To będzie inna niż zwykle pielgrzymka na Jasną Górę

Image

Za niespełna 4 tygodnie wyruszy XXXVII Piesza Pielgrzymka ze Stalowej Woli na Jasną Górę. To będzie zupełnie inna niż dotąd pielgrzymka, bo w cieniu pandemii koronawirusa i tak nie do końca ze Stalowej Woli.

W tym roku stalowowolscy pątnicy wyruszą nie jak do tej pory z Bazyliki Konkatedralnej, lecz ze świątyni z Sandomierza (o godz. 8:30). Pielgrzymka będzie odbywała się w formie sztafetowej. Jej trasa została częściowo zmodyfikowana. Pielgrzymi pójdą z Sandomierza w kierunku Łoniowa, a następnie przejdą przez: Wiśniową, Kotuszów, Kije, Jędrzejów, Goleniów, Szczekociny, Lelów, Olsztyn i dotrą do Częstochowy. Ale nie wszyscy będą w tym roku w tych miejscowościach.

- W tym roku idziemy sztafetowo z całej diecezji. Wyruszamy tym razem z Sandomierza 4 sierpnia i do 12 sierpnia wędrujemy na Jasną Górę. Każdego dnia będzie dowożona nowa grupa pielgrzymów i odwożona poprzednia do swoich domów, ponieważ wykluczone jest to, aby były po drodze noclegi, jakiekolwiek kontakty z naszymi gospodarzami, którzy co roku gościli nas na trasie pielgrzymki. Każdego dnia nowa grupa pielgrzymów będzie dowożona na kolejny etap pielgrzymowania, w 9 grupach na każdy jeden dzień pielgrzymki- mówi ks. Dominik Bucki, dyrektor pielgrzymki.

Oznacza to, że tym razem nie przejdziemy całej drogi od początku do końca. 12 sierpnia jedna z grup z Ostrowca Świętokrzyskiego wejdzie na Jasną Górę jako reprezentacja całej naszej diecezji. Tam, o godz. 10:30 odprawiona zostanie Msza Święta pod przewodnictwem ks. Biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Prawdopodobnie przed oblicze Czarnej Madonny przyjadą indywidualnie również inni pątnicy z naszego regionu.

- Każdy pielgrzym jest zobowiązany do tego żeby mieć zakryte usta i nos, według zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Wszyscy pielgrzymi będą wypełniać ankietę tzw. kowidowską, czy w przeciągu 2 tygodni mieli kontakt z osobą zarażoną. Do tego będą musieli mieć swój osobisty płyn dezynfekujący. Na rozpoczęcie każdego dnia będzie mierzona temperatura. Każdy pielgrzym ma obowiązek zabezpieczyć dla siebie wyżywienie i napoje na cały dzień wędrówki- mówi ks. Dominik Bucki.

Choć w tym roku z wielu miast Polski zaplanowane są piesze pielgrzymki, to jednak władze Częstochowy, w obawie przed transmisją koronawirusa, apelują aby wstrzymać się z pielgrzymowaniem, a na Jasną Górę przyjechać jak już będzie bezpiecznie, a to będzie mieć miejsce, w co mocno wierzy włodarz świętego miasta, już w przyszłym roku.

- Szanowni pielgrzymi, każdego roku przybywacie do naszego miasta bardzo licznie i jesteście mile widzianymi gośćmi. Dziś Polskę i cały świat dotknęła pandemia koronawirusa. W czasie wprowadzonego stanu epidemii na obszarze całego kraju, powinniśmy zachować ostrożność i rozsądek. Dla mnie, ale wierzę też, że i dla was, najważniejszą dziś wartością jest zdrowie i życie najbliższych. Dlatego rokrocznie zapraszając was do Częstochowy, tym razem proszę: przybywajcie i czujcie się u nas, jak u siebie w domu… ale w przyszłym roku. Nie chciałbym, aby pielgrzymki o pięknej, wielowiekowej tradycji stały się źródłem nowych ognisk zachorowań na koronawirusa. W tym roku proszę was więc, o ile to możliwe, o powstrzymanie się od tradycyjnego pieszego pielgrzymowania do naszego miasta, bo tworzenie skupisk ludzkich i nieograniczony kontakt z nieznajomymi, ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa- mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~bartosz

Koleżanki i koledzy hamujcie bo z góry nie jedziecie i bzdur nie piszcie . Ja i moja rodzina gdyby nie to miejsce gdzie wszyscy idą z pielgrzymką z pieśniami na ustach to nas by nie było to wielka wielka chwała dla nich i dla nas . Wszystko zostaw i ty też maszeruj ,ptasiego mleka nie będzie Ci brakować do końca życia . Ja byłem i wiem. Mam jedną głowę i to sobie dom ściąć za to miejsce .

~Kaczitix

Bujta sie BOGA idioci

Goodman

Po co oni się obnoszą z tą swoją religią. Niech się modlą w domu a nie pokazują tą ciemnotę na ulicy. STOP KATOLICKIEJ IDEOLOGII!!!

~Kkk

To prawda.Ale kościół w imie srebrników dał się zeszmacić.Rydzol rządzi Polską.

~tola

To sanktuarium stało się miejscem szerzenia nienawiści, siania propagandy rzadowej(vide p. Emilewicz), przyjmowania notabli rządzących więc utraciło swój pierwotny wymiar. Szkoda. Kto chce gloryfikować ten rząd niech speszy na piechotę. Przecież istnieją obostrzenia sanitarne więc jak będzie w tym przypadku?

~przybysz46

Chca ludzie to maja takie prawo isc z zachowanie srodkow ostroznosci ale zastanawiam sie po co Jasna Gora kiedys kolebka katolicyzmu teraz to miejsce tak zeszmacone przez wszelkiej masci pseudo katolikow nazistow i innych kto tylko pokaze kase ze dla mnie to miejsce sie skonczylo