Maseczki od Miasta. Ile kosztowały podatników?

Image

Dziś taka ciekawostka finansowa dla stalowowolan. Jakie były koszty związane z zakupem maseczek dla mieszkańców Stalowej Woli? Prezydent nabył je z miejskich funduszy, czyli z naszej, wspólnej kieszeni, z naszych podatków po to, byśmy mogli chronić się przed koronawirusem. Warto więc wiedzieć ile na nie wydaliśmy.

Jak zapewne świetnie jeszcze pamiętamy, z maseczkami miejskimi było nieco zamieszania, głównie przez uchwałę, która była niekoniecznie potrzebna. Tym, którym zawieruszyły się te informacje w pamięci, przypominamy pokrótce całe zajście. 9 kwietnia br. Rada Miejska przegłosowała uchwałę dotyczącą obowiązku noszenia maseczek. Jeden z jej punktów mówił o tym, że każdy, kto narusza zakaz, będzie podlegał karze grzywny. Przepisy miały zacząć obowiązywać od 24 kwietnia, nie weszły jednak w życie, bowiem 21 kwietnia uchwała została uchylona. Dlaczego? A bo nie była potrzebna, a radni popełnili niepotrzebny falstart, bo chcieli być pierwsi w tym kraju z takim nakazem. Jedni chwalili miasto za szybki pomysł, inni śmiali się, że jak Filip z konopi... Podczas głosowania radni dobrze już wiedzieli, że uchwała wyższego rzędu będzie wchodziła w życie, ale pokusa bycia primus inter pares była jednak większa. 16 kwietnia nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych został wprowadzony przez rząd. Warto tu podkreślić, że zamiast maseczki mowa była również o chustach i szalikach. Gdyby stalowowolski przepis wszedł w życie, mieszkańcy naszego grodu zobligowani byliby nosić jedynie maseczki (chustka i szalik na troczkach pewnie też by przeszedł, chociaż…).

Wróćmy jednak do Stalowej Woli. Przy okazji uchwały dotyczącej obowiązku używania maseczek prezydent miasta ogłosił, że strażacy z OSP Stalowa Wola i OSP Charzewice będą prowadzić akcję kolportażu maseczek dla mieszkańców. Do stalowowolan trafiło w sumie 50 tysięcy maseczek. Ile one kosztowały? Gdyby ktoś się pytał, mamy takie dane.

Stowarzyszenie Nasze Miasto wystosowało do urzędu miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie kosztów nabycia maseczek ochronnych dla mieszkańców Stalowej Woli. Jak czytamy w piśmie, 50 tysięcy bawełnianych maseczek kosztowało 237 tysięcy 500 złotych. Oznacza to, że cena jednej maseczki wyniosła 4 złote i 75 groszy. Do wcześniej wymienionych kosztów należy doliczyć także koperty, w które były one zapakowane, a za które trzeba było zapłacić 2 tysiące 750 złotych i 28 groszy. W każdej kopercie znalazł się też list do użytkownika, ale ile kosztował papier i wydruk, nie wiemy. Choć jak zapowiadał włodarz miasta każdy mieszkaniec miał dostać identyczną maseczkę wiązaną z tyłu, część masek było „na gumce”, a część „na troczkach”.

- W kwietniu prezydent zaopatrzył mieszkańców w bawełniane maseczki zakupione ze środków miejskich. Niestety, brak informacji na temat producenta maseczki oraz brak certyfikatu i atestu wzbudzają wątpliwości, ponieważ nie pozwalają na weryfikację, czy spełniają one jakiekolwiek wymogi i normy dla środków ochrony indywidualnej. Wielu mieszkańców sygnalizowało również kiepską jakość wykonania, czy zbyt cienką warstwę materiału. Dlatego mają jedną zaletę w upalne dni: są przewiewne. Pomysł ogólnie bardzo nam się spodobał, ale co do jego realizacji, mamy wiele zastrzeżeń. Może w przyszłości warto przeznaczać środki publiczne, ale na lepszej jakości środki ochrony? - zastanawia się Łukasz Banasik ze Stowarzyszenia Nasze Miasto, które zwróciło się z prośbą do magistratu o koszty związane z zakupem i kolportażem maseczek.

Maseczki, które dostali mieszkańcy składały się z dwóch warstw, nie chroniły więc przed wirusem, jakość ich wykonania pozostawiała wiele do życzenia. Przynajmniej nasze i naszych znajomych po pierwszym praniu postrzępiły się. No, ale były! Przynajmniej gdy się kichnęło, emisja wszelakich bakterii i wirusów była nieco ograniczona. Darowanemu koniowi nie zagląda się wszak w zęby… chociaż nie, nie darowanemu, bo koń ten był przecież z Waszych podatków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~znam

Zona L.N. to niezły k...on lubi robił dobrze ustami. Jak nie ma jej męża, to wpadam do niej na małe co nie co.

~do pytam

Jak to jaka drukarnia? Jedyna, która mieści się w parafii, czyli najdroższa. Podobnie jak z kwiatami. też najdroższa kwiaciarnia w mieście, ale za to właścicielka to psiapsióła żony prezydenta.

~Pytam

To ile kosztował druk tego listu od tzw prezydenta, na kredowym papierze i która zaprzyjaźniona drukarnia na tym zarobiła? Pewnie odpalili luckowi niezłą sumkę, za zlecenie. Bo jeśli nie chce podać sumy to boi się kompromitacji, hipokryta jeden i koprofil.

~The End

Jarek dla czego nie poleciałeś z bratem? smiech2

~Law

***** ***!

~Gerew

Hurtownia. No grubo

~Valek

Dowody trolu że były po 6-7 zlotych

~takaprawda

Dobry to był PR prezydenta

~Hhh

Wtedy były po 6-7 złotych, więc dobry zakup.

~mieszkaniec

po 2 zeta można było kupić lepsze, no ale znajomi królika i królik też muszą zarobić...

~Obserwator

Widać remont domu za coś trzeba zrobić, no i podobno nowy też się buduje pod wawa

rock

~na zakupach masz rację bo ja też widywalem takie akcje u ludzi. Wchodzi z maseczką ale rąk już nie dezynfekuje i mało tego dotyka który chlebek bardziej miękki i się zastanawia która śmietana lepsza. Ja nie noszę maseczki ale stosuje odstęp min. 2m. Unikam tłoku. Jeśli widzę dużo osób w sklepie nie wchodzę. Powinno wrócić to że starsi ludzie robią zakupy w określonych godzinach. Co z tego że maseczki noszą, ale oni naj mniej zwracają uwagę na osoby obok.

~palma

Ja na wszelki wypadek mam wszystko w oryginale, tzn. kopertę a w niej maseczka(na gumkach), liścik propagandowy z podpisem LN. Oczywiście koperta z zewnątrz nie jest oznaczona przez Urząd a przez Prezydenta z imienia i nazwiska. Format A - 5. Tak więc nie urząd organizował ów przetarg a prezydent LN. To wszystko jest po to by gdy zakończy się jego byt, powrócić do rozliczenia i zapytać o konkrety przetargu, zakupu, dystrybucji, kopert i listu który jest tak potrzebny jak śnieg w lipcu.

~na_zakupach

Kiedy SANEPID zacznie kontrole w sklepach?

Sytuacja z dzisiaj:

Przychodzi do sklepu emeryt z maseczką tylko na ustach (nos odkryty), nie dezynfekuje rąk, nie ma rękawiczek. Podchodzi do stoiska z pieczywem. Zrywa foliówkę, odkrywa maseczkę, pfu tfu na palce (większość osób inaczej nie potrafi otworzyć foliówki, choć podczas pandemii niektórzy się tego oduczyli, ale nie wszyscy) i takimi gołymi paluchami wybiera bułki!!! Sklepikarze tego nie widzieli.

Ale do ch są kamery. Może sanepid losowo zacznie przeglądać monitoring i wystawiać mandaty. Inaczej noszenie maseczek nie ma sensu. Co z tego, że część osób przestrzega obostrzeń, jeśli zarazi się od jakiegoś emeryta?

~spow

Tak dokładnie. Należy podążać tropem pieniedzy, a będzie wiadomo kto na tym przekręcie zarobił, komu Nadbereżny pozwolił zarobić i pewnie sam miał z tego dolę.

~BLI

wiadomo kto szył =na 100%ktoś z rodziny urzędnika zmagistratu ,jak ktoś będzie dociekliwy to rozwiąże tą zagadkę .Zyczę powodzenia -jak już będzie wiadomo kto to proszę dać znać.

~do from hell

Byłeś? Nocą po cichu? Sprzątaniem zajęły się wynajęte służby, opłacone z naszych podatków. Przynajmniej z moich, bo z twoich jak widać niekoniecznie. Nigdzie nie widać było tych tabunów krzykaczy, co się upierali, że powodzi nie będzie. W normalnym świecie, to by się was wzięło za bety i do sprzątania. Zaraz byście się nauczyli, co to są tereny zalewowe. A tak pretensje do innych za swoją własną głupotę.

~????????

Super, ale dlaczego xxrwa tym osobnikiem, który obraża Nas Mieszkańców Stalowej Woli swoją butą, pychą i pewnością swojej bezkarności, ale też swoją nieudolnością nie zajmie się w końcu prokurator? Przecież to kreatura włodarza, która społeczeństwo Stalowowolskie kosztuje krocie.

~jack

tak za jakis czas bedzie glosno kto dostal premie za pandemie a bedzie mozna zobaczyc w oswiadczeniach majatkowych czy premii nie było szarak caly czas nie ma premii a gora co miesiąc co za czasy

~Mauretania

Komicznie brzmi taki komentarz z twoich ust jabar smiech2

~Vrek

Ja gdybym zagłosować na innego faceta to stara by mnie z domu wysiudala dlatego głosuje na siebie

~Jasio

Niedziela dzień święty nie wolno nic robić a nawet głosować są państwa gdzie głosowania tylko w dzień roboczy no ale w naszym katolickim kraju maupom wolno

~Vrek

Bo komputery i władza ogupia

~do boby

Boby to tu Lucek czy może Rafalek ?

jabar

i znowu niektórzy niepełnosprawni umysłowo dorwali się do komputerów

~spin doktor

i tu był marketingowy błąd bo zamiast maseczek mógł 'podarować' mieszkańcom papier toaletowy. najlepiej z własną podobizną, żeby nikt nie miał wątpliwości kto daje. jak lans to lans.

~Ile ile kto

To kto je w końcu szył?

~Elita

Ile kosztuja podatnika koperty na leczenie?

~nie wiem ile

Mi jakaś menda zniszczyła drzwiczki w skrzynce i ukradła. To musiałbyś ktoś z klatki bo kto by wiedział, że nie ma mnie przez dłuższy czas w domu?

~jarekzkotem

w niedziele wiecie jak macie głosować umiech