Uważaj w lesie na…

Image

Od 28 maja do 6 czerwca 2020 r., w ramach wiosennej akcji, będą prowadzone działania przeciwko wściekliźnie. Jak poinformował Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii rozpocznie się doustne szczepienie lisów wolno żyjących. Prowadzone szczepienie obejmuje w całości teren województwa podkarpackiego. Uodparnianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wkładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich).

Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna - jesień) wykładaniu szczepionki. Wykładana przynęta, wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo - plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

W związku z możliwością bezpośredniego kontaktu ludzi i zwierząt domowych z rozłożoną szczepionką przypominamy, że:

• przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane;

• w przypadku kontaktu z przynętą należy z miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem;

• kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej;

• w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenie objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jkl

Leczenie lisów oznacza więcej lisów a mniej zajęcy.

~Raróg

Znam pieska który to połknął a potem pościł pawia. To dobre tylko że przyczynia się do zwiększenia populacji tych zwierząt, ale dbający o ekologię jaśni dobrodzieje przekręcili wszystko do góry nogami

~Kineman

CO SIĘ DZIEJE W LESIE ZOSTAJE W LESIE ! umiech

~Zakatakatak

Uważaj w lesie na prezydenta. ;)

~Vrek

A mnie smakuje ta szczepionka