Czy dalej będziemy pływać po ulicach Stalowej Woli?

Image

Miasto planuje realizację kilku inwestycji związanych z retencją wód. Ma się to przyczynić m.in. do niezalewania ulic podczas ulewnych deszczy, ale też do oszczędności przy pielęgnacji zieleni, a co za tym idzie, obniżenia temperatur powietrza latem.

- Pierwsze, najważniejsze zadanie, to kwestia „kaczych dołów” i przyjęcie do zbiornika wód deszczowych z Piasków, ul. Niezłomnych. Jest to zadanie za kwotę ponad 3,5 mln zł. Ten zbiornik musi być oczyszczony, pogłębiony, wzmocniony. Będzie to zbiornik zamknięty, to znaczy zbiornik o charakterze technicznym, głębokim. To nie będzie zbiornik, który będzie można wykorzystać na cele rekreacyjne czy krajobrazowe. Będzie on miał charakter typowo techniczny, przyjmujący wodę deszczową- wyjaśnia Lucjusz Nadbereżny.

Zadanie to wiąże się z przebudową kolektora w ul. Niezłomnych. Prace w tym zakresie nie będą prowadzone w pasie drogowym, lecz w pasie zieleni. Koszty związane z tą częścią inwestycji wyniosą około 1,5 mln zł.

Kolejne plany związane są z ul. Okulickiego. W tym przypadku inwestycja będzie dwutorowa i będzie dotyczyć części drogowej oraz zbiorników retencyjnych w kolektorze. Będzie to polegać na poszerzeniu kolektora, zwiększeniu maksymalnie przekrojów tak, aby woda deszczowa na czas dużej ulewy mogła być zmagazynowana i przekazywana w niższe części instalacji deszczowej.

- Te działania będziemy chcieli połączyć z dofinansowaniem z Funduszu Dróg Samorządowych, ale również z dotacją z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska po to, aby pojawiły się tam zbiorniki o charakterze przyjęcia wody deszczowej na cele podlewania miasta. Chcemy retencjonować tę wodę deszczową, dbać o nią, a następnie czerpać ją do podlewania terenów zielonych- mówi włodarz miasta.

Kolejne zadanie dotyczy ul. KEN i Jana Pawła II. W tym przypadku deszczówka również magazynowana miałaby być do celów ogrodowych, podlewania pasów zieleni. Jak podkreśla prezydent, jest jeszcze wiele innych pomysłów dotyczących zadań obniżających temperaturę powietrza w Stalowej Woli. Efekt można by uzyskać m.in. poprzez tworzenie zielonych pergoli, zielonych ścian, małych i dużych zbiorników retencyjnych.

- Działamy bardzo intensywnie, dlatego że przygotowujemy się do złożenia tego projektu do połowy lipca 2020 roku- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Rrrr

W końcu ktoś o tej deszczówce pomyślał. Od lat za granicą rolnicy to wykorzystują. Całe pola mają nawadniane z tej wody w czasach suszy. Za kilka lat może okazać się to zbawieniem.

~jabar

Będzie tylko lepiej ,lepiej nie gadać

~Lider

Nie głosujecie na PiS bo później będzie tylko lepiej !!!

e2rds

Witek, suweren pisze, że możesz kraść, byleś nie sprzedawał, to teraz potrzeba się tylko załapać do Palca i Sznura. Co prawda ten suweren to jakiś niedouczony i nie wie, że nazwę państwa, a tym bardziej własnego państwa Polski pisze się dużą literą, jak PO to napisał dużą.

~adriano

Zapomniałem powiedzieć,,notariuszem rządu" ja takiej prezydenturze mówię NIE NIE NIE .Już się koordoopla nie boję

~adrian

Ja się ciągle uczę bo na tych studiach to goowno się nauczyłem prawa.Przyjadę w sobotę do stalówki i se trochę pokrzyczę i może coś się od was nauczę

~bzzyku

Powinno dalej zalewac Stalowa.Moze i sa utrudnienia,ale można się posmiac z kierowcow jak im auto zgasnie w kaluzy.Jest kupa smiechu z tego zalewania i tak powinno zostać.

~Uuuzii

Niech kradną byle nie sprzedawali polski jak PO

~Bli

oni nie kradną im się to poprostu należy_jak mówiła sołtysowa

~tulipan

Głosujemy na Rafała Trzaskowskiego.Nigdy na Dudę-Kaczyńskiego

~@anaś

Nowak to wierz mi nie tylko zegarkiem zgrzeszył. Stąd dymisja

~Sportowiec

28.06.2020 Bronimy dalej wolnej Polski. Głosujemy na Andrzeja Dudę.

~anaś

Nowak nie wpisał zegarka za 20tys.i dymisja
Szyszko nie wpisał daczi wartej kilkaset tys. Którą nazwał stodołą i co?I nic się nie stało

~wiechu

Oszczędności przy pielęgnacji zieleni są bardzo widoczne,w tym roku jeszcze nie koszone trawniki.Może miasto zapuszcza trawę dla zdewastowanej stadniny w Janowie?

e2rds

Witek, Palec i Sznur nie kradną, oni sobie biorą bo im się należy.
Podpisujący się Rzepliński, jaki ty Rzepliński, Rzeplińskiego gów. o jest więcej warte niż ty, ty jakaś świnia pis...ka z szambem w głowie które od czasu do czasu jak pełne to się ulewa na forum.
DługoPiS radził oczka wodne zakładać, to wystarczy tylko pozatykać kanalizację burzową w Stalowej Woli.

~ooo

Ojczyznę dojną racz nam zwrócić panie - toż to się sprawdza. Tamci jedli małą łyżeczką a pis kradnie łychą od ładowarki.

jabar

Witek, jak można kraść to na co czekasz trollu

~Witek

Prawdą są słowa: teraz w Polsce jest taki burdel, że opłaca się być wysoko w PIS-ie i kraść. Kraść na całego i ile się da, bo i tak nic ci nie zrobią

~Rzepliński

Opozycja będzie pływać pod sądem w szambie konstytucyjnym

~Jutrzrnko

Kontynuacja programu moje oczko?

~@mama

I komary

~mama

fajnie jakby w centrum miasta było by jakieś ładne jeziorko