Skarga na działalność Prezydenta Miasta Stalowej Woli. Nadbereżny przeprasza

Image

Do Urzędu Miasta Stalowa Wola corocznie trafia wiele pism i wniosków. Członkowie Stowarzyszenia Nasze Miasto na własnej skórze przekonali się ile trwa opieszałość urzędników, jeśli chodzi o udzielanie odpowiedzi na pisma.

Dużo pytań bez odpowiedzi

Skarżący (Stowarzyszenie Nasze Miasto) zarzuca gminie naruszenie terminów procedowania wniosków składanych do urzędu miasta w trybie udostępnienia danych informacji publicznej, tym samym podkreślając, że zgodnie z przepisami, termin odpowiedzi na wniosek to 14 dni. W sytuacji gdy organ potrzebuje więcej czasu na przygotowanie odpowiedzi, tym samym zachodzi konieczność przekroczenia regulaminowego czasu odpisania na pismo, ma obowiązek poinformowania o tym wnioskodawcy. Skarżący podkreśla, że taka sytuacja trwa od października 2019 do marca 2020 roku.

Stowarzyszenie Nasze Miasto oczekiwało od magistratu odpowiedzi na kilka pytań. A dotyczyły one:

- Kosztów związanych z organizacją 5.08.2018 roku "koncertu w ramach cyklu Lato, muzyka, zabawa – wakacyjna trasa Dwójki" w zakresie kwoty, na jaką zawarto umowę pomiędzy Telewizją Polską S.A. a Gminą Stalowa Wola.

- Kosztów nagród i jubileuszy wypłaconych pracownikom Urzędu Miasta Stalowej Woli w 2018 roku.

- Rodzaju badań zleconych przez gminę specjalistycznej firmie, całego terenu skarpy objętego rewitalizacją, w ramach zadania ,,Rewitalizacja terenu wzdłuż osiedla Skarpa”, po uszkodzeniu skarpy nadwodnej, brzegowej, co miało miejsce już po realizacji umowy.

- Liczby osób zatrudnionych w magistracie na podstawie umowy o pracę, umowy- zlecenie, w tym również w ramach umów z PUP (rodzaj stanowisk zajmowanych w UM od 1.01.2017 do 26.11.2019 roku).

- Badań drzew i krzewów w ramach planowanej rewitalizacji Placu Piłsudskiego oraz Rynku w Rozwadowie, ilości i kosztów nasadzeń w latach 2014 – 2019.

- Kosztów jakie poniosła Gmina Stalowa Wola w ramach zorganizowanego 7 lipca 2019 roku koncertu pt. „LATO MUZYKA ZABAWA – wakacyjna trasa Dwójki”.

- Kosztów jakie poniosła Gmina Stalowa Wola w ramach organizowanego 9 i 10 sierpnia 2019 roku koncertu pt. „Lato z Radiem Festiwal 2019 w Stalowej Woli”,

- Listy nagród przyznanych pracownikom Urzędu Miasta w Stalowej Woli, z wyłączeniem stanowisk usługowych i technicznych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2018 roku, z uwzględnieniem imienia i nazwiska nagrodzonego urzędnika, zajmowanego stanowiska w momencie przyznania nagrody, kwoty nagrody oraz uzasadnienia jej przyznania.

- Udostępnienia pełnej, imiennej listy osób zatrudnionych w Urzędzie Miasta na wszystkich stanowiskach, w oparciu o wszystkie formy zatrudnienia (tak umowy o pracę, jak i umowy o dzieło czy zlecenie), tak w drodze konkursu, jak i mianowania i bez konkursu (czy powołanych w innej formie – generalnie chodzi o każdą osobę zatrudnioną) od 1.01.2019 do 18.02.2020 roku. Poproszono o listę osób wciąż pracujących, jak i już zwolnionych, niepracujących, z wyszczególnieniem rodzaju stanowiska i daty ewentualnego zwolnienia, obecnie zajmowanego stanowiska i kwoty wynagrodzenia miesięcznego.

Obywatele mają prawo wiedzieć na co idą ich pieniądze

Już po sesji RM poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie prezesa stowarzyszenia Nasze Miasto.

- Nieinformowanie o wydłużeniu terminów odpowiedzi oraz nieprzekazanie skarg do sądu przez organ, jest zupełnie niedopuszczalne. Już w przeszłości zdarzało się nie dotrzymywać terminów przy realizacji wniosków przez prezydenta, ale to co się działo w urzędzie od października, ma naszym zdaniem na celu jedynie zniechęcenie obywateli do zadawania pytań. Obserwując to co się działo, osoby zajmujące się prawami człowieka, tylko potwierdzały w swoich komentarzach, że jest to jawne blokowanie przepływu danych przez organ, co stanowi ograniczanie m.in. pozyskiwania informacji oraz tłumi krytykę i swobodę wypowiedzi- mówi Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenie Nasze Miasto.

Magistrat nie wywiązywał się w terminach

Sprawą zajęła się najpierw komisja Petycji, Skarg i Wniosków Rady Miejskiej, a później już wszyscy radni obecni na ostatniej sesji. Joanna Grobel- Proszowska, która należy do komisji zaznaczyła, że skarga nie była rozpatrywana pod kątem tego, o co wnioskowało stowarzyszenie, lecz skupiła się raczej na szerszym kontekście, czyli dlaczego miasto nie dotrzymywało terminów odpowiedzi.

- Uznaliśmy tę skargę za zasadną, mimo tłumaczeń o trudnościach personalnych, jakie wystąpiły w urzędzie miasta, co nie powinno nikogo interesować, bo ciągłość powinna być zachowana bez względu na perturbacje- mówiła radna Grobel- Proszowska.

Nadbereżny: przepraszam za zaistniałą sytuację

Głos zabrał włodarz miasta.

- Dziękuję za to stanowisko. Ono zwraca nam uwagę, że faktycznie te kwestie były zawalone, tak trzeba powiedzieć. Sekretarz miasta ma tutaj zwróconą uwagę, z punktu widzenia dopilnowania tych spraw. Przepraszam za zaistniałą sytuację z terminami odpowiedzi, zapewniam, że będziemy zwracać uwagę, żeby one były dokonywane w terminie, zgodnie z przepisami- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Radna Renata Butryn w ostrych słowach oceniła całą sytuację.

- Tu jest właśnie ewidentny przykład jak pan prezydent traktuje prawo, a w szczególności przestrzegania tego prawa w stosunku do tych, którzy pozwalają sobie mieć odmienne lub krytyczne zdanie- mówiła radna Porozumienia.

Radny Damian Marczak podkreślił, że takie sytuacje nie mogą w przyszłości mieć miejsca. Osoby składające wnioski nie powinny być informowane np. telefonicznie o losie swoich pism. Prawidłowym obiegiem informacji jest forma pisemna. Radny spytał sekretarza miasta jak wiele wniosków było kierowanych do urzędu w tamtym okresie. Nie otrzymał jednak sprecyzowanej odpowiedzi. Sekretarz zaznaczył jednak, że rocznie do urzędu dociera kilkaset wniosków. Nie podał dokładnej ich liczby.

Problemy kadrowe, wnioski „szły wolniej”

Jak wyjaśnił Marcin Uszyński, z powodów kadrowych wystąpiły problemy związane z opóźnieniami w odpisywaniu na wnioski w terminie. Zaznaczył, że na niektóre pytania odpowiedź może być udzielona „od ręki”, a innym razem wymaga np. wystosowania odpowiednich pism do urzędów i instytucji, przez co termin jest dłuższy. Ale o tym fakcie skarżący powinien być informowany.

- Nie ma najmniejszych wątpliwości, że do uchybienia tych terminów dochodziło, było to związane z wieloma czynnikami. Tak jak pan prezydent powiedział, zostałem upomniany. Na ten moment stanowisko jest obsadzone. Wszystkie wnioski są udzielane w terminie, nie dochodzi do opóźnień- mówił Marcin Uszyński, sekretarz miasta.

Sprawą opieszałości urzędu zajmie się sąd.

- Tak naprawdę część zaległych decyzji na wnioski z grudnia czy ze stycznia i lutego, organ wydał dopiero w kwietniu i maju, po złożeniu przez nas wniosków o grzywnę do WSA. Oprócz tych wniosków sąd rozpatrzy jeszcze nasze skargi o bezczynność organu oraz jeśli nie będzie oddalenia - sprawę kosztów jakie zawarła gmina z TVP przy organizacji koncertów "Lato Muzyka Zabawa w 2018 i 2019 roku"- komentuje Łukasz Banasik, prezes Stowarzyszenie Nasze Miasto.

Od początku 2020 roku do stalowowolskiego magistratu wpłynęło 69 wniosków.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~SUPER

Wielu Polaków zastanawiało się na kogo zagłosuje więc Szymon Hołownia. Ten dawał bowiem niejasne wypowiedzi na ten temat. Podczas swojego porannego live’a powiedział oficjalnie, że swój głos odda na obecnego prezydenta Warszawy. Nie dlatego, że popiera PO, a dlatego, że chce oddalić od władzy prezydenta obecnie sprawującego ten urząd. Dzisiejszy wpis Hołowni potwierdził jego słowa po raz kolejny. W niecałe 30 minut zebrał on ponad 6 tysięcy reakcji.

~fajne

We Wrocławiu Strajk Kobiet oraz KOD nie chcą wpuścić w sobotę na Rynek Andrzeja Dudy, który zaplanował tutaj swój wiec wyborczy. Tłumaczą, że wcześniej sami oficjalnie zgłosili swoje zgromadzenia na Rynku, a wizyta prezydenta je zakłóci. Inna grupa wrocławian w internecie skrzykuje się, aby podczas wiecu pokazać swoje niezadowolenie z kończącej się prezydentury. Swoją obecność zadeklarowały setki osób. Prezydent spotka się z wrocławianami 4 lipca o godzinie 13:30 na placu Gołębim.
Organizatorzy wydarzenia na faceeboku "Wolni Ludzie NaPrzeciw Dudzie" zapraszają do wspólnego spaceru przez wrocławski Rynek w najbliższą sobotę, 4 lipca, o godzinie 13:30, czyli podczas wystąpienia starającego się o reelekcję prezydenta Dudy.

~wozniak

Ja rzadam wymiany prezydenta i wszystkich urzednikow bo place zabaw nie sa mi do niczego potrzebne.

~Nionio

IO CO JESZE BĘDZIE STOWARZYSZENIE RZĄDAĆ ???NUMERY BUTÓW I NUMERY MAJTEK PRACOWNIKÓW BYŁYCH I OBECNYCH i co jescze jak sypiają z żonami i mężami??? Komuś się chyba w DU..e pomieszało. STOWARZYSZENIE niech SAMOuczciwie rorliczy z własnych pieniędzy.

~Hahahaha

To stowarzyszenie to przecież znajomki radnych z Totalnej Stalowowolskiej Targowicy

~ssmiech

Ale lokomotywy potanieja za to.

~MUSZTARDA

ZNOWU JEDZENIE PODROŻEJE ❗️❗️❗️
Niemiecki Rząd Nniemiecki obniża podatki dla restauracji z 19% do 7%. Tym czasem w Polsce prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę PiS podnoszącą opodatkowanie jedzenia. Za dwa tygodnie, w lipcu wzrośnie opodatkowanie przypraw nieprzetworzonych z 5 do 8 procent.
Do 23 proc. wzrośnie VAT na lód spożywczy i drewno opałowe. Wszyscy miłośnicy wakacyjnego grilla mogą podziękować Dudzie za wysokie rachunki

~emi

Glosujac na laskawce pedofilow popierasz zboczencow pamietajmy 12 lipca!

~Jabi

Nie ma za co ich przepraszać.
Panie prezydencie, szkoda sobie nimi zawracać głowę!

~J23

SZUMOWINA OSZUST KRĘT TRZAŚNIĘTY RAFAŁEK NA NIC GO NIE STAĆ POZA POWIELANIEM POMYSŁÓW PISU ,TO POpis BŁAZNA I NIEUDACZNIKA CZŁOWIEK AWARIA I POMYŁKA JUŻ POLACY NIE DADZĄ SIĘ WIĘCEJ OSZUKIWAĆ PRZEZ ZDRAJCĘ I KONFIDENTA PIESKA SOROSA ,MAKRELI I MAKARONA TO JEDNA WIELKA ŚCIEMA BY DOSTAĆ SIĘ DO KORYTA I DOKONAĆ ROZBIORU POLSKI ŁAPY PRECZ OD POLSKI I POLAKÓW !!!!

~J23

Stowarzyszonko frustratów ,na czele z preziuniem na głodzie ,żądnym władzy,i procentów.
Procentów ubyło koryto się skończyło NIE MA NA CO ZWALIĆ TRZEBA COŚ OBALIĆ !!!!

~J23

Ten Prezio ze stowarzyszenia nieudolnie obsmarowywał niewinnych występując w roli kuratora tam się nie udało , próbuj Pan tak dalej !!! Panocku Szanowny!!! usuń Pan belkę ze swojego oka i uderz się Pan w swoją pierś !!!znamy Pana i Pana przeszłość i osiągnięcia!!!
A tak najlepiej weź się do konkretnej roboty a miną głupoty!!!!

~@@@@@@

inteligent - wracaj do fałszowania sondy. Samo się nie zrobi.

~inteligent

Na każde spotkanie z PANEM PRZYDENTEM DOKTOREM PRAWA ANDRZEJEM DUDĄ przychodzi tysiące ludzi uwielbiających naszego kochanego prezydenta A.D. A na spotkaniach wyborczych Trzaskoskiego przychodzi kilkanaściee ludzi i o czym to świadczy, nikt inteligentny w brednie Trzaskoskiego nie wierzy.

~takaprawda

Do małpy co obraża bardzo inteligentnego komentaora z podpisem do rogacizny. Cieciu małpo ten gość skomentował całą prawdę i ja go popieram w 100- procentach , Ale hejterzy piszcie takie idiotyczne wypociny a klęska 12 lipca będzie okrutna bo już tym hejtem zaszkodzilśie Trzaskoskiemu w poprzedniejturze a teraz to wy będziecie kozłem ofiarnym po klęsce TRZASKI.

~sp2006

"i ja tego człowieka (sekretarza) miałem pod szablą"

~całaprawda

Cała prawda o obniżce VATu na większośc artykulów spożywczych , tylko na chlebie przeciętna polska rodzina zaoszczędzi 30 złotych miesięcznie a to dla większości rodzin majątek , dlaczego hejtrzy o tym nic nie wypocicie. Do ćwoka twoja propaganda to obraza mojej inteligencji bo skoro wyjechałeś z POLSKI w 2007 roku to co cie obchodzi co w POLSCE się dzieje. Buraku siedź tam na tym zmywaku i korzystaj z prrzywilejów socjalnych we wszystkich bogatych krajach unijnych i płać na te przywileje dla NIEMCÓW, ANGOLI, czy FRANCUZÓW bo nie wypociłeś do jakiego kraj wyjechałeś. W takie brednie co wypociłeś nawet lemingi nie wierzą.

~@Do rogacizny

U was schizofrenia to rodzinna czy tylko ty cierpisz na to?

~wypraszam

Ciekawe że przed druga turą nie poda informacji które powinny byc jawne. Czyżby nagle miało się okazać że ławki za grube tysiące są niczym w porównaniu z machlojami obecnych włodarzy? Boi się ze nagle stalowa zmieni kierunek głosowania i Prezio go nie zabierze do warszawki? Co w następnych wyborach zmiana Weber na prezydenciuni a Nadbereżny do warszawki?

~koi

Jakbym miał coś do ukrycia też bym opóźniał sprawę. No cóż musimy wiedzieć jakie i na co idą nasze pieniądze. Przecież to nie są prywatne środki. Jak najszybciej ujawnić ile poszło i na co !!!

~BLI

kandydat Duda ciągle mówi o przeciwnikach ZŁODZIEJE -dlaczego nie poda chociaż nazwiska jednego skazanego i osadzonegza kradzież ,były prezydent Stalowej też mówił że jego przeciwnik Pan RZegocki też miał, maJeżeli Duda ma dowody ,że kradną i jako Prezydent Polski ich nie ujawnia to znaczy że ich chroni ,Za publiczne oskarżenia trzeba odpowiadać,

cdn..

jest tego bardzo dużo u @wyPAD umiech

Kandydat Trzaskowski ma wielki potencjał intelektualny, sprawczy i wykazuje klasowy entuzjazm do pracy w Warszawie, którym nas wszystkich w Polsce zaraża i mobilizuje do głosowania. O sprawach skomplikowanych mówi językiem prostym, z francuską elokwencją zrozumiałą nawet przez ludzi pracy z obozów na prowincji ale jednocześnie z Oxfordzką flegmą przynależną rasowym europejczykom po stypendium Sorosa. To kandydat wyzbyty polskich kompleksów i polskiej nienormalności.
Zawsze bezstronna Stokrotka ustawiła poprzeczkę promocji Rafała bardzo wysoko i kandydat przefrunął powyżej nie tracąc kontaktu ze światem III RP Moniki Olejnik.

~kiki

Pan Duda wrzeszczy,wrzeszczy i jeszcze raz wrzeszczy!. A o czym? A np. o złodziejstwie, tylko jakoś widzi źdźbło u innych a belki u swoich to już nie. Hipokryzja!!!!

cdn..

Sam spokój Trzaskowskiego świadczy o normalności pytan i partnerskiej rozmowy bo w TVN ze Stokrotka nie dałoby się zrobić ustawki.
Kilkakrotnie Trzask Prask użył wobec siebie oceny "szczery do bulu", w różnym kontekście podejmowanych tematów; oddolnych kolekcjonerów VAT, braku piniendzy na 500+ i lepszego wieku emerytalnego. Nie szczędził oczyszczającej krytyki tego co minęło i nie wróci z tymi politykami.
Owa szczerość to również rozmowy z wyborcami na prowincji o janosikowym, LPG+ w ich szkołach, gawnie w Czajce, odnowicielach porzuconych kamienic, także trudnej rozmowy ze spacyfikowanymi uczestnikami Marszów Niepodległości. Temu brunatnemu trendowi należy się stanowczo przeciwstawić. Nie uczyni tego jednak Duda, który znakomicie współbrzmi z neofaszystami, co udowodnił niejednokrotnie, a zwłaszcza dziś, gdy zbliża się rocznica Pogromu Kieleckiego i w Jedwabnem i czas nazwać Polaków po imieniu, mordowaliśmy, za Cimoszewiczem. Jak się okazuje, dla Rafała Trzaskowskiego nie stanowi to problemu.

Podkreślał znaczenie konsultacji społecznych i odpowiadania na wszystkie pytania nawet zadawane przez TVP, IPN, CBA które dopiero po konsultacjach zlikwiduje.

~Kuba

No muszę to z siebie wyrzucić! W każdym normalnym kraju, taki gość jak Duda nie dostałby 10%... To jest jakiś surrealizm, to co się dzieje. Jak słyszę go na wiecach, to ja się BOJĘ tego co nas może czekać! Ten człowiek jawnie budzi agresję!!!
Sam spokój Trzaskowskiego świadczy o normalności, a praktycznie tylko tego nam trzeba! Stabilności psychicznej najważniejszych osób w państwie! NIE MOZEMY POZWOLIĆ na to, żeby decydowali o nas ludzie pełni hipokryzji, wściekłości, którzy nie potrafią panować nad emocjami! Przecież Duda jest o krok od słów jeszcze mocniejszych, dosadniejszych, bardziej przerażających. Tu już nie chodzi o wojnę polsko-polską PiS-PO. Tu chodzi o bezpieczeństwo w społeczeństwie, narodzie NIE POZWÓLMY NA TO!

~FAKT!

Kolejna gazeta opisała sprawę ułaskawienia osoby skazanej za gwałt przez Dudę. Starający się o reelekcję prezydent dokonał jej przed końcem swojej kadencji. "Faktowi" udało się dotrzeć do akt sądowych. 
"Rzeczpospolita" poinformowała, że Andrzej Duda w kwietniu 2020 roku ułaskawił mężczyznę skazanego za gwałt. Redakcji "Faktu" udało się dotrzeć do akt sprawy sądowej tego mężczyzny. Molestował on swoją córkę wielokrotnie. Sprawę skomentował na Twitterze prezydent Polski. Duda poinformował, że prosiła go o to ofiara.
Ułaskawiony mężczyzna nadal figuruje w rejestrze najgroźniejszych pedofilów.
W miniony wtorek "Rzeczpospolita" poinformowała, że "14 marca prezydent ułaskawił aż siedem osób – to rekord – w tym skazaną za uszkodzenie ciała (łaska dotyczyła wpłaty na cel społeczny) i nietrzeźwego rowerzystę recydywistę. A także – i to rzadkość – osobę skazaną za zgwałcenie małoletniego krewnego" - napisano w gazecie.

~wyPAD

Jestem pod ogromnym wrażeniem dzisiejszej rozmowy Rafała Trzaskowskiego z Moniką Olejnik. Miała być debata prezydencka, ale Duda stchórzył. W TVN nie dałoby się zrobić ustawki. Na nieznane wcześniej pytania Duda nie umiałby odpowiedzieć. Słaby intelekt, a przede wszystkim złe intencje.
Duda okazał się więc tchórzem i manipulatorem. Okazał też pogardę wszystkim wyborcom, którzy takiej debaty oczekiwali. Nie dość tego, swoją absencją udowodnił, że nie jest politykiem niezależnym, kompetentnym i wiarygodnym. Udowodnił to milionom widzów, choć nie nam, bo my to wiemy od samego początku jego upływającej kadencji.
Rafał Trzaskowski w dzisiejszej rozmowie pokazał, że ma skonkretyzowaną wizję państwa i własnej prezydentury. Zapewnił stanowczo, że będzie wetował wszelkie ustawy szkodzące społeczeństwu, ale też popierał takie, które będą pomocne.
Ostrzegł też, że rząd prawdopodobnie szykuje się do podnoszenia podatków, żeby załatać ogromną dziurę Morawieckiego (budżetową), i spełnić przynajmniej drobną część licznych obietnic wyborczych.
Kilkakrotnie użył wobec siebie epitetu "szczery" w różnych kontekstach. Domyślnie, aby się odróżnić od Dudy i pozostałych polityków PiS-u, o których wiemy, że są kłamliwi i nieszczerzy. Także po to, by powiedzieć, że potrafi przyznać się do błędu własnej formacji, która w przeszłości mylnie zdiagnozowała potrzeby społeczne. Postawiła na rozwój infrastruktury, a ludzie chcieli mieć pieniądze w kieszeniach, by decydować o osobistych wydatkach.
Owa szczerość to również rozmowy z wyborcami, także tymi popierającymi Konfederację: Trzaskowski zapewnił ich, że w sferze ideologii bardzo wiele go różni z Bosakiem, ale w sferze rynku są pewne punkty styczne, na przykład przestrzeganie zasady wolności rynkowej.
Musimy sobie zdać wreszcie sprawę, że w tej niedalekiej potyczce, czy też plebiscycie, ważne będą niestety także głosy wyborców Bosaka. Trzeba zmobilizować wszystkich, także ich, by wspólnie dokonać zmiany na stanowisku głowy państwa, a w konsekwencji zmiany fatalnych rządów pisowskich.
Nie oznacza to wcale, że cokolwiek z szemranej ideologii Konfederatów miałoby przeniknąć do głównego obiegu politycznego, ponad to, co już przeniknęło za zgodą i przy współudziale PiS-u. Temu brunatnemu trendowi należy się stanowczo przeciwstawić. Nie uczyni tego jednak Duda, który znakomicie współbrzmi z neofaszystami, co udowodnił niejednokrotnie, a zwłaszcza dziś, gdy zbliża się rocznica Pogromu Kieleckiego i w Jedwabnem.
Pytania, na które odpowiadał dziś Trzaskowski, a było ich mnóstwo i praktycznie ze wszelkich dziedzin życia społeczno-politycznego, były ważne i trudne, choć nasz kandydat znakomicie się z nimi uporał. Były trudne, bo gdy się jest w centrum politycznej sceny, należy godzić oczekiwania z lewej i prawej strony. Jak się okazuje, dla Rafała Trzaskowskiego nie stanowi to problemu. Podkreślał znaczenie konsultacji społecznych.
Podkreślał też, że każdy projekt można przyjąć do realizacji, jeśli wiadomo, jak będzie finansowany. Olejnik pytała o wiek emerytalny, o edukację, system opieki zdorowtnej i służbę zdrowia, o ekologię i górnictwo, o politykę zagraniczną, zarówno wschodnią, jak i zachodnią, o bezpieczeństwo, o aborcję, o rynek pracy. Po tym, jak odpowiadał Trzaskowski, można się było zorientować, że chcemy wybrać prezydenta roztropnego i odważnego, który samodzielnie myśli.
Nasz kandydat ma wielki potencjał, siłę i entuzjazm, którym nas wszystkich zaraża. O sprawach skomplikowanych mówi prostym językiem, choć z dużą mimo to elokwencją. Monika Olejnik ustawiła poprzeczkę bardzo wysoko, ale kandydat przefrunął znacznie wyżej nie tracąc kontaktu z rzeczywistością.
Trzaskowski nie ma gęby wypchanej frazesami, jak jego rywal. Jest też politykiem dojrzałym i zrównoważonym, wytrawnym, co będzie stanowić novum w pałacu prezydenckim po pięciu upiornych latach prezydentury Dudy.
Trzaskowski wie, czego chce, i my też chcemy tego samego: chcemy pomyślności naszego kraju. Jestem w 100% pewien, że 12 lipca zwyciężymy. Zwycięży Polska demokratyczna, z której będziemy dumni, której nie będziemy się wstydzić!
Wielkie brawa dla Rafała!

~ćwoku

Za słownictwo przepraszam, ale już k@rwa nie wytrzymałem! Facet , doktor nauk prawniczych, narciarz będzie za przeproszeniem pier@olił, że musztarda, podpaski czy ku@wa Vifon potaniał, a ci ludzie stoją i biją mu brawo! Nie da się słuchać już kuźwa tego krzyku i jazgotu mafii która rozdając okrada Polaków! I proszę mi tu nie gadać goowno masz do gadanie bo chyba nie żyjesz w tym kraju. A właśnie, że mam bo mam tam rodzinę i przyjaciół! I przestań kłamać Andrzej, że za PO Polacy powyjeżdżali! Goowno prawda! Ja wyjechałem, za waszych rządów w 2007 roku bo już okradaliście! I za tego dziada powinieneś przeprosić całego suwerena. Słyszę, głosuję na niego bo daje. Dał mi to dał mi tamto, a PO nic mi nie dało! A pomyśl co ci zabrał baranie! Wolność ci zabrał! Ale idź i głosuj proszę bardzo, będziesz miał przynajmniej tanią musztardę do kaszanki, o ile będzie cię na nią stać!

~Do rogacizny

Jeśli mówią, że Andrzej Duda to długopis bo podpisuje wszystkie ustawy –pytam, a której to nie powinien podpisać - jeśli mówią ,że 500+ 300+, trzynastka, czternastka bon turystyczny itd. to rozdawnictwo, pytam - dlaczego do niedawna zazdrościliśmy Anglikom czy Niemcom wysokich dodatków na dzieci teraz macie tu w swoim kraju nie musicie wyjeżdżać i nagle rozdawnictwo? - Już zapomniałeś drogi rodaku jak pracowałeś za 4 zł na godzinę - już zapomniałeś szanowny emerycie jak wychodziłeś z apteki nie wykupując leku - już zapomniałeś mieszkańcu Śląska, drogi górniku jak rząd Tuska do Ciebie strzelał kiedy protestowałeś - a Ty szanowny nauczycielu zerknij na odcinki z przed lat, przez cztery lata nie dostałeś ani grosza podwyżki i Broniarz nie organizował strajku, na 2016 też nie zaplanowali, policz ile dostałeś od tego rządu ? - I Ty drogi Rolniku, pamiętasz jak po powodzi zamiast pomocy od rządu PO usłyszałeś, że wybrałeś sobie kiepskiego wójta". Ja wam wójta nie wybierałem "zostałeś sam ze swoimi stratami - i Ty lekarzu porównaj swoje zarobki - już nie pamiętacie jak sprzedawali wszystko co się da ,nawet kolejkę na Kasprowy, żeby ratować budżet - zapomnieliście jak zrabowali nasze pieniądze z OFE a Tusk cynicznie się śmiał "Jeśli ktoś twierdzi, że to jego pieniądze to niech sobie weźmie " - Teraz Trzaskowski deklaruje, że nie podpisze ustawy podnoszącej wiek emerytalny, kiedy PO podnosiło -głosował za, kiedy w 2016 PiS obniżało wiek emerytalny głosował przeciw, Teraz wszystko pudruje, co chcecie to Wam obieca aby tylko wygrać a po wyborach, jak powiedział kiedyś Tusk / benzyna może być nawet po 7 zł/ Nie dajmy się zwieść przypominajmy tym, którzy łatwo zapominają.