Wszystko co powinieneś wiedzieć o nowoczesnych kabinach prysznicowych. Najpopularniejsze kształty, materiał brodzika i rodzaje pryszniców.

Image

Kabina prysznicowa to dzisiaj jeden z najbardziej podstawowych elementów w chyba każdej łazience. Niektórzy wybierają najprostsze, niezbyt drogie modele, a inni z kolei inwestują w kabiny z najwyższej półki. Jakie kabiny prysznicowe są obecnie dostępne na rynku i czym warto się kierować wybierając kabinę dla siebie? Czym różnią się od siebie poszczególne typy kabin? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Charakterystyka klasycznych kabin prysznicowych z brodzikiem. Podział ze względu na kształt

Kwadratowe kabiny prysznicowe

Pierwszą, najpopularniejszą grupą nowoczesnych kabin prysznicowych są klasyczne kabiny z brodzikiem. Mogą one występować w różnych kształtach. Najbardziej popularne są oczywiście kabiny kwadratowe. Brodzik (a co za tym idzie również cała kabina prysznicowa) w tym kształcie zajmuje relatywnie najmniej miejsca. Kabiny takie są polecane do niewielkich przestrzeni. Sprawdzają się świetnie w małych łazienkach w blokach, czy nowoczesnych domach jednorodzinnych.

Prostokątne kabiny prysznicowe

Kabiny w kształcie prostokąta są do nich podobne, aczkolwiek wymagają zazwyczaj nieco więcej przestrzeni. Taki kształt kabiny sprawia, że pod prysznicem zyskuje się nieco więcej miejsca, a więc korzystanie z niego będzie odrobinę przyjemniejsze i bardziej komfortowe.

Okrągłe kabiny prysznicowe

Z kolei kabiny okrągłe polecane są do nieco większych łazienek, w których niekoniecznie cała przestrzeń jest wykorzystana. Doświadczenie pokazuje, że w łazienkach zbyt małych kabiny w tym kształcie nie wyglądają optymalnie. Kształt koła nie wykorzystuje wystarczająco przestrzeni w łazience, aczkolwiek prysznic taki daje zdecydowanie najbardziej wrażenie przestrzenności i komfortu wewnątrz.

Najczęściej spotykane materiały, z jakich wykonane są brodziki kabin prysznicowych

Brodziki emaliowane

Kształt brodzika jest tylko jedną z cech tego rodzaju kabin. Równie ważny jest materiał, z którego został on wykonany. Ciągle najbardziej popularne są u nas brodziki emaliowane. Takie rozwiązanie ma swoje oczywiste zalety. Pierwszą z nich jest łatwość utrzymania. Emaliowana stal może być czyszczona z powodzeniem większością dostępnych na rynku preparatów, a więc dbanie o czystość jest tu bardzo łatwe. Jednocześnie materiał taki jest dość odporny na zarysowania, dlatego może służyć i zachować dobry wygląd przez długi czas. Naprawa ewentualnych zarysowań jest łatwa i możliwa przy zastosowaniu powszechnie dostępnych preparatów. Brodziki tego typu są również relatywnie tanie, co również przyczynia się do ich popularności.

Brodziki akrylowe

Popularnym materiałem jest tu również akryl. Brodziki takie cechują się bardzo niską ceną, aczkolwiek ich odporność na uszkodzenia jest również mniejsza.

Brodziki stalowe, ceramiczne i kamienne

W handlu znaleźć można również brodziki wykonane ze stali nierdzewnej, a także brodziki ceramiczne oraz kamienne. Są one zdecydowanie najbardziej atrakcyjne pod kątem wizualnym, aczkolwiek ich zakup to często nieco większa inwestycja.

Najczęściej spotykane materiały z jakich wykonane są drzwi kabin prysznicowych

Ważną kwestią jest również materiał, z jakiego wykonano ścianki kabiny prysznicowej. W handlu występują przede wszystkim kabiny szklane i wykonane z materiałów syntetycznych.

Kabiny szklane i plastikowe

Kabiny szklane występują w bardzo różnych wariantach kolorystycznych i mogą cechować się różnorodnymi efektami. Wiele kabin plastikowych charakteryzuje się niską ceną (która przekłada się często na adekwatną jakość). Istnieją jednak również kabiny wykonane z nowoczesnych materiałów syntetycznych, łączące w sobie zalety szkła i plastiku. Warto zwrócić również uwagę na materiał, z jakiego wykonano łączenia. Są to profile plastikowe, aluminiowe, bądź stalowe. Podobnie jak w przypadku ścianek, zastosowany materiał wpływa na jakość i wytrzymałość połączeń.

Charakterystyka pryszniców typu walk-in

Prysznice typu walk in mają nieco inną budowę od tradycyjnych. Klasyczny brodzik nie jest tutaj potrzebny i stosuje się tak zwany brodzik posadzkowy. Takie rozwiązanie ma swoje, bardzo duże zalety. Przede wszystkim jest to znacznie zwiększona możliwość aranżacji wyglądu prysznica, tak by pasował do naszych, indywidualnych potrzeb. Brodzik nie musi się na przykład w żaden sposób odcinać od reszty podłogi w łazience. Nie tylko znacznie poprawia to wygląd, ale również jest bardzo wygodne. Sprzątanie łazienki jest przy takiej konstrukcji prysznica o wiele prostsze. Ścianki prysznicowe typu walk in mają bardzo często charakter ozdobny. Nie tylko stanowią część kabiny prysznicowej (a raczej odgrodzonej przestrzeni z prysznicem), ale same w sobie mogą stanowić małe dzieło sztuki, będące częścią łazienkowej aranżacji wnętrza.

Charakterystyka pryszniców wnękowych

Jeszcze innym rozwiązaniem jest wnęka prysznicowa. Jak wspomina ekspert tanialazienka.com - to zupełnie osobna przestrzeń w łazience, która uwzględniona została już na etapie projektowania domu. Wnęka taka może być całkowicie otwarta na resztę łazienki, albo w jakiś sposób odgrodzona. Najczęściej stosuje się tu wnękowe drzwi prysznicowe. Drzwi takie oddzielają wnękę prysznicową od reszty łazienki i pełnią zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Tak samo jak w przypadku tradycyjnych kabin prysznicowych, drzwi tego rodzaj mogą być wykonane ze zróżnicowanych materiałów. Najbardziej praktyczne okazują się być drzwi wykonane ze szkła. Prysznice wnękowe (podobnie jak prysznice typu walk in) są bardzo łatwe w utrzymaniu – brodzik stanowi tu integralną część podłogi łazienki.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =