Miliony na obligacje. Po co miasto zaciąga kolejne zobowiązania?

Image

Rada Miejska wyraziła zgodę na emisję obligacji w wysokości 15 mln zł. Ile lat trzeba będzie je spłacać?

Zgodnie z zapisami uchwały miasto wyemituje 15 tysięcy obligacji o wartości nominałowej 1 tys. zł. Ich emisja nastąpi poprzez propozycję nabycia skierowaną do jednego adresata. Emisja obligacji zostanie przeprowadzona w tym roku. Wydatki związane z przeprowadzeniem jej będą pokryte z dochodów własnych Miasta Stalowa Wola.

W latach 2021 – 2025 obligacje będą wykupowane corocznie w wysokości 1 miliona zł, w następnych latach, 2026 – 2029, w wysokości 0,5 miliona zł. Na barki samorządu spadnie największy ciężar w latach: 2031 – 2032, kiedy to miasto będzie musiało spłacić obligacje o wartości łącznej 8 mln zł, czyli po 4 mln zł w ciągu 2 lat.

Wydatki związane z wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych Miasta Stalowa Wola w latach 2020 - 2032. Celem emisji obligacji jest sfinansowanie planowanego deficytu budżetu miasta wynikającego ze spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań.

Obligacje komunalne spełniają funkcję kredytu, jednak są dla miasta bardziej korzystne niż tradycyjny, komercyjny kredyt, ze względu na skrócenie i uproszczenie procedury uzyskania środków pieniężnych. Za tym rozwiązaniem przemawia także fakt możliwości negocjacji kosztu emisji obligacji, dłuższy okres karencji w spłacie kapitału, krótszy czas pozyskania środków.

Przyjęcie uchwały dotyczącej emisji obligacji nie było poprzedzone dyskusją. W głosowaniu wzięło udział 21 radnych. „Za” głosowali: Jerzy Augustyn, Mariusz Bajek, Leszek Brzeziński, Maria Chojnacka, Łukasz Durek, Ilona Kaczmarek, Elżbieta Kulpa, Paweł Madej, Lucjan Małek, Paulina Miśko, Karolina Paleń, Piotr Rut, Jan Sibiga, Stanisław Sobieraj, Franciszek Zaborowski. „Przeciw” byli: Renata Butryn, Damian Marczak, Dariusz Przytuła, Andrzej Szymonik oraz Łukasz Warchoł. Od głosu wstrzymała się jedna osoba, radna Joanna Grobel- Proszowska.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~doda

Polska cała głosuje na Rafała!

~E.T.

Będzie krzyczał i płakał 12 lipca, naród powie dość!!!!!

~montone

Inny przykład z wypowiedzi notorycznego kłamcy pełniącego funkcję premiera na jednym z wieców. Widzicie ten rząd obniża podatki i Vat a tamci z PO przez 8 lat podwyższali -to cytat premiera. Poseł Jakub Kulesza(Konfederacja!) zadał sobie trud o zbadał wypowiedź premiera pod względem prawdomówności. Otóż za rządów PO(przez 8 ostatnich lat Polki o Polacy...!) tamci podwyższali 21 razy podatki. Za rządów PiS-u tylko za jedną kadencję 2015 - 2019 podatki były podwyższane 32 razy. Więc kto był gorszy w łupieniu naszych kieszeni, tamci przez 8 lat czy ci przez 4 lata? Ten prosty rachunek dedykuję wszystkim zapatrzonym w kłamstwo i uważających, że mijanie się z prawdą to droga do sukcesu. Wyciągnijcie sami wnioski.

~tola

Bardzo ładnie wyjaśnił/a w swoim wpisie "e2rds". Brawo! Teraz trzeba ten wpis zrozumieć i nie dać się oszukiwać więcej. Na wyjasnienie przez WSA w Rzeszowie oczekuje wiele pytań tam skierowanych. Szkoda, że nasz celebryta musi uciekać się do spotkań w sądzie administracyjnym a sam nie ma odwagi spojrzeć wyborcom w oczy. Przecież nie jest aż tak tępy by nie zrozumieć, że publiczny grosz jest publicznie rozliczany bo tak stanowi prawo. Identycznie dzieje się na szczeblu rządu. Tam też trwa wyborcze rozdawanie kiełbasy wyborczej za którą także trzeba będzie zapłacić obligacjami. Bezrefleksyjny wybór pana LN na ten urząd już daje rezultaty w postaci zaciągania kolejnych zobowiązań dla spłaty odsetek wcześniej zaciaganych kredytów. On nie powinien zarządzać finansami gminy bo to tak samo jakby pozwolić gimnazjaliście usiąść za kierownicą samochodu formuły 1. Ten typ ludzi ma w sobie brak samokrytycyzmu. Oni dla władzy uciekną się do największej manipulacji i podłości. Ich zawsze musi być na wierzchu. Dlatego drodzy mieszczanie nasze miasto przypomina już łudząco cały kraj. Nie dajcie się dalej ogłupiać obiecankami PAD typu musztarda i podpaski tudzież smoczki potaniały. On nie mówi nigdy prawdy. W tym czasie gdzie wypowiada te słowa nie mówi, że rząd Morawieckiego podniósł Vat na drzewo z 8% na 23%. Dlatego proszę pokażcie PAD w dniu 12 lipca br. czerwoną kartkę za to, że podzielił społeczeństwo i non stop krzyczy, kłamiąc zarazem. PAD mówimy DOŚĆ!

~Dako

Obligacje - większośc samorządów w Polsce to robi. Ale, no właśnie, jest jedno ale.
Funkcjonuje to wtedy kiedy wykup obligacji następuje dopiero po spłacie wcześniej zaciągniętych długów.
Mam nadzieję że wiedzą co robią.

~Hit

Spirala długu się nakręca, dług kolejnym długiem ze spłatą scedowania na przyszłe pokolenia. To jest pomysł na miasto? Z drugiej strony oświadczenie majątkowe pana prezydenta wygląda podobnie. Lata sowitych posadek z nominacji partyjnej, piąty rok prezydentury z pensją miesięczną ponad 11000 i przez te lata 7300 oszczędności i po za kredytami na samochod to nic, zero. Jaki pan taki kram.

~Jerzy

Kredyt na spłatę kredytu zaciągniętego na rozrywki. A pomysłów na zwiększenie przychodów brak. Dobrze zrozumiałem? Może kierowniku z Nowogrodzkiej poratuje i dorzuci się do tego symbolicznego "wina" ?

e2rds

Celem emisji obligacji jest sfinansowanie planowanego deficytu budżetu miasta wynikającego ze spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań, jest takim samym pokrętnym tłumaczeniem, bo przy samej emisji już są wydatki, jak poniższe tłumaczenie.
Tłumaczenia prezydenta są podejrzane i sprzeczne z prawem – stwierdziła w rozmowie z Iwoną Kutyną. - Powiedzenie, że tam nie było gwałtu, gdy człowiek jest skazany za gwałt, nie jest dobrym argumentem i pokazuje, jak złym prezydentem w istocie jest Duda – dodała prof. Płatek.
Nie potrzeba więcej komentarza.

Feniks

Ten dzieciuch od placów zabaw itp. utopi przepraszam utopił to miasto w długach. Ja widać ktoś na początku tych komentarzy słusznie zauważył, że miasto straciło zdolność kredytową a teraz powoli traci płynność finansową, no ale przecież wszyscy w dzisiejszych czasach żyją na kredyt.

e2rds

1 Lipca 2020 20:53:18
~TujestPolska
Akurat to jest mądra decyzja.
Tak, to jest według ciebie mądra decyzja, ledwo wiążesz koniec z końcem, bierzesz kredyt na dorosłe dzieci które są w takiej samej sytuacji o mają jeszcze zadłużenie i wyjeżdżasz na wakacje, a co mi tam, niech spłacają.

~Rabin

Ciekawe czy Ci radni-bezradni w swoich budżetach domowych kredyty kredytami spłacają?
Czy uczą takich praktyk swoje dzieci ?
Nie swoje pieniądze łatwo się wydaje !!!

~TAK BYŁO

CZY jak wygra Trzaskowski, to PO znowu zacznie strzelać do ludzi?!
Tak jak 9 lutego 2015 roku do górników pod Jastrzębską Spółką Węglową!

~Ping-pong

To mądra i odpowiedzialna decyzja.
Nawet pani Proszowska nie była przeciw.
Tylko ci co zawsze.
Szkoda słów.
Oni zawsze: Nie bo nie!

~TujestPolska

Akurat to jest mądra decyzja.

~Polak

Te obligacje niech sobie wsadza w d!!e!!!!!

~ma rta

Obligacje po to aby zrealizować ""planowany deficyt budżetu miasta wynikającego ze spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań".
Przede wszystkim dziwię się Panu Zaborowskiemu, który powinien pamiętać lepsze czasu finansowe. I więcej się robiło, a koszty były mniejsze.

~ma rta

Obligacje po to aby zrealizować ""planowany deficyt budżetu miasta wynikającego ze spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań".
Przede wszystkim dziwię się Panu Zaborowskiemu, który powinien pamiętać lepsze czasu finansowe. I więcej się robiło, a koszty były mniejsze.

~ma rta

Obligacje po to aby zrealizować ""planowany deficyt budżetu miasta wynikającego ze spłaty wcześniej zaciągniętych zobowiązań".
Przede wszystkim dziwię się Panu Zaborowskiemu, który powinien pamiętać lepsze czasu finansowe. I więcej się robiło, a koszty były mniejsze.

~Fus

I największa spłata za 12 lat i kolejne 15 milionów długu. Dwieście milionów długu i wybudowali 2 bloki mieszkalne, a reszta to na lans partyjny, tańce i inwestycje parki, świerki, skarpy, huśtawki i koniki bujane ? Miasto się zwija. Orkiestra na tytanicu też grała do końca.

~Księgowa

Ha ha wiec wizja radnego Hausnera się sprawdziła ? Przewidział to ponad 3 lata temu. Oj szkoda ze go tam nie ma W tej radzie bo by pojechał posiurkom za kolejny kredyt.
A gdzie jest obecna opozycja ?

~Acc

Ciekawy jestem czy do rzadu startowaliby za kasiore jaka my bierzemy na wypłate?

~Papa

He he dobre 2032r jak tak dalej bedzie sie dzialo to juz nas nie bedzie

~Uwhsh

Teatr dla gojów

~Dom

A długi rosną. Kto je spłaci? Wy moi drodzy mieszkańcy, wy! Będziecie płakać i płacić! Ale będziecie mieć kolejny park, festyn, remont parków, remonty budynków dla kolejnych urzędników. Brawo. Tak się kończy socjalizm. Znamy to z lat gierkowskich, było na bogato przez cztery lata, a później kryzys, kartki na wszystko.

~Liljana

Zaciągamy kredyty, żeby spłacić kredyty. Tak się kończą rządy ludzi, którzy niczego się nie dorobili w życiu.

e2rds

Obligacje to piramida finansowa. Zadłużenie obecne to 200 mln, podkreślam zadłużenie, nie budżet, żeby spłacać roczne odsetki, przy oprocentowaniu 3% w skali roku potrzeba 6 mln, myślę, że oprocentowanie jest większe, to 15 mln z obligacji wystarczy na 2,5 roku na odsetki bez spłacana zadłużenia i na następne odsetki potrzeba wypuścić nowe obligacje i tak wkoło co trzy lata, a dług i tak ukryty jest w zadłużeniu i w nowych obligacjach, bo obligacje również trzeba wykupywać z odsetkami. Poza tym z wyliczenia wykupu obligacji wynika, że w latach 2021 do 2032 wyemitowane obligacje zostaną wykupione w kwocie emisji tj. 15 mln, ale nie ma roku 2030 i pytanie, to będzie rok bez wykupu obligacji, czy specjalnie nie wpisano go w artykule, by nie było jasne ile w całości emisja 15 mln w obligacjach kosztuje podatnika. Urząd miasta na czele z L.N. robi zwykłych szarych podatników w bambuko i przenosi ciężar spłaty na przyszłych rządzących by samemu lansować się obecnie. Ludzie, myślcie, po prostu myślcie co oni mam gotują na przyszłość, taki mechanizm jest w całej Polsce.

~cyso

Opozycyjny hejt: MODE ON
Tylko robić nie ma komu!
Opozycja w Radzie miasta do WYMIANY!!!

piket

Czy w radzie nie ma więcej osób które widzą szaleństwo w zadłużaniu miasta. Tylko 5 radnych???

~watacha

Jakie miasto tacy mieszkańcy.

wopin

Jeszcze przed spłacaniem obligacjami
Mieszkańcy zaczną spalać kredyty podatkami które niebawem wzrosną
A prezydent będzie przy tym powoływał się na „pandemie covid „ i wprost nie powie ze to wszytko przez jego „ widzimisie „