfolocz do raboty

~faraon

~Glamdring
Bardzo mi przykro ale te Wiadomości pochodzą od polaków mieszkających tam na Ukrainie , opowiadane w latach 80 ubiegłego stulecia , wiec nie żadne tłumaczenia Ukrainy w obecnych latach.
Fakt zbrodnia jest zbrodnia ,ale miała przyczyny i nie takie proste jak opisujecie z tym "Pismakiem"
pozdrawiam

~Glamdring

~faraon, to oficjalne stanowisko Ukrainy? Jakoś zbrodnie trzeba usprawiedliwić. Miałem rodzine na Ukrainie, gdzie sąsiedzi żyli w zgodzie, aż pięknego dnia 1943 ukraińscy sąsiedzi przyszli nad ranem z siekierami, nożami i widałami choć przez cały czas uspakajali że polskim sąsiadom nic nie grozi bo przecież oni zawsze w zgodzie zyli...

~Glamdring

~pismak, a ty jak budujesz, tak jak elektrownię atomową gdzie choc jej nie było, to był dyrektor i brał wynagrodzenie? Tak właśnie wyglądała ta budowa lepszej Polski, gdzie zakłady sprzedano za grosze po to aby nowy inwestor mógł je odsprzedać drożej. Z Wyborczej już wyrosłem, przeszło mi gdzieś pod koniec lat 90...

~faraon

do PISMAK , 27ak , Glamdrig
Zanim opublikujecie swoje mądrości warto przeanalizować co było przyczyna tego co się stało na Wołyniu . Wasze argumenty są takie jakby po przeczytaniu komiksy o Asterixe , ewentualnie oglądnięciu filmu WOŁYŃ .
Mam rodzinę na Ukrainie i wasze opowieści zgoła się nie pokrywają z tym co tam było w rzeczywistości . Polacy swoim zachowaniem poprzedzające przez lata tego wydarzenia dołożyli swoje pokazując ze są Panami i wszystko im wolno co w jakimś stopniu przyczyniło sie do nienawiści naszego narodu przez ukrainców którzy są rdzennym narodem .
dziękuje i pozdrawiam

~ola

Ten "pismak'" to może jakiś ukrainiec banderowiec - których nagle namnożyło się w Polsce? Wracaj tam skąd przybyłeś.

~pismak

~27ak
następny nawiedzony !!! może ty bawisz się w tych przebierańców co latają z pistoletami na kulki w mundurach żołnierzy AK lub Armii z 1939 r
Powrót do piaskownicy ? udany umiech

~pismak

Widać jak na dłoni jak Wy ja budujecie POLSKĘ , ale w czystego rodzaju utopii ( porty przeładunkowe , auta elektryczne , przekopywanie , srebrne wieże , ESCOBAR I NIE WIADOMO CO JESZCZE . Czcicie jakiś przeklętych wyklętych , którzy w większości byli zwykłymi bandytami którzy kradli na potęgę nie znając pomysłu na życie po wojnie , a kłamliwie wykorzystywali otoczkę zbrojnego podziemia AK. Żyjecie przez Was stworzona historia do przesady , widzicie siebie jako poszkodowany historycznie naród , a inni są " BEE"
CHopie przestań z ta propagandą pochodzenia z Nowogrodzkiej i zajmij się czym pożytecznym np. poczytaj GAZETĘ WYBORCZA

~27ak

~pismak, słusznie napisano że jesteś krety, bo w cywilizacji łacińskiej zawsze normą było upamiętnianie wielkich wydarzeń z historii obeliskiem. W tym przypadku mamy do czynienia z tragedią gdzie po latach tragicznie zmarli nie doczekali się godnego pochówku. To nasi rodacy więc winniśmy im pamięć tym bardziej że druga strona stawia pomniki mordercom. Ukraina jest jedynym państwem na świecie ktora blokuje prace ekshumacyjne i archeologiczne wbrew przepisom międzynarodowym. Budowanie przyszłości i wielkości Polski nie polega na wymazaniu z pamięci wydarzeń minionych lat. Dla ciebie może i dziwne że nastapił wysyp takich miejsc pamięci, bo za PO-PSL nie chciano uznać zbrodni za ludobójstwo choć prawnie wyczerpało wszystkie znamiona. Trzeba było tam przyjśc i powiedzieć prosto w oczy tym starszym ludziom, ktorzy nie moga zapalić świeczki na mogiłach swoich ojców, matek czy rodzenstwa po tylu latach

~Glamdring

Pismak, na potęgę Polski pracuje się mając szacunek do przeszłych pokoleń w tym tych, ktore najpierw walczyły o niepodległość, budowały tą Polskę i pracowały dla niej, a następnie zostali pozbawieni życia w okrutny sposób. Kto nie nie chce znać historii lub odcina się od niej jest skazany na jej powtórkę. Nie trzeba byłoby stawiać pomników gdyby ci ludzie mieli godny pochówek jaki obowiązuje w cywilizowanych krajach. Wasze budowanie przyszłości jest kosztem uległości choćby względem morderców z Ukrainy.

~pismak

@aga , @Glamdring
Zamiast pracować na potęgę polski , to wy stawiacie jakieś monumenty z płyt marmurowych . Wiadomo teraz dlaczego Polska jest w tym miejscu a nie innym ,czyli na końcu Europy ,a nawet Republiki Konga . Normalnemu Narodowi potrzeba rozwoju a nie cały czas poicie ludzi historyjkami zamierzchłych czasów . Tylko ksiądz, kropidło i nowe pomniki. To się liczy ? Zresztą widać po ilości zgromadzonych.....ze nikogo to nie interesuje
Dziwne to ze wysyp pomniczków wszelkiego rodzaju nastąpił w czasie rządów popaprańców z pis
Nazywanie moja osoba kretynem tylko potwierdza jaki elektorat ma dojna zmiana

~Rrrr

Ale dziś zadudnilem jak mało kiedy.

~Natasz

Szykujcie sie lewaczki z lgbt na wynik w pewnej stacji 0 21 haha chuasteczki musza byc

~estel

Tabaluga napisz o opozycji co uznała że to nie ludobójstwo.... Oni reprezentują ukraiński interes?

~tabaluga

Ostatnie zdjecie lans przed kamykiem hahahaha ,zenada pisowska

~Aga

Pismak......zenujacy, obłudny i ......jestes

~Glamdring

~pismak, czy ty jesteś jakiś kretyn że nie rozumiesz że z 6 tysięcy miejsc śmierci, dołów lezy ponad 120 tysięcy ludzi? Nie rozumiesz, że tylko na ok 100 jest krzyż czy jakiś znak pamięci, a reszta lezy w polach, na skraju miejscowości, w lasach pochowanych jak zwierzęta? Co ci zawiniły dzieci nabijane na widły, ktore obnoszono ulicami i mówiono że to polskie orły? Co ci zawiniły kobiety przybijane do drzwi z obciętymi piersiami i na zewnątrz z rozprutymi płodami? Naprawdę jesteś taki ograniczony? Zdajesz sobie sprawę z tego ze w tych miejscowościach stawia się pomniki tym co mordowali pisząc że to bohaterowi likwidujący polskich faszystów?

~pismak

Znowu jakiś głaz historyczny . BOŻE co jeszcze postawia ?

~Glamdring

Wydarzenia z 11 lipca nazywa się zbrodnią wołyńską, krwawą niedzielą czy rzezią wołyńską. W dalszej części tekstu pisze ludobójstwo. A co do pomnika mógłby być inny ale ani wielkość ani kształt nie stanowi o pamieci. Ważne jest aby pamiętać i mieć świadomość

~Hetman

"Zbrodnia" - bardzo delikatne określenie na niespotykane w polskiej historii okrucieństwo, ludobójstwo, bestialstwo, zwyrodnialstwo. Przemilczywane z powodów politycznych. A wspaniały pomnik Pityńskiego powstały ku pamięci ofiar nadal kurzy się w ciemnym magazynie.