Czy wiekowe drzewa zostaną ustanowione pomnikami przyrody?

Image

Pod sierpniowe obrady Rady Miejskiej w Stalowej Woli zostanie przedłożony projekt uchwały w sprawie ustanowienia statusu pomników przyrody dla 4 drzew. Z wnioskiem zwrócił się Ernest Rudnicki z PTD, który przyjechał do Stalowej Woli na zaproszenie stowarzyszenia Nasze Miasto.

Stowarzyszenie Nasze Miasto w październiku ubiegłego roku, zwróciło się z prośbą do dendrologa o pomoc w przeprowadzeniu procedury nadanie statusu pomników przyrody ożywionej 18 pięknym, wiekowym drzewom. Wśród nich są: topole białe, dąb szypułkowy, sosna wejmutka, daglezja zielona, topola czarna. Każde drzewo ma inną historię i wiek. Różne jest też ich umiejscowienie na terenie Stalowej Woli. Dumnie stojąc szumiąc m.in. w takich miejscach jak: Park Charzewicki, rezerwat Sochy, błonia nad Sanem, cmentarz w Rozwadowie. Wśród najstarszych z nich można wyróżnić: topolę czarną (znajdującą się przy ROD Hutnik II), która ma około 30 metrów wysokości, pochodzi z czasu około 1820 roku, topolę białą (rośnie na terenie nadsańskich błoni), która ma 41,5 metra wysokości i pochodzi z czasu około 1840 roku.

Do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie trafiło pismo prezydenta miasta, z czerwca br., w sprawie ustanowienia pomników przyrody dla 4 drzew: 2 topoli białych i 2 topoli czarnych, które rosną na terenie błoni nad Sanem.

- Oczywiście cieszy nas, że projekt uchwały trafił w końcu do RDOŚ, ale równie mocno zaniepokoiła nas odpowiedź z Rzeszowa na nasze pytanie. Mamy jedynie nadzieję, że zgłoszenie drzew będzie przebiegać etapowo i niebawem kolejny projekt uchwały w sprawie ochrony pomnikowej zostanie przedstawiony Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Nie wyobrażany sobie tego inaczej i wspólnie z mieszkańcami będziemy domagać się wyjaśnień od prezydenta Lucjusza Nadbereżnego co z pozostałymi kandydaturami na pomniki- mówi Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenia Nasze Miasto.

- "Z informacji uzyskanych od magistratu przez wnioskodawcę dendrologa Ernesta Rudnickiego dowiadujemy się m.in., że uchwalanie będzie odbywać się etapami. Na razie zgłoszono do RDOŚ tylko błonia sensu stricte. Jest dużo niewiadomych, jeśli chodzi o pozostałe kandydatury, np. jeśli chodzi o dwie Wierzby Białe na Skarpie czy Daglezje w Parku Charzewickim, ale sprawy są w toku lub brak jest pełnej informacji. Dalej - "Dąb Powstańców" na rozwadowskim cmentarzu - proboszcz nie godzi się na nadanie statusu. Jeśli chodzi o Sochy, to nadleśnictwo nie zostało nadal skonsultowane w sprawie 2 kandydatur topól białych, bo cały czas pracowali nad odrzuceniem projektu ustanowienia rezerwatu. Najważniejsze jest hasło "Topola Pławianka”- najwyższa topola w Polsce, która zostanie pomnikiem przyrody"- komentuje Ernest Rudnicki z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.

W działania na rzecz utworzenia pomników przyrody zaangażowali się również PTP „Wolne Rzeki”, PKE „Przyjaciele Ziemi” oraz członkowie grupy „Przyroda Stalowa Wola”.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
maszynista

Proboszcz ośmieszył siebie bo udaje najmadrzejszego

~Liljana

Co to znaczy, że proboszcz nie zgodził się? Od kiedy to prywatne osoby mogą sobie decydować o przyszłości starych drzew? Naprawdę mamy państwo teoretyczne.

~kris35

''Proboszcz nie zgodził się'' . Bo chętnie zgodzi się na wycięcie drzewa. A to oznacza szmal dla darmozjada.

~mat

Bardzo podoba mi się nazwa tej najwyższej w Polsce białej topoli (Topola Pławianka)

~Ksiadz

Proboszcz predzej to wytnie, zanim ktos cokolwiek działa. Taka sytuacja

kabi

Vrek, czym ty się chwalisz jak jesteś impotent.

kabi

A to własność proboszcza? I dziwić się że społeczeństwo robi się antyklerykalne.

~daczek

CO to za proboszcz ,diabel raczej.

~jasio

A pozatym je wolność i karzden co nima i nie będzie miał piniedzy na bilet żeby stąd wyjechac może se pitolic ile chce co chce i jak chce

~jasio

Stalowe muzgu tylko gupki muszom chodzić do szkoły żeby makowke se rozwinąć i nauczyć się czytać między wierszami a brzegiem Sanu

cdn..

Zieloni z Naszego Miasta trzymać drzewa

~Miasto

Mieszkańcy, gdzie wasze wsparcie przy tworzenu pimnikow przyrody, tylko o szczaniu i spadających gałeziach piszecie, to wyżyny waszego intelektu, wstyd i obciach

~Habab

Szkoda ze na Błoniach i skarpie wycieliscie inne drzewa a te pozostawiliście same narażone na silny wiatr.

~ALFONS

SIALA LA ZABAWA TRWA ZAPRASZAMY DO ROZWADOWA

~Stalowe

~ Jasio wróc do szkoly postawowej, naucz sie pisac. Pozniej skoncz przynajmniej szkołe średnią i naucz sie uzywac mozgu no masz z tym klopot najwyrazniej.

~jasio

Ten z brodom poniżej drzewa jakios mi nie wygląda na zielonego

~manekin

Ja bym wynajęte do zarządzania moje sługi czyli radnych tym uwlaszczyl

~jasio

No i czy wolno będzie sikac na takie cus bo bez zasilania szybko uschnie

~Vrek

Pod taką topola przytuliłem kiedyś taka rudą a i parę blondynek też

~jasio

No i czy można robić pomniki na terenach zalewowych

~ekolog

Najpierw sprawdzić te wszystkie drzewa czy nie są chore na śmiertelną chorobę aby takie drzewa nie spadły komuś na głowę. Bo jak padnie jak ostatnio na ulicy kolo kortów tenisowych to nikt za czyjeś nieszczęście odpowiedzialności nie weźmie. Najpierw człowiek a potem zwierzęta i drzewa na końcu.

~Jasio

A czy pod takim pomnikiem mogą spać bezdomni

~jasio

Lepiej zajmujecie się klimatyzacja w szpitalu a zwłaszcza jej brakiem

~olo

Radni też są aktywni w tej sprawie. Oddajmy im trochę sprawiedliwości.

~asaSADASD

To się brzydki drwal zagotuje smiech2

~traper

super, może w końcu po 25 latach radni uchwalą jakieś pomniki