Kontynuacja remontu konserwatorskiego budynku dawnego sądu

Image
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało kolejne dofinansowanie na kontynuację remontu budynku dawnego sądu. Już w lipcu rozpoczną się prace konserwatorskie i budowlane w pomieszczeniach na I piętrze budynku i klatce schodowej. Na realizację zadania Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości 380 000 zł.

Modernizacja obejmie przebudowę 3 pomieszczeń na I piętrze budynku w zakresie prac rozbiórkowych, konstrukcyjnych, wykonaniu posadzek, instalacji sanitarnych i elektrycznych, montażu nowych drzwi wejściowych oraz wykonaniu elementów dekoracyjnych. W pomieszczeniach zostanie wykonana instalacja klimatyzacyjna, instalacja ogrzewania podłogowego, instalacja elektryczna, niskoprądowa, nagłośnieniowa i alarmowa. W efekcie prac powstanie 119,85 mkw nowej powierzchni użytkowej, przeznaczonej na działalność edukacyjno-wystawienniczą.

Przewiduje się także wymianę kolejnych 9 okien oraz odtworzenie pierwotnego wykończenia posadzki klatki schodowej na wszystkich kondygnacjach zabytkowego budynku. Remont obejmie 3 biegi schodowe i 3 spoczniki o łącznej powierzchni 31,158 mkw.

Budynek dawnego C.K. Sądu Powiatowego w Rozwadowie (ob. osiedle Stalowej Woli) wzniesiony został w 1905 r. Wpisuje się w nurt architektury eklektycznej z przełomu XIX i XX w. i stanowi dokument reprezentacyjnej zabudowy miejskiej dawnego miasta Rozwadowa. Posiada znaczne walory architektoniczne, historyczne, urbanistyczne i stanowi materialne świadectwo rozwoju gosp.-społ. dawnego Rozwadowa.

Od 2017 r. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli prowadzi prace konserwatorskie i remontowe tego okazałego gmachu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cała inwestycja została podzielona na etapy, które są ze sobą zintegrowane i komplementarne. Pierwszy etap inwestycji polegał na utworzeniu Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, zlokalizowanej na poddaszu budynku. Dzięki realizacji II i III etapu na parterze stworzona została strefa wejścia (punkt informacyjny, sklepik, szatnia, toalety) oraz sale ekspozycyjne. Zagospodarowano także teren zewnętrzny (parking, ogrodzenie, ogród różany), wykonano iluminacje zabytkowego budynku.

Obecnie w budynku dawnego sądu mieści się pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski. W nowoczesny sposób prezentuje tu jedną z najlepszych kolekcji poświęconych temu twórcy. Rozwadów jest miejscem, gdzie na świat przyszedł oraz spędził pierwsze lata życia malarz Alfons Karpiński. Galeria to nowe i unikatowe miejsce na mapie Podkarpacia, które za cel postawiło sobie innowacyjną edukację w zakresie sztuki. Działa tu Centrum Edukacji Dziecięcej oraz Szkoła Malarstwa i Rysunku „Karpiński", która kompleksowo i profesjonalnie uczy sztuk plastycznych.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz Programu Ochrona zabytków 2020.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Misio

Komu to muzeum jest potrzebne???????? Kto z Was lub Waszych znajomych tam był?????? Słodkie i ciepłe posadki tam mają koledzy i koleżanki naszych włodarzy.