Jak dobrać niezawodne zaciski szybkomocujące?

Image

Bez względu na to, czy jesteśmy zawodowymi monterami, czy też lubimy po prostu spędzać długie godziny na obróbce i wykańczaniu elementów w przydomowym warsztacie, warto jest zadbać o skuteczne wyposażenie naszej pracowni. Jednym z niezbędników każdego majsterkowicza jest specjalny zacisk szybkomocujący, umożliwiający utrzymanie wykańczanego przedmiotu we właściwej, stabilnej pozycji.

Dzięki temu, nasza praca przebiega nie tylko szybciej, ale i bezpieczniej. Zredukowane jest również prawdopodobieństwo, że w wyniku naszych działań, obrabiany element zostanie nieumyślnie uszkodzony. Oto, co powinniśmy wiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu w celu zakupu takiego zacisku.

Zalety zacisków szybkomocujących

Dzięki specjalnie zaprojektowanemu mechanizmowi dźwigniowemu, zacisk jest w stanie blokować się samoczynnie, utrzymując się w pozycji zamkniętej. Dzięki temu, stabilność podczas pracy jest niezwykle wysoka, ponieważ zacisk pełni rolę amortyzatora. Ramię dociskowe przyrządu jest bowiem bardzo wytrzymałe na działanie sił, wytwarzanych w trakcie obróbki. Zacisk szybkomocujący odznacza się przy tym ogromnym komfortem użytkowania – jego ramię zostało wykonane w taki sposób, aby wyjmowanie lub przesuwanie elementów nie wymagało od nas użycia większych pokładów siły. To samo dotyczy również operowania dźwignią, odpowiedzialną za docisk ramienia – niedomknięcie jej sprawia, że możemy otworzyć ramię dowolną siłą kinetyczną. Pełne zamknięcie ramienia powoduje aktywację ochronnego zacisku, który odblokować może jedynie pociągnięcie za dźwignię. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przyrządy tego typu są w stanie utrzymać obrabiany element nawet podczas bardziej wymagających prac.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem zacisku?

Przeglądając sklepowe oferty, zwróćmy uwagę na siłę mocowania, jaką odznacza się interesujący nas zacisk szybkomocujący. Wartość ta, wyrażana w Newtonach, decyduje bowiem o tym, jak mocno będziemy mogli docisnąć opracowywany przedmiot podczas pracy. Warto jest jednocześnie przyjrzeć się, czy konkretny model zacisku został wyposażony w specjalną śrubę regulującą. Jej obecność pozwoli nam na bezproblemową konfigurację poziomu docisku, dostosowując go do charakteru pracy. Zwróćmy też uwagę na konstrukcję rączki – chociaż kwestia ta jest często bagatelizowana przez kupujących, to właśnie od jej ergonomii zależeć będzie komfort pracy z danym zaciskiem.

Tylko zaufane rozwiązania

Poszukując niezawodnego zacisku szybkomocującego, nigdy nie powinniśmy kierować się wyłącznie kwestiami cenowymi. Tanie, budżetowe modele nierzadko są bowiem niewystarczająco silne, aby skutecznie przytrzymać element podczas obróbki. Z tego też powodu, zaleca się kupowanie wyposażenia w specjalistycznych sklepach. Przykładem jest tu chociażby uznany polski sklep ProfiTechnik, oferujący nowoczesne zaciski marki Bessey – globalnego lidera w produkcji tego typu przyrządów. Renomowane sklepy to także możliwość skorzystania z pomocy doświadczonego specjalisty, co z pewnością docenią osoby początkujące, szukające swojego pierwszego zacisku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
mad_dog

Bessey to mercedesy wśród ścisków, ale cena powala... . Polecam Yato jako sprawdzone i cenowo bardzo przystępne. Dla sprawniejszych manualnie zrobienie takiego ścisku to nie jest większy problem a można niskim kosztem sprawić sobie naprawdę porządne narzędzie.