Maseczki od Miasta. Ile kosztowały podatników?

Image

Dziś taka ciekawostka finansowa dla stalowowolan. Jakie były koszty związane z zakupem maseczek dla mieszkańców Stalowej Woli? Prezydent nabył je z miejskich funduszy, czyli z naszej, wspólnej kieszeni, z naszych podatków po to, byśmy mogli chronić się przed koronawirusem. Warto więc wiedzieć ile na nie wydaliśmy.

Jak zapewne świetnie jeszcze pamiętamy, z maseczkami miejskimi było nieco zamieszania, głównie przez uchwałę, która była niekoniecznie potrzebna. Tym, którym zawieruszyły się te informacje w pamięci, przypominamy pokrótce całe zajście. 9 kwietnia br. Rada Miejska przegłosowała uchwałę dotyczącą obowiązku noszenia maseczek. Jeden z jej punktów mówił o tym, że każdy, kto narusza zakaz, będzie podlegał karze grzywny. Przepisy miały zacząć obowiązywać od 24 kwietnia, nie weszły jednak w życie, bowiem 21 kwietnia uchwała została uchylona. Dlaczego? A bo nie była potrzebna, a radni popełnili niepotrzebny falstart, bo chcieli być pierwsi w tym kraju z takim nakazem. Jedni chwalili miasto za szybki pomysł, inni śmiali się, że jak Filip z konopi... Podczas głosowania radni dobrze już wiedzieli, że uchwała wyższego rzędu będzie wchodziła w życie, ale pokusa bycia primus inter pares była jednak większa. 16 kwietnia nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych został wprowadzony przez rząd. Warto tu podkreślić, że zamiast maseczki mowa była również o chustach i szalikach. Gdyby stalowowolski przepis wszedł w życie, mieszkańcy naszego grodu zobligowani byliby nosić jedynie maseczki (chustka i szalik na troczkach pewnie też by przeszedł, chociaż…).

Wróćmy jednak do Stalowej Woli. Przy okazji uchwały dotyczącej obowiązku używania maseczek prezydent miasta ogłosił, że strażacy z OSP Stalowa Wola i OSP Charzewice będą prowadzić akcję kolportażu maseczek dla mieszkańców. Do stalowowolan trafiło w sumie 50 tysięcy maseczek. Ile one kosztowały? Gdyby ktoś się pytał, mamy takie dane.

Stowarzyszenie Nasze Miasto wystosowało do urzędu miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie kosztów nabycia maseczek ochronnych dla mieszkańców Stalowej Woli. Jak czytamy w piśmie, 50 tysięcy bawełnianych maseczek kosztowało 237 tysięcy 500 złotych. Oznacza to, że cena jednej maseczki wyniosła 4 złote i 75 groszy. Do wcześniej wymienionych kosztów należy doliczyć także koperty, w które były one zapakowane, a za które trzeba było zapłacić 2 tysiące 750 złotych i 28 groszy. W każdej kopercie znalazł się też list do użytkownika, ale ile kosztował papier i wydruk, nie wiemy. Choć jak zapowiadał włodarz miasta każdy mieszkaniec miał dostać identyczną maseczkę wiązaną z tyłu, część masek było „na gumce”, a część „na troczkach”.

- W kwietniu prezydent zaopatrzył mieszkańców w bawełniane maseczki zakupione ze środków miejskich. Niestety, brak informacji na temat producenta maseczki oraz brak certyfikatu i atestu wzbudzają wątpliwości, ponieważ nie pozwalają na weryfikację, czy spełniają one jakiekolwiek wymogi i normy dla środków ochrony indywidualnej. Wielu mieszkańców sygnalizowało również kiepską jakość wykonania, czy zbyt cienką warstwę materiału. Dlatego mają jedną zaletę w upalne dni: są przewiewne. Pomysł ogólnie bardzo nam się spodobał, ale co do jego realizacji, mamy wiele zastrzeżeń. Może w przyszłości warto przeznaczać środki publiczne, ale na lepszej jakości środki ochrony? - zastanawia się Łukasz Banasik ze Stowarzyszenia Nasze Miasto, które zwróciło się z prośbą do magistratu o koszty związane z zakupem i kolportażem maseczek.

Maseczki, które dostali mieszkańcy składały się z dwóch warstw, nie chroniły więc przed wirusem, jakość ich wykonania pozostawiała wiele do życzenia. Przynajmniej nasze i naszych znajomych po pierwszym praniu postrzępiły się. No, ale były! Przynajmniej gdy się kichnęło, emisja wszelakich bakterii i wirusów była nieco ograniczona. Darowanemu koniowi nie zagląda się wszak w zęby… chociaż nie, nie darowanemu, bo koń ten był przecież z Waszych podatków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Bolek

Najgorszy jest smarkaczo-gimbus, który w d... był i g... widział. Do tego niedouczony i łeb rozregulowany przez korporacje, które tylko chcą go wydoić - ale filozofuje na forum jakby rozumy pozjadał i pisze jakieś bzdurne komentarze.

~OLSA

pis przegra wybory potem kolejne i mam nadzieję że rozliczy następna władza wszystkie przekręty obecnej władzy od Warszawy po Stalową Wolę

~from.Hell

~Do grona hell
napij sie melisy smarkaczu i przeczyta jeszcze raz tylko ze zrozumieniem co napisalem. Kto nie sprzatał? Skad wiesz ze mnie tam nie było ? Kolejny łyczek melisy abys ochłonoł bo ewidentnie jest Ci goraco. To czekam na odpowiedz do SNM

~Do grona hell

A dlaczego mieli pomagać na błoniach? Przecież to są tereny zalewowe. Mówili że tak będzie. To tacy trolle jak ty ich zakrzyczeli. Co tam prawa natury. Lucek przecież tak powiedział. To zadaj sobie pytanie, czemu twoje cztery litery po zalaniu nie sprzątały błoni razem z innymi nieukami i z Luckiem za rączkę. A przecież zapomnialem. Posprzątali za was z naszego wspólnego budżetu. Tylko to potraficie. Szczekać i brać że wspólnej kieszeni.

~Czy to ważne

Lucek swojego to ma - wypłatę z pieniędzy podatników, jako sługa wynajęty przez mieszkańców do zarządzania miastem, nie ma żadnych swoich pieniędzy za które kupuje maseczki czy trwoni na swój PR. Płacąc podatki sami zapłaciliście za wszystko, za maseczki, za imprezy, za widzimisię lucka z własnej kieszeni przecież to banalnie proste.

~from.Hell

zacne Stowarzyszenie Nasze Miasto - bohaterowie na białych koniach patrzacy jak ugryźć Lucjusza. Panowie bohaterowie to ja mam pytanie gdzie byliście jak zalewało błonie ? Pomagaliście coś ? Czy zastanawialiście nad kolejnymi pytaniami do zadania? Jakieś bohateskie działa zwiazane z koronavirusem? Bohaterowie detektywi którym złotówka spod oka nie ucieknie. Dziwne tylko ze bardzo sie uaktywniacie przed wyborami, no ale to juz kazdy sam ocenia

~Ppp

W tym czasie maseczki medyczne były praktycznie niedostępne, ale dobre jakościowo bawełniane kupowałem po 4 zł/szt w pakietach po 500 szt w Skarźysku. Przy zakupie 50 000 szt myśle że spokojnie bym zszedł na 3 zł..... reszta bez komentarza

~boby

Nie przepadam za PIS-em ale myślę że Lucek i Weber wiele dobrego zrobili i robią dla naszego miasta !!!

~Rozczarowany

Moim zdaniem Pisowski Prezydent chciał wypromować swoją osobę za nasze podatki. Skoro chcieli dobrze mogli oddać cześć swojego wynagrodzenia,radni również na walkę z wirusem.Prywatni przedsiębiorcy dają i to nie małe kwoty,a radni nie mogą? Przykład radnych z niska zrzekli się swoich diet.

~''

~tutejszy Starsi mieli szybciej maseczki niż młodzi. Większość tych osób nie miała żadnych problemów z uszyciem ich sobie. Ci ludzie są bardziej zaradni przeżyli nie takie braki, kryzysy więc świetnie sobie dali w większości radę sami , niektórzy z pomocą znajomych, rodziny. Robienie z nich jakichś niedorajd jest poniżające dla nich.

~Vrek

Yutro maja rozdawać darmo po 2 pasy cnoty bo tedy virus się roznosi

~Obserwator

Tak pisowski prezydent przepił publiczne środki na bubel i swoją promocję !

~Obserwator

Tak pisowski prezydent przepił publiczne środki na bubel i swoją promocję !

~Obserwator

Tak pisowski prezydent przepił publiczne środki na bubel i swoją promocję !

~Obserwator

Tak pisowski prezydent przepił publiczne środki na bubel i swoją promocję !

~tutejszy

Być może TERAZ ..."Maseczki 4F z jonami srebra, na gumce są po 5 zl"..., ale w chwili, gdy wchodził w życie obowiązek ich noszenia zwykłe bawełniane były dostępne po ok. 7-7,50zł. Ja swoją otrzymaną używam do tej pory i wcale nie postrzępiła się, ale noszę ją na usta i nos, nie wiem jak inni... . Z maseczek zadowoleni byli zwłaszcza seniorzy, nie wszyscy byli wtedy w stanie je sobie zorganizować. Ale teraz można półprawdami siać zamęt, gdy nie stać na nic więcej.

~Niedowiarek

Dobrze bo by mnie nie bylo stac na maseczke wole dac na browara hehe

~''

~Emil Napisz coś może jeszcze o tych rządowych dla równowagi i o respiratorach za krocie których do dzisiaj nie ma. Jak porównywać to uczciwie od początku do końca wszystkich.

~''

Mało coś tych mieszkańców. Od tych kilku lat nieźle ich ubyło pomimo tylu inwestycji w zabawki.

~siwy

prezydent powinien przy dawaniu maseczek napisać, że maseczkę zakupiono za twój podatek. a tak się chwalili że darmowe. wysłać wam linka?

~Jim

A jak się ma tek konkretny produkt do cen rynkowych? Oczywiście pomijam oferty od instruktorów narciarskich.

cdn..

jak bym czytał PzP003

~Emil

Ale jak św. Owsiak ściągnął to samo badziewie "za swoje" z chin i naklejal serduszka wyprodukowane przez jego spolke to jest ok

~Tylko pytam

To ile kosztowały te ulotki, i który znajomy królika na nich zarobił?

~wstyd

nawet z maseczek zrobią sensacje nie macie co robić z naszych pieniędzy i dla nas dobrze że w ogóle jakieś były tyle rodzin przeżywa rodzinne tragedie z powodu covid i po co tak jątrzyć cieszmy się chwilą bo wirus nie minął

~Zapomniane

Zapomnieliście już że koperta DUŻYMI LITERAMI wskazywała kto jest darczyńca tj. Lucjusz Nadberezny. Mniejszymi było pod spodem że urząd miasta... W razie czego wiemy już kto ma oddać do kasy miasta pieniądze. Promocja była własna, a nie miasta.

~Ciekawa

Co to za stowarzyszenie i kto sponsorował maseczki wręczane przed szpitalem widziałam taką fotkę jak odbierała je mamusia

~Vrek

A kontrola poselskakiedy będzie

~@dupajaś

Godnie reprezentujesz. władzę,tak po karolicku .

~Vrek

Ile dzieci trzeba zabrać na wybory żeby nie stać w kolejce ni i żeby się niezarazily