Matura tylko dla zdrowych. Z sali wylecisz nie tylko za ściąganie

Image

Tego jeszcze nie było. W poniedziałek 8 czerwca 2020 roku, z ponad miesięcznym poślizgiem, rozpoczęły się w Polsce matury. Ale żeby do niej przystąpić trzeba być zdrowym, to znaczy nie przeziębionym, bez gorączki, bez objawów zakażenia wirusem, broń boże nie kichać i nie kasłać.

To trudna sytuacja dla młodych ludzi, bardzo stresująca, bo przecież w takim dniu jak ten, łatwo mieć podwyższoną temperaturę chociażby ze stresu. Ten dzień będzie na pewno pamiętany już zawsze, również ze względu na obostrzenia jakich trzeba przestrzegać. Młodzież do szkół przyszła do długiej przerwie i musi zachować wiele przepisów. Dziś nie można było przywitać się z dawno niewidzianymi przyjaciółmi w sposób wylewny. Trzeba było zachować odległość, zdezynfekować ręce, a do szkoły wkroczyć w maseczce.

Nasi stalowowolscy maturzyści przyszli do szkół zdyscyplinowani, gotowi do działania. Czekały na nich zdezynfekowane sale, czyste od wirusa ławki i nauczyciele chętni do pomocy. Tak sterylnie chyba jeszcze nigdy nie było. Jak żartowali, dziś w sali, gdzie przystępowali do egzaminu dojrzałości, z powodzeniem można by przeprowadzić nawet operację na otwartym sercu.

Pytaliśmy o nastroje, obawy, oczekiwania. Stres dopadł wszystkich, ale sami maturzyści mówią, że będzie dobrze i tej opcji się trzymajmy. Szkoły pilnują porządku. Zdjęcia robiliśmy więc z daleka, żeby nie narażać nikogo i zachować jak największy dystans, bez wchodzenia do budynku. W SLO zadbano o to, by uczniowie wprost z podwórka wchodzili od razu do sali. Mierzono im temperaturę i przyjmowano pisemne oświadczenia o stanie zdrowia. Sami zdający mówili, że czują się bezpieczni. Teraz tylko zostaje już „otworzyć” głowę i przelać na papier swoją wiedzę i umiejętności.

W naszym mieście egzamin dojrzałości zdaje około tysiąc absolwentów szkół średnich. Ponad 300 abiturientów ukończyło licea ogólnokształcące prowadzone przez powiat, około 450- technika, ok. 60 to słuchacze Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W SLO do matury przystąpiło ponad 200 młodych ludzi.

Egzamin dojrzałości potrwa do 29 czerwca. W poniedziałek zdający przystąpili do egzaminu z języka polskiego (170 minut). We wtorek obowiązkowa matematyka (poziom podstawowy- 170 minut), a w środę języki obce (poziom podstawowy i rozszerzony). Żeby zdać, trzeba uzyskać co najmniej po 30%. Abiturienci muszą także wybrać co najmniej jeden przedmiot i zdać go na poziomie rozszerzonym (180 minut). Maksymalnie może zdawać nie więcej niż 5 przedmiotów na poziomie rozszerzonym.

Wyniki matur już 11 sierpnia 2020 roku.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Major

Jeśli matura tylko dla zdrowych, to jak wyławiają tych co na pis głosują? Poprzez pomiar temperatury?

~Barnaba

Trafienia w wymarzone tematy..