Jak zaoszczędzić na kosztach polisy OC?

Image

Właściciele samochodów osobowych co roku muszą liczyć się z pokaźnym wydatkiem. Polisa OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, którego nie da się ominąć. Na jej koszt wpływa jednak wiele czynników, dlatego Istnieją sposoby na obniżenie składki. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze spośród nich!

Jednorazowa opłata składki

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje możliwość opłacenia składki za OC na raty – najczęściej 2 lub 4, ale zdarzają się również raty miesięczne. Z jednej strony takie rozwiązanie pozwala rozłożyć wydatki w dłuższej perspektywie czasowej i odczuwać je w mniejszym stopniu, ale z drugiej – raty wiążą się z odsetkami. Właściciel samochodu, który chce zaoszczędzić w skali roku, powinien zapłacić składkę jednorazowo.

Porównanie wielu ofert

Ubezpieczenie OC jest odnawiane co roku, o ile kierowca z niego nie zrezygnuje najpóźniej na dzień przed zakończeniem dotychczasowej umowy. Warto wiedzieć, że ceny na rynku ulegają fluktuacji, a spore różnice występują pomiędzy ofertami poszczególnych ubezpieczycieli. Gdy umowa dobiega końca, warto wykazać się inicjatywą i poszukać najkorzystniejszej aktualnie oferty. W tym pomocne będą rankingi ubezpieczeniowe, a przede wszystkim kalkulatory, takie jak KioskPolis dostępny pod adresem https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/?stepKey=1-model. Ubezpieczenie można kupić przez internet, co pozwoli kupić najtańszą polisę w jeszcze niższej cenie.

Współwłasność pojazdu

Współwłasność pojazdu to sprawdzony sposób na obniżenie składki za ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. To właśnie przedstawiciele tej grupy płacą za polisę najwięcej, ponieważ:

• nie mają jeszcze wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę,

• statystycznie częściej są sprawcami wypadków drogowych,

• posiadają prawo jazdy od niedawna.

Współwłasność pojazdu z doświadczonym kierowcą, na przykład rodzicem oznacza znacznie niższą składkę przysługującą starszemu kierowcy. To jednak broń obosieczna, ponieważ jeśli dojdzie do szkody, obaj kierowcy tracą swoje zniżki przynajmniej częściowo.

Bezpieczne prowadzenie samochodu

Sojusznikiem mniej doświadczonych kierowców w kwestii ubezpieczenia OC jest upływający czas. Warto zadbać o bezpieczeństwo na drodze i bezszkodową jazdę. Wówczas cena polisy będzie z każdym rokiem o 10% niższa w stosunku do ceny wyjściowej, aż do zniżki wynoszącej 60%. Młody kierowca z czasem nabiera doświadczenia, a po ukończeniu 26. roku życia nie znajduje się już w grupie największego ryzyka jeśli chodzi o sprawstwo wypadku.

Wybór odpowiedniego auta

Jeśli kierowca zastanawiający się nad ceną polisy OC dopiero planuje zakup auta, warto wziąć pod uwagę różnice między poszczególnymi samochodami. Okazuje się, że niektóre marki o zbliżonej pojemności silnika generują znacznie wyższe składki. Ubezpieczyciele postrzegają ich właścicieli jako bardziej skłonnych do brawury. Innymi słowy, właściciel popularnej Skody, Toyoty lub Fiata zapłaci za ubezpieczenie sporo mniej niż szczęśliwy posiadacz szybkiego BMW.

Poszukiwanie promocji

Towarzystwa ubezpieczeniowe przyciągają klientów na różne sposoby. Czasami w ramach barteru współpracują z instytucjami takimi jak banki, oferując ich klientom zniżki ubezpieczeniowe. Sposobem na oszczędności są także programy lojalnościowe lub zapisanie się do newslettera. Gdy termin umowy dobiega końca, warto zapoznać się z jak największą liczbą ofert i aktualnie dostępnymi promocjami, a następnie wygodnie kupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~bibimbap

ten kalkulator ratuje życie, nie mam pojęcia jakim cudem dawałem sobie wciskać przez tyle lat drożyznę od mojego ubezpieczyciela...