Nie żyje Zbigniew Paszkiewicz. Dziś skończyłby 89 lat.

Image

Długoletni radny miejski, człowiek znany i ceniony w Stalowej Woli, działacz „Solidarności”. To właśnie on dbał przez minione lata o to, by pamięć o dawnych czasach była wciąż żywa. Miał 89 lat. Odszedł do wieczności po długiej i ciężkiej walce z chorobą.

Zbigniew, właściwie Salwiusz Paszkiewicz urodził się 2 VII 1931 w miejscowości Plussy (obecnie tereny Litwy). W 1939 roku, jako mały chłopiec, wraz ze swoją rodziną został zesłany do Kazachstanu. Często wspominał tamte czasy, pamiętając o tych, którzy odeszli na obczyźnie. Opowiadał o tym corocznie na różnych spotkaniach. Bardzo chciał, by pamięć o tamtych wydarzeniach była pielęgnowana przez młodych ludzi. Po powrocie do kraju w 1946 roku, zamieszkał w Warszawie, gdzie w 1952 roku ukończył Technikum Chemiczne w Warszawie.

Jak czytamy w Encyklopedii Solidarności, w latach 1946- 1948 działał w ZHP, był zastępowym. W latach 1952-1954 zatrudniony był jako asystent w Instytucie Barwników i Półproduktów w Brzegu Dolnym, 1955- 1992 pracował jako specjalista technolog w HSW. Był sekretarz KIK w Stalowej Woli. W Solidarności działał od IX 1980. Był członkiem Komitetu Założycielskiego, a od I 1981 Komisji Wydziałowej TGM HSW.

„Po 13 XII 1981 założyciel (ze Stanisławem Schabowskim, Zbigniewem Karoniem) tajnej struktury na wydz., zbierającej informacje o represjonowanych i przekazującej je do ks. Edwarda Frankowskiego; organizator kolportażu. Zaangażowany w działalność Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli; w IV 1988 współorganizator, uczestnik dyskusji panelowej nt. Katynia w domu katechetycznym. 22 VIII – 1 IX 1988 uczestnik strajku HSW; po strajku otrzymał upomnienie i naganę w pracy oraz kartę powołania z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nisku na ćwiczenia wojskowe (choć z racji wieku nie podlegał służbie wojskowej); gromadził i przepisywał teksty pieśni śpiewanych przez strajkujących, co przyczyniło się do założenia w 1988 Chóru Solidarność; 1988-1989 współpracownik redakcji „SMiSa” (ps. Ziuk). 22-23 IV 1989 uczestnik Zjazdu Prasy Niezależnej w Stalowej Woli. Od 1989 członek KO w Stalowej Woli; członek ZR Ziemia Sandomierska, w 1990 delegat na KZD, 1990-1993 członek KKR; od 1998 radny Miasta Stalowa Wola (w 1998 z listy AWS, w 2002 Forum Samorządowego Prawicy, w 2006 PiS). W 1986 odmówił przyjęcia srebrnego Krzyża Zasługi. Do 3 VI 1988 rozpracowywany przez Wydz. V RUSW w Stalowej Woli w ramach SOR”- czytamy w Encyklopedii Solidarności.

10 XII 2000 został wpisany do "Księgi Zasłużonych dla Miasta Stalowa Wola". 9 XII 2011 odznaczono go Brązowym Medalem za zasługi w realizacji "ustawowych zadań Policji".


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
pionek

Wspanialy, skromny, wielki czlowiek. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

~Marek

Życzylibyśmy sobie takich nauczycieli historii,niestety nie ma wielu następców.Wystarczy przejrzeć facebooka, jak elita niby inteligentna wyraża się o patriotach!

~prezes

To był Wielki Polski Patriota.

Wy,totalne lemingi nigdy takiego poziomu empatii nie osiagniecie.

~jaki

A jaka jest definicja zwykłego Polaka(bez przymiotnika prawdziwy?)?

~J23

Prawdziwy Polak, Patriota Prawy Mądry z zasadami wzór dla każdego ,szczególnie dla młodzieży ,takich ludzi im i nam trzeba to się POLSCE NALEŻY !!! WIECZNE ODPOCZYWANIE RACZ MU DAĆ PANIE A ŚWIATŁOŚĆ WIEKUISTA NIECHAJ MU ŚWIECI NIECH ODPOCZYWA W POKOJU WIECZNYM AMEN

~dojna zmiana+

Lewaki służą Niemcom i Merkel a pisowskie prawaki żydom i ukraińcom.Widzisz jedna i druga swołocz służy nie tym co trzeba.

~~Zzz

Normalnym ludziom miał służyć a tobie pisiorze brak argumentów to wyjeżdżasz zaraz z lewakami i Tuskiem.Niczym też się nie zasłużył dla miasta,żeby robić z niego męczennika.

~Zzz

Do rzecznik KKS a komu mial służyć? Lewakom z kolacji, którzy kłamią i oszukują, komu miał służyć? Brukseli i Merkel?? Prawdziwy Polak, patriota!

~józek

Gdyby takich patriotów byłoby więcej to Polska byłaba inna a nielewacka.Młodzieży bierzcie przykład ze śp.Paszkiewicza.Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

~złomiarz

Jola, nie każdy używa pierwszego imienia. Jak bardziej mu się podobało drugie to miał prawo go używać.

~Złomiarz

jola, jak to nie miał ? A jak miał na imię jak nie Zbigniew ?

~Jola

Oon nie miał na imię Zbigniew, ale to ukrywał, dlaczego?

~rzecznik kks

Służył głownie pisowskiej partii i czarnym z kk.

~Stalowa

Wieczny Odpoczynek. Spoczywaj w spokoju wiecznym.

~Ciekawy

Radny z ramienia której partii?

~anioł

Cześć jego pamięci!

~Grzegorz

Zmarł patriota, harcerz, społecznik, wieloletni radny. Cześć Jego pamięci. Będzie nam Pana brakowało...