Czy sprawa bezdomnych zwierząt zostanie rozwiązana?

Image

Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie prowadzenia schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Temat opieki nad bezdomnymi zwierzętami w Stalowej Woli od lat nie został rozwiązany. Zwierzakami z dobrego serca zajmują się wolontariusze, którzy bezinteresownie dbają o czworonogi i szukają im domów. Gmina ze swej strony, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ma obowiązek corocznie przeznaczać środki na program opieki nad bezdomniakami. Rokrocznie z budżetu na ten cel przeznaczanych jest około 70 tys. zł. Środki te wydawane są m.in. na: sterylizację, opiekę weterynaryjną, dokarmianie wolno żyjących kotów, elektroniczne znakowanie psów.

Czy podjęta przez Radę Miejską uchwała coś wnosi? Określa ona m.in. wymagania, jakie powinien spełnić dany podmiot, aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie ochrony nad bezdomnymi zwierzętami. Uchwała ma też na celu uregulowanie kwestii związanych m.in. z reagowaniem na zagrożenie w przypadku agresywnych zwierząt. Prezydent miasta podkreślił, że chce, aby w mieście chwytaniem m.in. groźnych zwierząt zajmował się jeden podmiot, czyli MZK. Podjęta uchwała nie załatwia kwestii od lat nierozwiązanych, bo w dalszym ciągu nie zapadła decyzja o rozpoczęciu budowy schroniska.

- Mamy opracowany projekt schroniska w tym miejscu gdzie dzisiaj jest „Psia Przystań” (działka przy oczyszczalni ścieków- dop. red.), tylko koszt tego schroniska, czyli takiego spełniającego wszystkie wymogi formalne, to 1,4 mln zł. Będziemy chcieli to etapować, bo jest to niezbędna infrastruktura, która tutaj musi powstać- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Włodarz miasta zapowiedział, że temat schroniska powinien powrócić przy uchwalaniu budżetu na 2021 rok. Zaznaczył przy tym, że miasto potrzebuje pieniędzy na realizację projektu. Prezydent ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pojawią się środki rządowe na ten cel, po które będą mogły sięgnąć samorządy, w tym Stalowa Wola.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~''

~złomiarz To co na zadupiu pieski inaczej robią, starsi, dzieci się mniej boją pędzących dużych psów? Czasami człowiek ma odruch wymiotny jak wyjdzie z klatki a tu kupa na kupie. Nawet co niektórzy właściciele nie mają tyle wstydu żeby pieska ciut dalej wyprowadzić. Jestem za takim miejscem nawet tu i wyciąganiem konsekwencji w końcu. Jak się bierze pieska powinno się za niego odpowiadać, jak dziwnie zniknie płacić kary. Zwierzę to nie zabawka. Jak ktoś nie dorósł do pieska niech go nie bierze.

~złomiarz

Poza kraj ? U nas też są ogrodzone wybiegi dla psów. Wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju żeby się z tym spotkać. Tyle że w miastach a nie na tym zadupiu.

~''

~Hycel. Prawda jest taka, że to wina ludzi a nie opozycji. A gdybyś wystawił nos poza kraj to takie ogrodzone miejsca dla psów nie byłyby dla ciebie czymś tak egzotycznym. Dzięki temu psy, mają swój teren, właściciele po nich sprzątają, psy nie leją nie robią kup do piaskownic, koło ławek, huśtawek gdzie bawią się dzieci, pod oknami mieszkań a jak właściciel tego nie dopilnuje to dostaje słony mandat i wie co to opieka nad psem i odpowiedzialność. U nas pies robi gdzie chce a pan odwróci głowę i udaje że nie widzi.

~Liljana

Bo kasa jest tylko na imprezy i nagrody.

~boby

Obowiązkowe znakowanie i karanie właścicieli niech się czują odpowiedzialni !!!

~Hycel

A gdzie nasi zatroskani ekolodzy z opozycji?
Nie złożą się na kundelki?
Mieli park dla psów robić i co z tym?
2 lata od obietnicy mija a parku jak nie było tak nie ma!

~parki siłki

pieniądze na rujnowanie przyrody są? to tym bardziej na psiaki powinny być

~Vrek

MZK to będzie na elektryczne lasso lapal te pieski czy na kota

~Xxx

Obowiazkowe znakowanie powinno byc. Jak znajda na posesji lub w mieszkaniu bez skanu, mandat i tyle... Psy na wioskach lataja watahami bo dziady wypuszczaja psy

~Jasio

Pół roku w kolejce do przytula dziś się czeka

~jasio

Kiełbasa wyborcza pieskom ogrodnika zucona

~złomiarz

Jasio, kogo znasz takiego ?

~Jasio

Tzn o godne dożywocie w zamknięciu i odosobieniu

~Jasio

A ja znam niejednego obrońcę zwierząt drzew itp. Co swoich rodziców do przytula oddali i pytam czy to z tych samych powodów walczą o psy

~złomiarz

Psy od wieków mieszkały z człowiekiem, tylko w ostatnim czasie człowiek się taki pazerny zrobił jak ty że psu zabierze żeby własnemu dziadkowi złotówki nie dać. To co robisz swojemu dziadkowi jest wbrew naturze, bo wnuki powinny dbać o dziadków którzy ich wychowali.

~adada

A nie przyszło Ci czasem do tego zakutego łba że trzymanie pieska w mieście jest wbrew naturze i tak na prawdę to jest znęcanie się nad zwierzęciem

~adada

Ty zezlomowanym zlomiazu pieska zalujesz a człowiekiem gardzisz

~adada

Dziadka niestety pańskie psy zagryzly i tera niema kto babci pampersow fundowac

~jasio

Myślę że przed pieskami trzeba zająć się ludźmi np. Bezdomnymi i dla nich eybudowac schronienie

~złomiarz

adada, jak ci dziadek dawał na cukierki to dobrze było ? To teraz mu kupuj pampersy sknerusie, a nie w gównach go trzymasz. Jak wywalasz pieski , bo kupisz szczeniaka i ci się znudzi jak podrośnie, to im teraz nie zabieraj kasy która na ich leczenie i żywność się należy.

~adada

Zanim wybudejecie psom apartamenty za 14000000 miliona może wcześniej wypadałoby dopłacić trochę tym co rżną w pampersy żeby nie musieli z braku kasy na nowe po 4 zł sztuka leżeć w gównie bo piesek sobie poradzi i obsoka jakiś krzaczek

~Angor

Rado Miejska —. wzorem wielu krajów uchwalcie obowiązkowe elektroniczne znakowanie psów,odpadnie ich bezdomność.Koty sobie poradzą bez schroniska. Za 1,4. mil . zł można wybudować wiele mieszkań —. tak potrzebnych w naszym mieście.Z budowa schroniska poczekajcie na lepsze czasy.Po pierwsze człowiek i jego godność.