Jakie suplementy na masę? Co warto stosować?

Image

Suplementy na masę to preparaty umożliwiające szybszy przyrost mięśni. Są skierowane przede wszystkim do osób trenujących siłowo, pragnących zyskać większą, atletyczną sylwetkę. Na rynku dostępnych jest wiele produktów tego typu - które z nich zapewniają najlepsze efekty?

Budowanie masy mięśniowej to długotrwały proces, wymagający zastosowania odpowiedniej diety i ćwiczeń fizycznych. Nie da się osiągnąć zbyt spektakularnych efektów na tym polu bez przygotowania i postępowania zgodnie z określonymi zasadami, dlatego jest to zadanie dla osób wytrwałych i zmotywowanych. Na szczęście można przyspieszyć rozwój mięśni dzięki odpowiednim suplementom, które dostarczają organizmowi potrzebnych substancji, wpływających na przyrost masy, ochronę mięśni podczas ćwiczeń i wydajność w trakcie treningu.

Jak zbudować masę mięśniową?

Zbudowanie masy mięśniowej wymaga sporo pracy, ale także odpowiedniego przygotowania i zastosowania w praktyce wiedzy dotyczącej procesów zachodzących w organizmie człowieka. Sam trening siłowy nie jest bowiem wystarczający - potrzebna jest również specjalna dieta oraz zastosowanie dodatkowych środków w postaci suplementów, które ułatwią i przyspieszą budowanie masy. Tylko przy połączeniu tych trzech elementów można liczyć na stopniową przemianę sylwetki w kierunku bardziej umięśnionej i atletycznej.

Trening na masę to przede wszystkim trening siłowy. Opiera się on na prostych założeniach - podczas intensywnego wysiłku z obciążeniem dochodzi do uszkodzenia włókien mięśniowych, a organizm w celu ich naprawienia zaczyna je nadbudowywać, powodując ich rozrost. Efektem jest stopniowe zwiększanie się masy mięśniowej. Do treningu siłowego zalicza się więc głównie ćwiczenia z obciążeniem, np. w postaci hantli, kettli czy sztang. Aby móc zauważyć rezultaty budowania masy, konieczne jest stopniowe zwiększanie ilości powtórzeń oraz obciążenia przy danym ćwiczeniu. Nie można także zapomnieć o przerwach i czasie na regenerację, które są kluczowe przy procesie rozrostu mięśni.

Trening na niewiele się jednak zda, jeśli nie zadbamy o odpowiednią dietę. Jak powinien wyglądać jadłospis osoby pragnącej rozwinąć swoją masę mięśniową? Przede wszystkim musi posiadać odpowiednio wysoką kaloryczność - aby tkanka mięśniowa mogła się rozrastać, konieczna jest nadwyżka kaloryczna. Warto więc w pierwszej kolejności poznać swoje zapotrzebowanie energetyczne, a następnie ułożyć jadłospis zawierający o 20% kalorii więcej, niż otrzymany wynik. Bardzo ważna jest też odpowiednia podaż białka - u osoby budującej masę prawidłowa ilość tego składnika to 1,5 - 2 g na kg masy ciała. Zawarte w białku aminokwasy stanowią podstawowy budulec mięśni i bez dostarczania ich sobie w diecie można nie osiągnąć zbyt dużych efektów na polu budowania sylwetki. Nie bez znaczenia jest również właściwa ilość węglowodanów i tłuszczy, stanowiących główne źródło energii, tak potrzebnej podczas treningów.

Suplementy to równie ważny element rozwoju masy mięśniowej. Co warto o nich wiedzieć?

Suplementacja na masę - czy faktycznie jest aż tak istotna?

Wiele osób pomija suplementację podczas budowy masy mięśniowej, tymczasem jest to dodatek, który w większości przypadków całkowicie odmienia ten proces. Suplementy zawierają dodatkowe substancje, przyspieszające tempo wzrostu mięśni, a także wpływające na poziom energii podczas ćwiczeń siłowych i czas regeneracji organizmu. Dzięki ich stosowaniu można liczyć na wydajniejsze treningi i znacznie szybsze efekty w postaci większej objętości mięśni.

W przypadku osób, które mimo ćwiczeń i diety nie widzą u siebie zbyt dużych postępów, suplementy mogą zmienić naprawdę sporo - często to właśnie dzięki nim masa zaczyna rosnąć i można odczuć rzeczywisty wzrost energii i siły podczas treningów. Nie warto rezygnować z pomocy środków tego typu, ponieważ znacząco przyspieszają one efekty budowania masy mięśniowej i są dużym ułatwieniem dla każdej trenującej osoby.

Jakie suplementy stosować na masę?

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów suplementów na masę. Mogą skupiać się one wyłącznie na stymulowaniu rozbudowy tkanki mięśniowej lub przynosić inne pozytywne efekty, takie jak większa wydolność organizmu podczas ćwiczeń czy podniesiony poziom energii. Które z nich warto stosować?

Tabletki na masę mięśniową

Wieloskładnikowe suplementy na masę to najpopularniejsza kategoria produktów dla osób pragnących uzyskać muskularną sylwetkę. Są to środki oddziałujące przede wszystkim na objętość mięśni, w naturalny sposób przyspieszające ich wzrost. Zapewniają też dodatkowe korzyści osobom trenującym - mogą dodawać energii potrzebnej przy intensywnych treningach, przyspieszać czas regeneracji i poprawiać wyniki podczas ćwiczeń siłowych poprzez zwiększenie wydolności organizmu.

Przykładem skutecznego suplementu diety pomagającego w budowaniu masy mięśniowej jest Mass Extreme - naturalny środek, opierający się na wielu cennych składnikach aktywnych. Zawiera takie substancje, jak ekstrakt z korzenia maca, ekstrakt z kozieradki, kwas 4-amino butanowy (GABA), kwas d-asparaginowy (DAA), kwas fosfatydowy (PA) oraz 5-deoksy-adenozylokobalamina. Działa wielowymiarowo, zapewniając:

• wzrost objętości mięśni poprzez zwiększenie syntezy glikogenu w ich komórkach,

• stymulowanie większej produkcji hormonu wzrostu,

• większy poziom energii,

• poprawę wydolności organizmu,

• zwiększenie ilości testosteronu,

• większą wytrzymałość organizmu.

Mass Extreme jest środkiem bezpiecznym dla zdrowia, który można swobodnie przyjmować przed treningami. Jego skuteczność jest potwierdzona badaniami i opiniami klientów, którzy deklarują faktyczny przyrost masy mięśniowej, uzyskany przy regularnym stosowaniu suplementu. Tabletki działają już od pierwszego zażycia, poprawiając także możliwości fizyczne w trakcie treningu.

Kreatyna na masę

Kreatyna należy do popularnych składników, oddziałujących na przyrost mięśni. Jest substancją naturalnie występującą w ludzkim ciele i odpowiada m.in. za syntezę białek mięśniowych, co przekłada się na wzrost masy ciała bez powiększania tkanki tłuszczowej. Przyspiesza także regenerację włókien mięśniowych, dzięki czemu pozwala organizmowi szybciej je nadbudowywać i w efekcie zwiększać ich objętość. Dodatkowo wpływa na wydajność podczas ćwiczeń fizycznych. Kreatynę poleca się wszystkim osobom intensywnie trenującym, szczególnie tym pragnącym zbudować większą sylwetkę.

Suplementy z kreatyną są łatwo dostępne i bezpieczne dla organizmu - ponieważ jest to naturalny dla niego składnik, stosowany w zalecanych dawkach nie powoduje skutków ubocznych. Najlepiej spożywać go w dwóch porcjach, przed treningiem i po jego zakończeniu.

Gainery i odżywki proteinowe

Gainery to inaczej odżywki zawierające dużą ilość węglowodanów z dodatkiem białka. Ich głównym zadaniem jest zwiększenie kaloryczności diety - jeden dodatkowy posiłek w postaci koktajlu wykonanego z gainera potrafi dostarczyć nawet do 500 kcal. Jest to świetny sposób dla osób o małym apetycie, które chcą uzyskać nadwyżkę kaloryczną w celu stopniowego zwiększania masy swojego ciała.

Gainery powinny być stosowane jednak z umiarem, ponieważ u osób podatnych na tycie mogą spowodować również przyrost tkanki tłuszczowej. Ich dłuższe zażywanie może prowadzić do pogorszenia się stanu cery oraz wystąpienia zaparć, co wynika z dużej zawartości glutenu i węglowodanów.

Odżywki proteinowe to ważne uzupełnienie diety dla każdej osoby walczącej o przyrost masy mięśniowej. Zawierają cenne białka, które są niezbędne do budowania większej sylwetki. Ponieważ osoba na masie powinna spożywać sporą ilość białka, odżywki proteinowe pomagają w zaspokajaniu zapotrzebowania na ten składnik. Występują w trzech podstawowych rodzajach: koncentratu białka serwatkowego, izolatu białka serwatkowego oraz hydrolizatu białka serwatkowego. Różnią się one między sobą zawartością protein, ilością dodatkowych składników w formie tłuszczy i węglowodanów oraz wchłanialnością. Najlepiej wypada pod tym kątem hydrolizat, który jest szybko przyswajany przez organizm.

Odżywki białkowe powinno się zażywać po treningu. Produkty wysokiej jakości są bezpieczne dla organizmu, jednak należy pamiętać o stosowaniu odpowiedniej, dopasowanej do swojej diety i zapotrzebowania dawki. Nadmiar protein jest bowiem groźny i może powodować m.in. problemy z nerkami.

Aminokwasy BCAA i l-glutamina

BCAA to inaczej aminokwasy rozgałęzione, czyli walina, leucyna i izoleucyna. Włókna mięśniowe są z nich zbudowane aż w 30%, dlatego odżywki tego typu mają duży wpływ na ich objętość. Zaleca się je szczególnie osobom intensywnie trenującym, ponieważ chronią one mięśnie podczas wysiłku i przyspieszają ich regenerację.

Aminokwasy BCAA najlepiej przyjmować przed treningiem i po jego zakończeniu. Można zażywać je także w dni wolne od ćwiczeń. Ponieważ są naturalnym dla organizmu składnikiem, przyjmowane w zalecanej dawce nie powodują skutków ubocznych.

L-glutamina to aminokwas endogenny, czyli produkowany samodzielnie przez organizm. Jego suplementacja jest ważna dla osób ćwiczących siłowo, ponieważ zwiększa wytrzymałość ciała podczas ćwiczeń i pozwala na szybszy progres, jeśli chodzi o budowanie siły i masy. L-glutamina ma znaczenie także ze względu na wsparcie organizmu w oczyszczaniu się ze szkodliwych produktów przemiany materii, takich jak amoniak.

L-glutamina powinna być przyjmowana po treningu, przy czym należy pamiętać o trzymaniu się zalecanej dawki. Nie jest za to składnikiem wskazanym dla osób cierpiących na cukrzycę, epilepsję, niewydolność nerek czy choroby wątroby.

Przedtreningówki i potreningówki

Przedtreningówki to suplementy, których celem jest dodanie energii przed treningiem. Są bardzo przydatne dla osób, które chcą regularnie ćwiczyć, ale często brakuje im na to siły - np. w wyniku zmęczenia po pracy. Zawierają składniki oddziałujące na układ nerwowy, zwalczające zmęczenie i zwiększające poziom energii, a także aminokwasy, które poprawiają wytrzymałość organizmu. Często są wzbogacone kofeiną, która działa pobudzająco.

Potreningówki natomiast służą uzupełnieniu cennych składników po wysiłku fizycznym. Intensywne ćwiczenia to spore obciążenie dla organizmu, dlatego aby mógł się on szybko zregenerować, potrzebuje odpowiedniej ilości aminokwasów, witamin i mikroelementów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.