Oprawa plakatów

Image

Plakat jest jedną z najpopularniejszych form dekoracji ściennych. Dobrze dopasowany do aranżacji, doda charakteru każdemu wnętrzu i ożywi jednolite, nudne ściany. Aby zawieszona na ścianie grafika prezentowała się estetycznie przez długi czas, powinna zostać odpowiednio obramowana oraz zabezpieczona przed oddziaływaniem na nią licznych czynników zewnętrznych, jak choćby wilgoć czy częste skoki temperatur.

Solidna oprawa plakatu jest podstawą

Dobrze przemyślana oprawa plakatów jest kwestią absolutnie podstawową - estetyczna oprawa wzbogaci zawieszoną na ścianie grafikę, a także uchroni ją przed niszczeniem. Pamiętajmy, że zwykłe przymocowanie papierowej pracy do ściany za pomocą kleju lub taśmy nie jest dobrym rozwiązaniem. Tak zainstalowana praca wystawiona jest na negatywne oddziaływanie szeregu czynników zewnętrznych, jak wilgoć, nagłe skoki temperatur czy też promieniowanie słoneczne. Niczym niezabezpieczona praca w bardzo krótkim czasie może wyblaknąć i odkształcić się. Aby tego uniknąć, niezbędne jest odpowiednie obramowanie plakatu.

Rama z passe partout jako najlepsze zabezpieczenie

Najlepszym zabezpieczeniem dla papierowej pracy jest klasyczna rama posiadająca w środku cienką „wkładkę” nazywaną passe-partout. [b]Wkładka ta tworzy niewielką przerwę między powierzchnią papieru a szybą, zapewniając w ten sposób maksymalną ochronę zawieszonej na ścianie grafice. Decydując się na taką formę obramowania, koniecznie należy pamiętać o dobraniu właściwego koloru passe-partout: nie powinno ono odciągać wzroku od grafiki, lecz łagodnie z nią współgrać. Z tego względu zaleca się wybór neutralnych kolorów, jak beże, szarości czy bardzo jasne pastele.

Jak dobrać ramę do plakatu oraz do mieszkania?

Dobierając ramę do plakatu użytkownik przede wszystkim powinien mieć na względzie to, że rama stanowi jedynie uzupełnienie grafiki. Nigdy nie powinno dojść do sytuacji, gdzie to obramowanie będzie „grać pierwsze skrzypce”. Dobrze dobrana rama stworzy wraz z plakatem harmonijną całość, nie przeszkadzając w żaden sposób w odbiorze samej pracy. Z tego względu użytkownik powinien stawiać na obramowania kolorystycznie kompatybilne z treścią plakatu i raczej unikać krzykliwych kontrastów.

W przypadku mieszkań o żywej kolorystyce, nastawionych na łączenie ze sobą różnych wzorów oraz styli, bardzo dobrze sprawdzą się ramy aluminiowe o szerokim wachlarzu możliwości kolorystycznych.

Z drugiej strony, w przypadku wnętrz bardziej jednolitych i stonowanych, dobrym posunięciem będzie zastosowanie drewnianej ramy, która ociepli wizerunek pustej ściany i doda mieszkaniu bardziej przytulnego charakteru.

Co się zaś tyczy mieszkań surowych, zachowanych w industrialnej stylistyce, dobrym rozwiązaniem dla oprawy plakatu mogą stać się antyramy - szczególnie, jeśli wybrany przez użytkownika plakat jest sporego formatu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =