Znana jest data pogrzebu Ś.P. Zbigniewa Paszkiewicza

Image

9 lipca zostanie pożegnany Sybirak, patriota, wieloletni radny Miasta Stalowa Wola Ś.P. Salwiusz Zbigniew Paszkiewicz.

Wielu będzie go wspominało jako ciepłego i serdecznego człowieka, propagatora zdrowego stylu życia i miłośnika biegania. Ci wszyscy, którzy będą chcieli pożegnać wielkiego stalowowolanina, będą mieć ku temu okazję w najbliższy czwartek. Msza Święta w intencji zmarłego zostanie odprawiona 9 lipca 2020 roku o godzinie 9:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia, o godzinie 14:00 na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Dla chętnych przewidziano transport autobusem do i z Radomia.

Obrazek

Zbigniew, właściwie Salwiusz, Paszkiewicz urodził się 2 VII 1931 w miejscowości Plussy (obecnie tereny Litwy). W 1939 roku, jako mały chłopiec, wraz ze swoją rodziną został zesłany do Kazachstanu. Często wspominał tamte czasy, pamiętając o tych, którzy odeszli na obczyźnie. Opowiadał o tym corocznie na różnych spotkaniach. Bardzo chciał, by pamięć o tamtych wydarzeniach była pielęgnowana przez młodych ludzi. Po powrocie do kraju w 1946 roku, zamieszkał w Warszawie, gdzie w 1952 roku ukończył Technikum Chemiczne w Warszawie.

Jak czytamy w Encyklopedii Solidarności, w latach 1946- 1948 działał w ZHP, był zastępowym. W latach 1952-1954 zatrudniony był jako asystent w Instytucie Barwników i Półproduktów w Brzegu Dolnym, 1955- 1992 pracował jako specjalista technolog w HSW. Był sekretarz KIK w Stalowej Woli. W Solidarności działał od IX 1980. Był członkiem Komitetu Założycielskiego, a od I 1981 Komisji Wydziałowej TGM HSW.

„Po 13 XII 1981 założyciel (ze Stanisławem Schabowskim, Zbigniewem Karoniem) tajnej struktury na wydz., zbierającej informacje o represjonowanych i przekazującej je do ks. Edwarda Frankowskiego; organizator kolportażu. Zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli; w IV 1988 współorganizator, uczestnik dyskusji panelowej nt. Katynia w domu katechetycznym. 22 VIII – 1 IX 1988 uczestnik strajku HSW; po strajku otrzymał upomnienie i naganę w pracy oraz kartę powołania z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku na ćwiczenia wojskowe (choć z racji wieku nie podlegał służbie wojskowej); gromadził i przepisywał teksty pieśni śpiewanych przez strajkujących, co przyczyniło się do założenia w 1988 Chóru Solidarność; 1988-1989 współpracownik redakcji „SMiSa” (ps. Ziuk). 22-23 IV 1989 uczestnik Zjazdu Prasy Niezależnej w Stalowej Woli. Od 1989 członek KO w Stalowej Woli; członek ZR Ziemia Sandomierska, w 1990 delegat na KZD, 1990-1993 członek KKR; od 1998 radny Miasta Stalowa Wola (w 1998 z listy AWS, w 2002 Forum Samorządowego Prawicy, w 2006 PiS). W 1986 odmówił przyjęcia srebrnego Krzyża Zasługi. Do 3 VI 1988 rozpracowywany przez Wydz. V RUSW w Stalowej Woli w ramach SOR”- czytamy w Encyklopedii Solidarności.

10 XII 2000 został wpisany do "Księgi Zasłużonych dla Miasta Stalowa Wola". 9 XII 2011 odznaczono go Brązowym Medalem za zasługi w realizacji "ustawowych zadań Policji".

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
jabar

jak tak czytam niektóre komentarze to widać że ich autorzy powinni być ubezwłasnowolnieni

San-Domingo_85

olkb skąd się biorą takie oszołomy jak ty

~Olkb

W radiomixie pogrzeb bo pewnie blizej stamtad na rubieze I moze bardziej mu plusy przypominal w sumie w radomiu mozna poczuc sie jak Na syberii czasem..

San-Domingo_85

Panowie i Panie, idiotyczne komentarze proszę zostawić dla siebie. Zmarł dobry człowiek, także po co i tutaj ten jad i jakaś nienawiść. Nie macie co robić? Do lasu na jagody, na bieżnię pobiegać.

~Dresy

Skąd przydomek wielki? Może ktoś wymienić zasługi jeśli takowe są? W tekście pasujących nie widzę .

~xxx

Tu mieszkał z rodziną a w Radomiu pochowany czyli co? ...o co chodzi ?

~WyborcaPiS

Dlaczego nie używał pierwszego imienia ? wstydził się?

~Posłuchali?

Musiał tłumaczyć tu w Stalowej Woli

takim Danielom
takim Darkom
czym jest patiotyzm.

~przybysz46

A dlaczego w Radomiu i co go laczylo z Radomiem jak cale zycie spedzil w Stalowej Woli

~Mieszkaniec

Nazwiska się odmienia ;-)
"Znana jest data pogrzeby Ś.P. S. Zbigniewa Paszkiewicza"