Badania na cmentarzysku w Jeżowem Pikuły - Podgórze

Image

Na Górach Kościelnych, obecnym placu budowy S19, odbyła się konferencja prasowa poświęcona trwającym badaniom archeologicznym i pracom ekshumacyjnym odnalezionych ludzkich szczątków.

Jest to niezwykle ważne wydarzenie historyczne dla naszej gminy potwierdzające dotychczasowe przypuszczenia i przekazy ustne, iż na Górach Kościelnych obok kościoła istniał cmentarz. To właśnie w tym miejscu rozpoczyna się na nowo historia Jeżowego.

Od początku prac archeologicznych na terenie placu budowy S19 odkryto 115 pochówków szkieletowych, z czego ponad 80% stanowią szkielety dzieci. W chwili obecnej trwa lokalizacja kolejnych jam grobowych oraz kościoła.

Materiał ludzkich szczątków kostnych zostanie poddany szczegółowej analizie antropologicznej, która potrwa około 3-4 miesiące. Dzięki niej poznamy chociażby przybliżony wiek i płeć zmarłej osoby, zmiany chorobowe, które pozostawiły ślad na kościach. Być może wyniki badań dostarczą nam także informacji na temat życia naszych przodków, ich kondycji fizycznej i warunków bytowych.

Po zakończeniu badań nastąpi ponowny pochówek szczątków na cmentarzu parafialnym w Jeżowem.

W tym miejscu Wójt Gminy Jeżowe Marek Stępak pragnie podziękować Pani Katarzynie Oleszek- archeolog, Panu Jarosławowi Wróblowi - antropologowi oraz członkom powołanej Komisji za dotychczasową współpracę i zaangażowanie w proces badawczy.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Adam

Kiedyś spotka taki los cmentarz w Stalowej Woli. Zaczną budować jakiś wieżowiec a tu niespodzianka, stary zapomniany cmentarz.

~Trupy

Ładne zdjęcia

~silwer

Od początku było wiadomo że tam może być cmentarz, nazwa Kościelna Góra tej części sugeruje że tam był kościół a przy kościele cmentarz , bo tak było do końca XVIII wieku. Można było puścić drogę inną trasą szczególnie że i tak wije się jak wąż , ale GDKiA się uparła i jest nowa trasa na cmentarzu. Jedyny pozytyw w tej całej sytuacji że szczątki naszych przodków są odkopane przez archeologów , a nie zepchnięte przez koparkę i wyrzucone gdzieś w krzaki. Pewnie upór mieszkańców Jeżowego sprawił że ta właśnie jest. Podobna sytuacja była i jest na budowie nowego ronda w Pysznicy wybudowanego na terenie starego cmentarza. Niestety nasza pysznicka nie zadbała aby uszanować szczątki naszych przodków i stało się to co się stało, że jeździmy po starym cmentarzu.

koraa2

Czad

~Gosc

I po nas tyle zostanie