Działanie i rodzaje past do zębów

Image

Codzienna higiena jamy ustnej nie mogłaby się odbyć bez dwóch elementów: szczoteczki i pasty do zębów. Każdy z nich posiada niebagatelny wpływ na jakość naszego czyszczenia, więc przy dokonywaniu wyboru obu wymienionych produktów warto przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania. Wiele osób nie zwraca specjalnej uwagi zwłaszcza na działanie i rodzaje dostępnych na rynku past do zębów, co jest dużym błędem, ponieważ źle dobrana pasta może nie tylko być nieefektywna, ale również groźna dla zdrowia.

Bez pasty do zębów nie bylibyśmy w stanie utrzymać w odpowiedniej kondycji zębów i dziąseł. Jeśli zależy nam na zdrowiu jamy ustnej, jest ona absolutnie niezbędna w codziennej pielęgnacji. Jak tylko wybrać tę odpowiednią dla siebie pastę? Jakiego rodzaju pasty do zębów możemy znaleźć na rynku?

Skład past do zębów

Główny wpływ na działanie poszczególnych past do zębów ma oczywiście ich skład. Wprawdzie jak wspomnieliśmy wcześniej, preparaty o specjalistycznym działaniu zawierają różne elementy, które mają zapewniać nam chociażby wybielanie czy remineralizowanie zębów, jednak każdy z dostępnych na rynku produktów w tubce, bez względu na przeznaczenie, posiada kilka podstawowych składników, dzięki którym możemy nazwać go pastą do zębów.

W zasadzie każda pasta do zębów zawiera więc w swoim składzie:

Środki ścierne – najczęściej reprezentuje je w pastach do zębów krzemionka koloidalna. To dzięki nim możliwe jest usuwanie osadów odpowiedzialnych za przebarwienia. Pasty wybielające posiadają je zazwyczaj w wyższym stężeniu.

Środki zagęszczające – dzięki nim pasta ma odpowiednią konsystencję. Nieco inne środki zagęszczające znajdziemy w tradycyjnych pastach, a inne w pastach żelowych.

Środki pieniące – to głównie SLS, czyli laurylosiarczan sodu. Odpowiednie pienienie się pasty sprawia, że lepiej rozchodzi się ona po wszystkich zakamarkach jamy ustnej, choć niektórzy producenci ograniczają ilość SLS w swoich preparatch z uwagi na jego inwazyjność.

Substancje smakowe i zapachowe – sprawiają, że pasta ma przyjemny, akceptowalny posmak i zapach. Często do past dodaje się chociażby miętę, w przypadku produktów dla dzieci popularne są także smaki truskawkowe, wiśniowe, malinowe, itp.

Substancje przeciwpróchnicze i antybakteryjne – każda pasta powinna przede wszystkim zapewniać nam ochronę przed próchnicą i bakteriami. Szczególnie wartościowym składnikiem past do zębów jest fluor, który nie tylko doskonale chroni przed próchnicą, ale również remineralizuje szkliwo. Dla osób, które nie lubią fluoru, stworzono też pasty z godnie zastępującymi go substancjami, takimi jak chociażby ksylitol.

Rodzaje past do zębów

Dziś producenci dają nam możliwość dobrania pasty do zębów idealnej do własnych potrzeb, więc powinniśmy z tego korzystać. Przegląd najlepszych past możemy zobaczyć na stronie https://szczoteczka-elektryczna.edu.pl/ranking-past-do-zebow/ Wśród preparatów coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy olśniewająco białego uśmiechu, jak i Ci, którzy mają chore, wrażliwe zęby.

Najpopularniejsze rodzaje past do zębów to obecnie:

Pasty uniwersalne – bardzo popularne, ponieważ działają „na wszystko”. Mają odpowiednio zbilansowany skład, dzięki czemu chronią przed próchnicą i przebarwieniami. Zaleca się je użytkownikom o zdrowych zębach i dziąsłach, ponieważ z uwagi na fakt, że posiadają działanie ogólne, nie są w stanie radzić sobie z poszczególnymi schorzeniami jamy ustnej.

Pasty wybielające – po te produkty konsumenci sięgają równie często. Posiadają w swoim składzie wyjątkowo dużą ilość środków ściernych, co sprawia, że silniej ścierają barwiące osady i poleca się je osobom, które pragną poprawić kolor swojego uzębienia. Należy jednak pamiętać, że na co dzień możemy korzystać wyłącznie z wybielających past o współczynniku ścieralności nie wyższym niż 50 RDA; pasty o RDA w okolicach 100 należy używać okresowo bądź tylko przez pewien wyznaczony przez producenta okres (nie zastosowanie się do zaleceń grozi uszkodzeniem szkliwa).

Pasty na nadwrażliwość – produkty o wyjątkowo delikatnym, remineralizującym składzie. Charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem ścieralności, dzięki czemu umożliwiają osobom z nadwrażliwością bezbolesne szczotkowanie. Często zawierają hydroksyapatyt czy azotan potasu, a zatem związki, które przenikają do odsłoniętych kanalików zębowych i je tamują.

Pasty dla dzieci – produkty dla najmłodszych użytkowników. Nie zawierają żadnych kontrowersyjnych związków (fluoru, SLS, sztucznych barwników, itd.), dzięki czemu mogą je stosować już maluchy, u których pojawiły się pierwsze ząbki mleczne. Charakteryzują się atrakcyjnymi dla dzieci, owocowymi smakami, oraz dobrą ochroną przeciwpróchniczą dzięki zawartemu w swoim składzie ksylitolowi bądź innym podobnym związkom.

Inne, popularne pasty do zębów, które możemy obecnie spotkać na rynku, to pasty przeciw paradontozie, pasty do pielęgnacji protez, czy też pasty na nieświeży oddech. Wybór jest więc spory i tylko od naszego stanu zdrowia i indywidualnych preferencji zależy to, na który produkt się zdecydujemy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.