Jak usunąć kurz po remoncie?

Image

zdjęcie: https://pl.fr(...)tory/dom

Dom zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Kurz i pył są nieodłącznymi atrybutami remontu. Najwięcej tych zanieczyszczeń generuje się podczas kucia ścian i cyklinowania drewnianych podłóg. Jest to niezwykle uciążliwe, a dla alergików może być nawet niebezpieczne. Warto dowiedzieć się, jak przygotować się do ich usunięcia po zakończonym remoncie, jakie będą nieodzowne narzędzia, akcesoria i środki czyszczące.

Przygotowanie do remontu

Mając na uwadze powstawanie dużych ilości pyłu i kurzu podczas prac remontowych, należy zaopatrzyć się w materiały zabezpieczające podłogi, okna i meble. Podłogi będą remontowane na końcu (w myśl zasady „z góry na dół”), zatem w pierwszej kolejności należy je zabezpieczyć folią, tekturą falistą bądź filcem. Po podłodze będą przesuwane meble, drabiny, itp., dlatego materiały te spełnią podwójną funkcję zabezpieczającą – przed kurzem i śladami po przesuwaniu.

Folia malarska, mimo nietrwałości i podatności na rozdarcie, ma niezaprzeczalną zaletę – chroni podłogę przed wilgocią, w przeciwieństwie do tektury, która z kolei jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jak widać, skutecznym rozwiązaniem zabezpieczającym może być połączenie folii i tektury. Jednak warto obliczyć, czy zakup dwóch materiałów ochronnych w tej samej ilości nie przewyższy cenowo jednego, najbardziej wytrzymałego – filcu. Jest to opcja najdroższa, ale może okazać się tańsza niż połączenie folii z tekturą, a dodatkowo skuteczniej zabezpieczy podłogi. Filc wystarczy położyć raz, do tego od spodu jest pokryty folią antypoślizgową, a najważniejszą jego zaletą jest możliwość wielokrotnego użytku. Każdy materiał ochronny musi być przymocowany na dole ścian po wyniesieniu mebli z remontowanego pomieszczenia.

Za pomocą folii zabezpiecza się okna i framugi. Drzwi najlepiej wyjąć z zawiasów i przenieść w miejsce, gdzie będą bezpieczne do końca remontu.

Jeżeli tylko jest to możliwe, należy usuwać zanieczyszczenia każdego dnia po zakończeniu pracy. Przed czyszczeniem powierzchni mopem lub wilgotną ścierką trzeba starannie te powierzchnie odkurzyć. Używane narzędzia (wałki, pędzle, itp.) pod koniec dnia trzeba umyć, a nadmiar substancji montażowych (pianka, silikon) – usunąć niezwłocznie po nałożeniu. Tego rodzaju nieczystości są po wyschnięciu trudne, a niekiedy niemożliwe do usunięcia.

Sprzątanie po remoncie

Po zakończeniu prac, jeżeli pomieszczenia były odpowiednio zabezpieczone i sprzątane na bieżąco, usuwanie pyłu i kurzu nie powinno być kłopotliwe. Zawsze zaczynać trzeba od góry – sufitu, żyrandoli, następnie ścian i okien. Dopiero w następnej kolejności czyści się meble, a na końcu podłogę.

Jak już wspomniano, najwięcej kurzu i pyłu powstaje podczas cyklinowania parkietu, mozaiki, desek i innych powierzchni drewnianych. Zanieczyszczenia te osiadają na ścianach, a nawet suficie, dlatego sprzątanie po remoncie zaczyna się właśnie od góry. Ta zasada dotyczy wszystkich remontów.

Okna wraz z framugami najlepiej umyć z użyciem detergentu przeznaczonego do szkła. W handlu dostępne są środki i narzędzia, których użycie nie pozostawia smug na szybach. Następnie czyści się stolarkę drzwiową i drzwi. Należy ostrożnie obchodzić się z rozpuszczalnikiem, który może być zastosowany do usuwania resztek farby czy lakieru ze ściany lub szkła, ale nie nadaje się do każdej powierzchni. Dlatego drzwi czyści się, korzystając z materiałów i środków czystości zalecanych przez producenta.

Na koniec przychodzi kolej na podłogi. Najpierw trzeba zastosować suche sprzątanie. Jeżeli pozostały resztki gruzu, z pewnością domowy odkurzacz nie da im rady. Warto pomyśleć o wypożyczeniu odkurzacza przemysłowego. Doskonale sprawdzają się przy tej pracy urządzenia Numatic. Rozwiązanie to znacznie ułatwia całe sprzątanie, bowiem taki odkurzacz usuwa nie tylko zabrudzenia suche, ale także mokre oraz wodę.

Po zakończeniu pracy odkurzaczem rozpoczyna się sprzątanie na mokro. Przydatny będzie mop, wyposażony w zbiornik na wodę i wyciskarkę, która jest niezastąpiona na dużej powierzchni. Woda w zbiorniku powinna być wymieszana w odpowiedniej proporcji z detergentem, przeznaczonym do danej powierzchni.

Po zakończeniu prac porządkowych warto odczekać 24 godziny i jeszcze raz przetrzeć wszystkie powierzchnie w celu usunięcia osiadłych podczas sprzątania drobin kurzu i pyłu.

Jeżeli remont dotyczy dużego mieszkania, można zatrudnić firmę sprzątającą, która upora się w szybki i fachowy sposób z pracami porządkowymi za pomocą profesjonalnego sprzętu (odkurzacze, mopy, wózki do hotelu przeznaczone do przemieszczania akcesoriów).

Dodatkowe rady

Pozbywanie się kurzu i pyłu podczas prac remontowych można przyspieszyć i ułatwić, pracując przy otwartym oknie, nawet podczas chłodu. Istnieje wówczas prawdopodobieństwo samoczynnego ulatniania się kurzu na zewnątrz.

O ile podłogę sprząta się zawsze najpierw na sucho, o tyle powierzchnię mebli lepiej delikatnie zwilżyć wodą ze spryskiwacza – wyeliminuje to unoszenie się kurzu podczas pracy, co ma duże znaczenie dla alergików i osób dotkniętych chorobami układu oddechowego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Yuijn

Artykuł petarda. smiech2

~Karina

Wszędzie na podłodze były ułożone folie malarskie, dzięki temu sporo kurzu osiadło na nich. Wiadomo, że po przycieraniu gipsów kurz wychodzi jeszcze jakiś czas, ale to ogarnia bezproblemowo Roomba i Braava.