Lepiej zapobiegać, niż leczyć – dlaczego higienizacja stomatologiczna jest kluczem do sukcesu?

Odpowiada: lek.dent. Joanna Kwiecień-Czernicka - właścicielka gabinetu stomatologicznego APRIL STOMATOLOGIA w Stalowej Woli.
Image

Ilekroć trafiamy do gabinetu stomatologicznego z powodu bólu, w myślach obiecujemy sobie „nigdy więcej do tego nie dopuszczę”, „od dziś będę regularnie pojawiał się na wizytach kontrolnych” lub „nigdy więcej nie chcę tyle płacić za leczenie”. Lepiej zapobiegać, niż leczyć…. Każdy wie o tym od dawna. Ale jak to się ma do leczenia zębów? Poniżej chcę przedstawić Ci czym jest profilaktyka stomatologiczna i jak ważna dla zdrowia jamy ustnej jest higienizacja.

Profilaktyka to wszelkie działania mające na celu zapobiegać rozwojowi choroby. W przypadku stomatologii profilaktyka ma ogromne znaczenie, niejednokrotnie może nas uchronić od bólu zęba, od nieprzyjemnych wizyt czy kosztowych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Pierwszym kluczowym aspektem profilaktyki w stomatologii jest regularna higienizacja. Naturalnym procesem jest, że na naszych zębach osadzają się złogi nazębne i różnego rodzaju osady. Ich ilość i szybkość pojawiania się jest uzależniona od wielu czynników: spożywanych pokarmów, kawy, herbaty, używek, techniki i sposobu codziennej higieny jamy ustnej, a nawet od kształtu zębów. Niestety w złogach kamienia gromadzą się i namnażają bakterie. Wszelkie zanieczyszczenia które zalegają na powierzchni zębów niekorzystnie działają na nasze zęby i dziąsła, powodują próchnicę, odwapnienia zębów, krwawienie dziąseł, nieprzyjemny zapach z ust. Aby temu zapobiec należy regularnie spotykać się ze swoją Higienistką Stomatologiczną i wykonywać zabiegi higienizacyjne: skaling i piaskowanie.

Skaling

Skaling polega na usunięciu kamienia nazębnego za pomocą końcówki ultradźwiękowej. Złogi kamienia są nagromadzone naddziąsłowo i poddziąsłowo wokół zębów i niestety nie jesteśmy w stanie go usunąć domowymi metodami. Zabieg z reguły jest bezbolesny, może być nieprzyjemny ze względu na odczuwane delikatne drgania i pojawienie się nadwrażliwości na świeżo oczyszczonych powierzchniach zębów, jednak ta nadwrażliwość szybko mija. Taki zabieg zaleca się wykonywać maksymalnie co 3-6 miesięcy.

Obrazek

Piaskowanie

Piaskowanie polega na usunięciu osadów i powierzchniowych przebarwień z zębów za pomocą piaskarki. Specjalistyczna sól (piasek) zmieszana z wodą i powietrzem kierowana jest na zęby. W ten sposób wszystkie powierzchnie zębów są oczyszczane. Zabieg jest bezbolesny, jednak może być odczuwany dyskomfort z powodu słonego smaku lub podrażnień dziąseł i okolicznych tkanek miękkich, jednak i te dolegliwości szybko mijają. Po każdym piaskowaniu wykonywany jest zabieg polerowania zębów. Do tego celu wykorzystywane są specjalne gumki i szczotki dentystyczne. Zęby po polerowaniu są bardzo gładkie i błyszczące, mogą nawet być jaśniejsze niż przed wizytą.

Obrazek

Obrazek

Dobór odpowiedniej pasty, szczoteczki i nici dentystycznej

Kolejnym bardzo ważnym aspektem profilaktyki stomatologicznej jest codzienna higiena jamy ustnej. To ważne aby myć zęby codziennie, dwa razy dziennie. Wiemy wszyscy. Ale czy wiemy jak myć zęby, aby były naprawdę czyste i wolne od bakterii? Jakiej używać techniki mycia? Jakiej szczoteczki? Jakiej pasty? W sklepach aż roi się od firm które proponują swoje produkty, ale jak spośród nich wybrać coś dobrze dobranego? Pomóc w tym może Higienistka Stomatologiczna. To ona oceni Twoje potrzeby, pomoże dobrać odpowiednią pastę i szczoteczkę, pokaże jak stosować nić dentystyczną, omówi wszystko dokładnie i odpowie na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Obrazek

Przegląd stomatologiczny

Kiedy już wiesz, że Twoje zęby są wolne od kamienia, osadów i wszelkich zanieczyszczeń, znasz i wiesz jak stosować odpowiednie nici dentystyczne, pasty do zębów i szczoteczki, skontroluj stan swoich zębów u stomatologa. Przegląd stomatologiczny to kolejny element profilaktyki. Podczas takiej wizyty kontrolnej stomatolog bada stan zębów i dziąseł, a także sprawdza czy nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany. Regularne wykonywanie przeglądów stomatologicznych pozwala na wczesne diagnozowanie i zaplanowanie leczenia próchnicy, unikając późniejszych dolegliwości bólowych. Przypominamy, że w naszym gabinecie przeglądy stomatologiczne są bezpłatne!

Jeśli nie masz wybranego swojego gabinetu stomatologicznego, bądź szukasz gabinetu który zapewni kompleksowy plan profilaktyki i leczenia zapraszamy do April Stomatologii.

Potrzebujesz porady, przeglądu stomatologicznego, zapraszamy do April Stomatologii tutaj otrzymasz go bezpłatnie!

Napisz do Nas na Facebook bądź zadzwoń pod numerem 884 636 266. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony internetowej pod adresem www.aprilstw.pl

Obrazek

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona