77 Rocznica Zbrodni Wołyńskiej

Image

W Stalowej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające poległych podczas rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. 77 rocznica przywołała w pamięci tamte wydarzenia.

Obchody rozpoczęły się 10 lipca uroczystą Mszą Świętą o godzinie 18.00 w kościele pw. św. Floriana. Po eucharystii w intencji ofiar ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej została odsłonięta tablica pamiątkowa umieszczona na obelisku, przy skwerze pn. „Pamięci Ofiar OUN-UPA”. Przypomnijmy, że w lipcu 2018 roku, w obecności władz samorządowych dokonano już odsłonięcia małej tabliczki, która informowała mieszkańców o nazwie placu znajdującego się przy ulicy Floriańskiej. Skwer przy „Florianie” od tamtej pory nosi nazwę Skweru Pamięci Ofiar OUN-UPA). Tablica upamiętnia pomordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i Ukraińską Powstańczą Armię. Taką decyzję podjęła Rada Miasta 21 czerwca 2018 roku na wniosek Fundacji „Przywróćmy Pamięć” oraz Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”. Nadanie temu terenowi nazwy miałoby być hołdem dla pomordowanych, upamiętnieniem wszystkich ofiar masowej zbrodni, w tym Polaków, Żydów, Cyganów, Czechów, a także tych Ukraińców, którzy nie podporządkowali się zbrodniczemu opętaniu OUN-UPA i z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom, ostrzegając przed napadem, dając schronienie czy pomagając w ucieczce, płacąc za to życiem.

Po uroczystościach na skwerze, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, miała miejsce projekcja filmu pt. „Zmarłych pogrzebać” w reż. Katarzyny Underwood z IPN Gdańsk.

Rzeź wołyńska to ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich, przy wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej, wobec mniejszości polskiej na Wołyniu w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 roku. Analogiczna czystka etniczna została przeprowadzona przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku. 11 lipca minie 77 rocznica tzw. Krwawej Niedzieli, kulminacji zbrodni, podczas której ukraińscy nacjonaliści z OUN i UPA dokonali ludobójstwa na mieszkańcach Wołynia. W Stalowej Woli uroczystości upamiętniające poległych odbędą się 10 lipca.

W wyniku zaplanowanych działań w latach 1939-47 śmierć poniosło ponad 120 tysięcy Polaków, mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej, a także innych narodowości w tym co najmniej kilkuset Ukraińców, którzy odmówili mordowania swoich sąsiadów nie-Ukraińców lub udzielali im schronienia czy innej formy pomocy.

Przewiń do komentarzy






















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =