Co warto wziąć pod uwagę, wybierając meble?

Image

Meble powinny być ładne, dopasowane wizualnie do całego pomieszczenia, ale także praktyczne i trwałe. Teoretycznie wszyscy to wiedzą, a jednak bardzo wiele ludzi wybiera swoje meble zupełnie na oślep, ponieważ nie wie, na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Rozmiar i dopasowanie do wymiarów pomieszczeń

Nie powinno nikogo dziwić, że pierwszą rzeczą, którą należy przemyśleć przed zakupem mebli, jest ich rozmiar. Jest on zwykle ściśle uzależniony od przestrzeni w pomieszczeniu, w którym mają docelowo stanąć. Jeżeli przestrzeń ta nie jest ograniczona, wybiera się wówczas najczęściej meble większe. Robi się tak głównie ze względu na wygodę i funkcjonalność. Oczywiste jest, że większa szafa w sypialni pozwoli na przechowywanie większej ilości ubrań czy pościeli, większy stół w jadalni pomieści większą ilość gości podczas obiadu, a większe łóżko będzie po prostu wygodniejsze. Czy tak jest rzeczywiście zawsze? Cóż, to zależy. Czasem warto kierować się zdrowym rozsądkiem i zamiast zbyt dużego stołu do jadalni w domu, w którym i tak na co dzień będą korzystać z niego wyłącznie dwie osoby, postawić w zaoszczędzonym miejscu barek lub dodatkowy mebel do przechowywania zastawy kuchennej.

Może się zdarzyć, że wymarzone wymiary mebli nie będą dostępne wśród modeli w ofercie sklepów. Wówczas rozwiązaniem mogą być meble robione dokładnie pod wymiar. Choć będą one droższe od tych, które wybierać można z najczęściej potrzebnych rozmiarów, ich właściciele będą mogli cieszyć się całkowicie niepowtarzalnymi modelami.

Jakość i materiał wykonania

Meble wykonane z plastiku, pomimo swojej lekkości i łatwości w czyszczeniu nigdy nie będą tak trwałe jak te wykonane z naturalnego drewna. Mimo tego również meble drewniane będą różnić się między sobą jakością wykonania i trwałością konkretnego gatunku drewna. Wybierając meble do własnego domu, warto zastanowić się nad tym, jak długo mają one służyć i czego właściwie się od nich oczekuje. Przy niewielkim budżecie i wówczas, gdy meble mają być przede wszystkim łatwe w umyciu, tak jak wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci, elementy plastikowe nie muszą być wcale wadą. Drewniana szafa do sypialni będzie jednak znacznie trwalszym wyborem niż ta sklejana z płyt PCV.

Cena - kiedy warto, a kiedy nie warto dopłacić?

Cena nigdy nie powinna być głównym kryterium przy wyborze mebli. Gdyby tak było, prawdopodobnie wybór padłby na meble najniższej jakości wykonane z najtańszych materiałów. Takie modele nie spełniają zwykle żadnych wymagań i po zaledwie kilku miesiącach regularnego używania nadają się wyłącznie do wymiany. Jeśli więc mowa o trwałości, z całą pewnością warto wybrać meble droższe, wykonane z precyzją i odpowiednim doborem wysokojakościowych materiałów.

Czy zdarzają się jednak sytuacje, w których warto oszczędzić i zdecydować się na tańsze meble? Oczywiście. Wiele ogólnodostępnych modeli mebli sprzedawanych w sklepach produkowanych jest z wystarczającą starannością, aby przetrwały one co najmniej dwa lata użytkowania. Często klienci decydują się na nie ze względu na przystępną cenę i wizję zmiany elementów wystroju w ciągu najbliższych paru lat. Szukając więc modeli ogólnodostępnych, które i tak w we wszystkich sklepach zamawiane są od tego samego producenta, warto zdecydować się na najtańszą ofertę. Sklepy często składają różne oferty dokładnie tych samych mebli.

Wygląd zewnętrzny i dopasowanie do wystroju

Meble zawsze powinny być wybierane do pomieszczeń z uwzględnieniem stylu wystroju. Jeśli w sypialni stoi już jasne łóżko z sosnowego drewna i szafa w tych samych odcieniach, ciemne hebanowe biurko może tam po prostu nie wyglądać dobrze. Pod tym kątem przy remoncie pokoi warto szukać całych zestawów mebli. Zwykle oferowane są one w korzystnych cenach, a wszystkie ich elementy fantastycznie współgrają ze sobą wizualnie.

Coraz częściej wystrój nowoczesnych pomieszczeń nie opiera się już na jednolitym kolorze wewnątrz. Różne elementy oddzielają się od siebie swoją własną kolorystyką i wówczas ważne jest, aby zachować odpowiedni balans w wyjątkowym charakterze, nie dopuszczając do braku spójności wizualnej. Warto wybrać sobie maksymalnie dwa lub trzy odcienie, które będą dominować w konkretnym pomieszczeniu. Wprowadzenie większej ilości kolorów grozi zbyt dużym wrażeniem niedopasowania stylu.

Meble powinny być funkcjonalne

Szafa powinna zapewniać dużo miejsca do przechowywania, biurko powinno pozwalać na ergonomiczną pracę i zapewniać odpowiednie miejsce do pracy, zaś łóżko dobrze jest wyposażyć w materac o odpowiedniej twardości, który zadba o zdrowie kręgosłupa podczas odpoczynku. Funkcjonalność mebli to bardzo szeroki temat, który zahacza o każdą drobną szufladę mieszczącą w sobie niewielkie przydatne na co dzień przedmioty. To dlatego każdy zakup mebli powinien być poprzedzony odpowiednimi przemyśleniami. Co dokładnie powinno zmieścić się w tej szafie? Ile zestawów pościeli, kurtek i sukienek chce się w niej zamknąć? Czy przy łóżku potrzebny jest stolik nocny, czy może przyda się także szuflada na okulary i biżuterię? Zadając sobie takie pytania, można szybko dowiedzieć się więcej na temat własnych wymagać co do funkcjonalności mebli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.