Jak i w co inwestować?

Image

Niezależnie od tego, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki na rynku inwestycji, czy masz Większy zapas gotówki i zastanawiasz się, co z nim zrobić, czy chcesz rozwijać firmę, z pewnością staniesz przed szeregiem różnych dylematów. Opcji na pomnażanie pieniędzy jest sporo, choć niektóre mogą być związane z większym ryzykiem czy też dłuższym czasem oczekiwania na efekty inwestycji. Wiele osób decyduje się na bezpieczne rozwiązania, a inni szukają szybkich, efektywnych i skutecznych propozycji.

1. Niech procentuje

2. Lokata w banku

3. Fundusze dla wymagających

4. Aktywnie czy pasywnie

Niech procentuje

Jak podkreślają specjaliści z inwestowanieodpodstaw.pl, w inwestowaniu chodzi przede wszystkim o to, by pieniądze procentowały zgodnie z naszymi planami i oczekiwaniami. Nawet ryzykowne zachowania powinny więc być efektywne, choć zawsze trzeba się liczyć z tym, że coś może pójść nie tak i nie zarobimy tyle, ile oczekiwaliśmy. Wiele osób wykorzystuje przy inwestowaniu narzędzia, jakie daje rachunek oszczędnościowy. Choć to bezpieczne rozwiązanie, to jednak nie należy spodziewać się dużych zysków. Oczywiście konto daje nam stały dostęp do zgromadzonych środków, ale nie będą one wysoko oprocentowane.

Lokata w banku

Ci, co zastanawiają się, w co inwestować, chętnie sięgają po lokaty bankowe. Mają one wyższe oprocentowanie i pozwalają na określony czas zamrozić pieniądze, które aktualnie nie są nam potrzebne. Wśród lokat znaleźć można długo i krótkoterminowe, przy czym oczywiście te pierwsze będą generować wyższe zyski. Atrakcyjne są również polisy lokacyjne, które łączą w sobie inwestycje i ubezpieczenie, a po zakończeniu kwota z premią są wpłacane na konto ubezpieczonego.

Fundusze dla wymagających

Różnorodne fundusze inwestycyjne to prawdziwa gratka dla tych, którzy wiedzą, jak inwestować i zarabiać. To opcja dla profesjonalistów i tych, którzy nie mają wykształcenia i doświadczenia, ale doskonale rozumieją, na czym polega zarządzanie finansami. Idea funduszy polega na tym, że od inwestorów zbierany jest kapitał, który następnie jest inwestowany według wybranego schematu. Oczywiście zyskami z inwestycji należy podzielić się z opiekunem, ale to i tak się opłaca. W całym szeregu różnych funduszy można znaleźć te mniej lub bardziej ryzykowne, a także te, które z założenia mają przynieść określone pieniądze.

Aktywnie czy pasywnie

Inwestowanie pieniędzy wymaga pewnej wiedzy o oszczędzaniu i zarządzaniu budżetem. Nieodłącznym elementem staje się również ryzyko. I jeśli nie mamy pojęcia o funduszach, to lepiej zaczynać od bezpieczniejszych rozwiązań. Coraz większym powodzeniem na rynku cieszą się fundusze pasywne. W przeciwieństwie do modelu aktywnego takie inwestycje będą polegać na tym, że buduje się taki portfel, który odzwierciedla zmiany na rynku i zmiany na giełdzie. Tu niezwykle istotne będą znane indeksy takie jak na przykład WIG20. Przy kalkulacji nie ocenia się spadków i wzrostów, a wybiera się wartości średnie, które pomagają oszacować, które rynki będą mieć tendencje wzrostowe. Tym samym w prosty sposób można wybrać, w co danym momencie jest atrakcyjną inwestycją, która w krótszym lub dłuższym okresie może przynieść realne zyski. Dlatego właśnie z roku na rok rośnie ilość funduszy pasywnych szczególnie w gospodarkach o stabilnej konstrukcji. Oczywiście najczęściej też jest tak, że poszukiwania tanich funduszy, które warto kupić, zleca się specjalistom, którzy opracowują strategię dla rynku i stale ją monitorują. Taka inwestycja jest więc bezproblemowa dla udziałowca. Fundusze pasywne to opcja długodystansowa, która zakłada, że kolejne nadwyżki będą budować kapitał.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Inwestor

Ja inwestuje w narkotyki, bardzo dobrze się sprzedają.