Jak wybrać tornister dla pierwszoklasisty?

Image

Tornister dla pierwszoklasisty to bardzo ważny szkolny zakup. Nie tylko dlatego, że jest to podstawowe wyposażenie młodego ucznia, lecz także dlatego, że ze względu na swój ciężar może negatywnie oddziaływać na postawę przyjmowaną przez dziecko.

1. Dlaczego odpowiedni wybór tornistra jest tak ważny?

2. Na co zwracać uwagę przy wyborze tornistra?

Dlaczego odpowiedni wybór tornistra jest tak ważny?

Tornister dla dziewczynki, jak i ten dla chłopca to ważny element identyfikacyjny w szkolnej społeczności. Dzieci chcą mieć bagaże szkolny, który współgra z nimi. Najczęściej wiąże się to oczywiście z wyborem tornistra z ulubionymi postaciami w bajek, czasami ogranicza się jedynie do wyboru konkretnego koloru. Ważne jest jednak, aby nie lekceważyć tego emocjonalnego aspektu wyboru tornistra. Jest to bardzo ważne szczególnie w kontekście pierwszej klasy, kiedy chcemy zbudować jak najbardziej pozytywny związek dziecka ze szkołą.

Z punktu widzenia rodzica znaczenie jednak powinny mieć nieco inne aspekty, niż tylko estetyczna strona tornistra. Kluczowe jest przede wszystkim dobranie modelu o odpowiednim ciężarze, wykonanego z oddychających materiałów o przyjaznej i ergonomicznej budowie. Chodzi o to, by noszenie tornistra w jak najmniej negatywny sposób oddziaływało przede wszystkim na postawę przyjmowaną przez dziecko.

Na co zwracać uwagę przy wyborze tornistra?

Ciężar wypełnionego podręcznikami i zeszytami tornistra nie powinien przekraczać 10% masy dziecka. Najlepiej wybierać więc plecaki o masie nieprzekraczającej 1 kg. Nie mniej ważna jest pojemność. Dobrze dobrany tornister powinien zmieścić książki i zeszyty, a także bloki techniczne A4. Powinien mieć obszerne komory i dodatkowe kieszenie. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie uporządkować w środku wszystkie przybory, nie będzie też miało ono problemów ze znalezieniem tego, czego w danym momencie potrzebuje. Dzięki przemyślanej konstrukcji ciężar w plecaku powinien się równomiernie rozkładać. Warto wybierać modele z usztywnianym korpusem, przede wszystkim tyłem i spodem. Tył tornistra powinien ściśle przylegać do pleców dziecka, co zapewni odpowiednie podparcie kręgosłupa. Dobrze, aby ta tylna część wykonana była z oddychającego materiału, ułatwiającego odprowadzanie wilgoci. Nie mniej ważne są regulowane, mocne i wyściełane szelki. Należy wybrać tornister o szerokości nie wykraczającej poza kontur ramion dziecka. Warto wybierać tornistry wykonane z trwałych i nieprzemakalnych materiałów. Na zewnątrz koniecznie powinny się znaleźć elementy odblaskowe, poprawiające widoczność dziecka na drodze.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.