Jak zwalcza się chwasty w zbożach, a jak w ogródkach?

Image

Chwasty są zagrożeniem zarówno dla wielohektarowych upraw roślin, jak również przydomowych ogródków. Aby się ich pozbyć, stosuje się jednak inne metody. W jaki sposób likwiduje się chwasty w uprawach zbóż, a jak w ogródkach?

Zwalczanie chwastów w ogródkach domowych

Gdy chwasty rozplenią się w ogródku domowym, wówczas nie trzeba wytaczać przeciwko nim ciężkich dział. Najczęściej optymalne rezultaty daje systematyczne, mechaniczne usuwanie chwastów, czyli ich wyrywanie, wygrabianie. Ta metoda jest również przyjazna dla środowiska, bo w stu procentach naturalna. Następnie konieczna jest systematyczna pielęgnacja rabat, aby w razie potrzeby szybko usunąć nowo wschodzące chwasty.

W sprzedaży można znaleźć także specjalne preparaty chwastobójcze, czyli herbicydy. Są to zarówno herbicydy totalne, które niszczą wszystkie rośliny, jak również te o działaniu selektywnym, które oddziałują tylko na wybrane rodzaje chwastów jednoliściennych i dwuliściennych.

Środki chemiczne warto stosować w ostateczności. Mogą być one zagrożeniem dla środowiska naturalnego, w tym między innymi dla człowieka i zwierząt domowych, powodując poważne zatrucia.

Zwalczanie chwastów w zbożach w rolnictwie

W rolnictwie konwencjonalnym stosowanie środków ochrony roślin jest powszechne. Bardziej restrykcyjne wykorzystywanie takich preparatów dotyczy rolnictwa ekologicznego.

Aby zapobiegać i zwalczać rozrastające się chwasty, stosuje się odpowiednio dobrane herbicydy w zbożach. Pomagają one w likwidacji różnego typu chwasty, między innymi: miotły zbożowej, jasnoty różowej, niezapominajki polnej, maku polnego, komosy białej, samosiewów rzepaku, maruny bezwonnej, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.

Do wyboru jest pełna gama preparatów, które skutecznie działają na szerokie spektrum chwastów lub koncentrują się na konkretnych ich gatunkach. Oferuje je między innymi Syngenta, firma będąca jednym z liderów w dostawie środków ochrony roślin.

Odpowiednio zastosowane herbicydy w zbożach umożliwiają skuteczne zwalczanie chwastów, a tym samym umożliwiają one uzyskanie właściwego plonu – bez ryzyka znacznych strat dla rolnika.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.