Interwencja Czytelnika: Wydział Komunikacji

Image

Urzędy otwarte od niedawna, a w nich wiele osób chcących załatwić swoje sprawy. Po dłuższej przerwie i wprowadzonych obostrzeniach ze względu na koronawirusa, wiele formalności dopełnić jest trudniej, a wszystko trwa dłużej niżbyśmy chcieli. Nie każdy też potrafi lub ma możliwość działania przez Internet. Czy można usprawnić pracę urzędów? Czytelnicy zwracają uwagę na pewne fakty i proszą o wyjaśnienia.

Wczoraj stałem przed Starostwem w kolejce ponad godzinę w pełnym słońcu i prawie nie ruszyłem do przodu. W kolejce było wiele osób starszych zmuszonych do stania w upale a Starostwo ma w nosie petenta. Nie ma ławki, zadaszenia dostępu do wody czy ubikacji. Zgłosiłem problem telefonicznie Pani Sekretarz oraz Zastępcy Wydziału Komunikacji. Panie obiecały zadziałać w celu poprawy. Sam zrezygnowałem z oczekiwania ponieważ z rozmowy telefonicznej o godzinie 13:20 dowiedziałem się od urzędnika że marne szanse abym dziś był obsłużony. Dziś z samego rana 7:15 przed Starostwem ustawiłem się w ogonku sięgającym bramy wjazdowej na parking. Żadnych zmian na lepsze nie zauważyłem. Zauważyłem natomiast urzędników przychodzących do pracy o godzinie 7:28 - 7:30 i kliku o 7:40. Jak przychodząc do pracy na 2 minuty przed otwarciem Starostwa można przygotować się na czas do obsługi petentów? Ile spóźnień w dniu dzisiejszym odnotowano na listach obecności i jakie wyciągnięto z tego konsekwencje? Ponadto! Dlaczego Pracownicy Starostwa przemieszczając się pomiędzy pokojami na korytarzu i klatce schodowej nie zakładają maseczek? Ja nie zgadam się na moja obecność w Starostwie przy takich standardach. Skąd mogę wiedzieć czy któryś z nich nie zaraża? Poza tym jeśli ja mam mieć maseczkę to domagam się aby pracownik Starostwa w chwili kiedy odchodzi ze swojego miejsca pracy jakie jest za szybą zakładał maseczki. Zauważyłem że podczas mojej obecności w wydziale wdrażane są pewne zmiany organizacyjne za co dziękuję.- pisze do nas Czytelnik.

Na pewno fakt, że odeszliśmy z kwitkiem jest irytujący. Zwróciliśmy więc się do starostwa powiatowego o wyjaśnienie, dlaczego są tak duże kolejki i co się dzieje, że trzeba aż tyle czekać?

Wraz ze znoszeniem obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19 w Polsce, postaraliśmy się jak najlepiej jest to możliwe zorganizować pracę w Starostwie Powiatowym, chroniąc zdrowie petentów oraz pracowników. Chcąc sprostać wymogom reżimu sanitarnego uruchomiliśmy wszystkie możliwe kanały dostępu elektronicznego z wydziałami starostwa, aby większość spraw obsługiwać w trybie zdalnym, dokumenty można także przesyłać pocztą, bądź składać bezpośrednio w kancelarii ogólnej.

Wydział Komunikacji i Transportu, który jest wspominany w skardze, to od zawsze najbardziej oblegany wydział w całym starostwie. I to nie tylko w Stalowej Woli, bo podobnie jest z wydziałami komunikacji w całym kraju. Zapewniamy, że mimo epidemii jego pracownicy robią wszystko, aby obsługa petentów przebiegała sprawnie i profesjonalnie. Najlepszym tego dowodem są liczby – każdego dnia we wspomnianym wydziale obsługiwanych jest średnio ok. 250 osób. A przecież oprócz interesantów, którzy zgłaszają się osobiście, pracownicy wydziału muszą codziennie przygotowywać wiele odpowiedzi na korespondencję nadchodzącą pocztą, w tym liczne zapytania i wnioski z takich instytucji jak np. Sądy, Policja czy Prokuratura. Aby jednak jeszcze usprawnić obsługę mieszkańców, w Wydziale Komunikacji i Transportu zorganizowane zostało dodatkowe stanowisko do załatwiania tzw. „szybkich spraw”.

Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, w okresie obowiązywania stanu epidemii (od 20.03.2020 r.), ważność uprawnień i dokumentów (np. prawo jazdy) ulega przedłużeniu do dnia upływu 60 dni od dnia odwołania stanu epidemii.

Zgodnie ze wspomnianą ustawą, nastąpiła również zmiana terminu na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej oraz zgłoszenie sprzedaży lub nabycia pojazdu. W związku z tym do 180 dni - jednak nie później, niż do dnia 31 grudnia 2020 roku został wydłużony termin:

• na zgłoszenie sprzedaży lub nabycia pojazdu zarejestrowanego w Polsce – dotyczy pojazdów zakupionych/sprzedanych po 29 lutego 2020 r.;

• na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej - dotyczy pojazdów sprowadzonych po 29 lutego 2020 r.

[i]Stąd też nie ma aktualnie obowiązku bezzwłocznego załatwiania wyżej wymienionych spraw. Informujemy również, że zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. poz. 695) pozwolenia czasowe, których termin ważności upłynął po 13 marca 2020 r. zachowują ważność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie do 14 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Co do kolejki, która ustawia się przed budynkiem, to przed wybuchem epidemii ustawiała się ona wewnątrz, ale dzisiaj ze względu na obowiązek zapewnienia dystansu społecznego między oczekującymi, tak duża liczba osób na ciasnym korytarzu byłaby niedopuszczalna. Natomiast w kwestii sugestii, że niektórzy pracownicy Starostwa Powiatowego spóźniają się do pracy, informujemy, że wszyscy przychodzą do pracy bez spóźnień. Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że nie wszyscy pracują w systemie pracy 7:30 – 15:30, gdyż część pracowników ma indywidualny czas pracy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jasio

Głosujcie na dudusia widzieliście w tv jak pomógł Pani inwalidce jego zeolenniczce odciętej od pomocy z jego powodu

~Vrek

A kontrol poselska to już byla

~pipi

~do Don Wasyl
Pewne jest jedno, że działania rządu mają wyglądać w 100% na takie które Don Wasyl i Jemu podobni uznają za zbawienne dla Społeczeństwa Polskiego. Mają wyglądać, bo w rzeczywistości ich prawdziwą intencją jest zachowanie władzy przez obecny rząd. Żadnej troski, szczerości, wspaniałomyślności, itd. w tym DOBRODZIEJSTWIE nie ma. Zwykłe wyrachowanie na dodatek kosztem podatnika. Ciekawy przykład: rozmowa dwóch starszych Pań, elektorat Dudy, jedna z Pań mówi, że dla niej rząd może nawet kraść te pieniądze, aby tylko jej dawał to co obiecał. Można sobie teraz wyobrazić całość elektoratu i jego zaciekła postawę do kontrkandydata. Jak również postawę Dudy i rządzących do całego społeczeństwa. Don Wasylu więcej światła życzę... i rozsądku.

~obserwator

A może by tak zmienić zarządzanie w tym powiecie i nie znęcać się nad zatrudnionymi emerytami

~OBSERWATOR

Ciemnoto hejterska o jakich kolejkach gęgacie wy prawdziwych kolejek w życiu nie widzieliście jak za komuny za byle ochłapem całą noc w kolejce się stało. Wszędzie w związku z koronawirusem są kolejki wydłużone a np. w bankach czeka się na polu nawet godzinę w kolejce i jakoś nikt nie narzeka. Mieszkam po drugiej stronie STAROSTWA i nigdy więcej jak 10 osób tam na polu w kolejce nie widziałem. A każdy mądry mieszkaniec wie , że jak tam wejdzie i załatwia swoje sprawy to trwają one od pól godziny nawet do godziny dlatego musimy cierpliwie czekać.

~OBSERWATOR

Ciemnoto hejterska o jakich kolejkach gęgacie wy prawdziwych kolejek w życiu nie widzieliście jak za komuny za byle ochłapem całą noc w kolejce się stało. Wszędzie w związku z koronawirusem są kolejki wydłużone a np. w bankach czeka się na polu nawet godzinę w kolejce i jakoś nikt nie narzeka. Mieszkam po drugiej stronie STAROSTWA i nigdy więcej jak 10 osób tam na polu w kolejce nie widziałem. A każdy mądry mieszkaniec wie , że jak tam wejdzie i załatwia swoje sprawy to trwają one od pól godziny nawet do godziny dlatego musimy cierpliwie czekać.

~mieszkaniec

Wydział Komunikacji podlega bezpośrednio wicestaroście - a ten naprzyjmował znajomych i takie są skutki. Mieszkam naprzeciwko i widzę - pracownicy się spóźniają ale najlepsze można obejrzeć po 15:15 - już o tej godzinie pryskają najszybsi a o 15:30 to już mało kto jest w budynku

~Jane Doe

Przykro to stwierdzać ale niestety sytuacja w wydziale komunikacji jest po prostu wynikiem zlego zarzadzania. To ze kolejki ktore sa na zewnatrz wczesniej byly w srodku to nie jest zadne tlumaczenie. W kazdej firmie jesli jakis dzial sie wali natychmiast podejmowane sa decyzje o delegacji pracownikow na czas opanowania problemu. Nawet w markecie jesli tworzy sie kolejka kierownik reaguje i odsyla pracownikow ktorzy wykonuja inne prace na kase. Wystarczyloby przeniesc obsluge telefoniczna internetowa i pocztowa na innych pracownikow.

tomasztomasz83

Dziady jedne. To co się tam dzieje nadaje się do TV.

~janek82

Starostwo działa i jest to kwintesencja rządów PiS. Tak jak super zarządzana stajnia w Janowie.

~Tom li

U mnie na budowie jak nie sie skończyła robota to pomagam koledze .w budżetówce sie nie da

~Don Wasyl

Jeśli mówią, że Andrzej Duda to długopis bo podpisuje wszystkie ustawy –pytam, a której to nie powinien podpisać - jeśli mówią, że 500+ 300+, trzynastka, czternastka bon turystyczny itd. to rozdawnictwo, pytam - dlaczego do niedawna zazdrościliśmy Anglikom czy Niemcom wysokich dodatków na dzieci teraz macie tu w swoim kraju nie musicie wyjeżdżać i nagle rozdawnictwo? - Już zapomniałeś drogi rodaku jak pracowałeś za 4 zł na godzinę - już zapomniałeś szanowny emerycie jak wychodziłeś z apteki nie wykupując leku - już zapomniałeś mieszkańcu Śląska, drogi górniku jak rząd Tuska do Ciebie strzelał kiedy protestowałeś - a Ty szanowny nauczycielu zerknij na odcinki sprzed lat, przez cztery lata nie dostałeś ani grosza podwyżki i Broniarz nie organizował strajku, na 2016 też nie zaplanowali, policz ile dostałeś od tego rządu ? - I Ty drogi Rolniku, pamiętasz jak po powodzi zamiast pomocy od rządu PO usłyszałeś, że wybrałeś sobie kiepskiego wójta". Ja wam wójta nie wybierałem "zostałeś sam ze swoimi stratami - i Ty lekarzu porównaj swoje zarobki - już nie pamiętacie jak sprzedawali wszystko co się da, nawet kolejkę na Kasprowy, żeby ratować budżet - zapomnieliście jak zrabowali nasze pieniądze z OFE a Tusk cynicznie się śmiał "Jeśli ktoś twierdzi, że to jego pieniądze to niech sobie weźmie " - Teraz Trzaskowski deklaruje, że nie podpisze ustawy podnoszącej wiek emerytalny, kiedy PO podnosiło -głosował za kiedy w 2016 PiS obniżało wiek emerytalny głosował przeciw, Teraz wszystko pudruje, co chcecie to Wam obieca aby tylko wygrać a po wyborach, jak powiedział kiedyś Tusk / benzyna może być nawet po 7 zł/ Nie dajmy się zwieść przypominajmy tym, którzy łatwo zapominają.

~Gonzo

Do Jano to prawda przez internet można umówić się na randkę trzeba od stać swoje to samo w zakladzie energetycznym telefonu nie odbierają dzwoniłem dwa dni bez skutku pojechałem jak zobaczyłem kolejkę zrezygnowalem szok

~Heniek

Do Doda a co cię to interesuje którzy mogą potem do pracy przychodzic?żal du... ściska.

~fepio

Do osoby podpisującej się "#69" dlaczego przywołałaś gminę Pysznicę a nie Zaleszany? Czy z uprzedzenia czy z autopsji tak wyszło? Zawsze sprawdź gdzie może być... lepiej!

~doda

Panie starosto to nie jest żadna pełna odpowiedź na okoliczność spóźnienia się do pracy. Przeprowadzil pan postępowanie wyjaśniające w tej sprawie i doszedł do takiej odpowiedzi, czy tylko rutynowo napisał to co uważa za słuszne? Gdyby tak było to okaże się, że lekceważy pan słuszny głoś obywatela. Źle się stało, że ze starostwa odszedł pan Marcin U. W mieście też mu się nie wiedzie... jeśli wierzyć doniesieniom medialnym to został ostatnio ukarany za nie swoją rolę którą musiał odegrać. Którzy to pracownicy korzystają z tzw. indywidualnego czasu pracy i mogą przychodzić później? Może pan podać?

~jasio

Chciałem napisać mieć wzdłuż a nie w poprzek

~jasio

Jedyne ograniczenie to takie że musi być wzdłuż i skończone 15 lat

~jasio

Ja ta załatwiam Góra w minutke i bez ograniczeń ilościowych

~Do Jane Doe

Sprawę przez internet załatwisz sprawnie tylko wtedy, gdy nie wymaga skanu żadnych dokumentów (np 300 plus). Gdy musisz dołączyć dokumenty do wniosku, wtedy zaczynają się problemy. Bo wniosek nie obsługuje jakiegoś formatu, bo skan okazał się mało czytelny, bo pieczątka wyszła niewyraźnie, bo wniosek nie ma opcji dołączenia jakiegoś załącznika, a wydział w Stalowej go wymaga, bo jest problem z systemem i nie wiesz, czy wniosek "poszedł" czy nie itp. itd. A po miesiącu dostajesz odpowiedź, że twój wniosek nie może być rozpatrzony, bo brakuje załączników. Po roku prób wysyłania wniosków przez e-urząd wróciłem do stania w kolejkach... Tak to wygląda w praktyce.

~Baba

Manekin a załatwisz ciąże w 14 minut

~jasio

A ja gdybym został prezydentem t o wydluzylbym czas na rejestrację do 100 lat i wszyscy co teraz stoją by se już lezeli

~Jasio

A kontrola poselska nie mogła by wpaść i sprawę zbadać

~jasio

Mnie się wydaje że w dzisiejszych czasach to powinno tak być ze jak petent wyrazi wolę załatwienia sprawy to dobry urzędnik powinien mieć 14 minut żeby osobiście załatwić sprawę w domu petenta tylko jeszcze nie wiem jak to by wyglądało w przypadku bezdomnych

~manekin

Jakby jakąś kobieta chciała mieć pierwszeństwo z powodu ciąży to proszę o kontakt

~Vrek

A ile dzieci zabrać ze sobą żeby nie stać

~Jane Doe

Wiekszosc spraw zwiazanych z wydzialem komunikacji zalatwicie przez profil zaufany. Zeby go zalozyc wystarczy pojsc na poczte z dowodem i podac adres e-mail. Zalozenie profilu trwa max 15min. Obsluga przez internet jest intuicyjna kazdy sobie poradzi.

~Ckm

Od jutra mają być co 2 m na parkingu przed starostwem rozłożone łóżka polowe to już nie będzie ta stać tylko leżeć. Starosta wydał zarządzenie

~Yuuupii

Wygoda kosztuje. Najlepiej byście chcieli do samego pomieszczenia wjechać. A może zrobić okienka starostwodrive ? Te panie obrywają za te z innych wydziałów, które naprawdę tylko pierdzą w stołki. Niestety tam też jest jak w zakładach produkcyjnych, jeden zapierdziela a drugi patrzy w monitorek.

~#69

kocham załatwić jakąkolwiek sprawę w tym starostwie. standardy jak na jakąś pysznice a nie stw. pocieszające jest to ze w dłuższej perspektywie raczej nic się nie zmieni.