Komisja Rewizyjna bez opozycji. Opozycja się wkurzyła

Image

Członkowie miejskiej Komisji Rewizyjnej, nieco wkurzeni i rozeźleni, powiedzieli „dość” i zrezygnowali hurtem z pracy w tejże komisji. Dlaczego?

Komisja Rewizyjna jednego klubu?

Sesja Rady Miasta Stalowa Wola, piątek 22 maja 2020 rok. Pada wiadomość. Cała opozycja złożyła rezygnację z pracy w Komisji Rewizyjnej. Oznajmiła to radna Renata Butryn nieco zdziwionemu tym faktem przewodniczącemu RM Stanisławowi Sobierajowi. Do tej pory skład KR wyglądał następująco: Butryn Renata – przewodnicząca, Durek Łukasz, Kochan Andrzej, Małek Lucjan, Marczak Damian, Miśko Paulina, Szymonik Andrzej. Na sesji rozgorzała dyskusja, czy członkowie opozycji wywinęli numer zgłaszając ten fakt w ostatniej chwili, czy nie powinni dokończyć pracy i dopiero odejść? Radni obu stron mieli swoje racje. Rezygnacja spowodowała, że trzeba było z obrad zdjąć 3 punkty. Opozycja obiecała, że swoje powody wyłuszczy później. Na sesji wypowiedziały się dwie strony. Radni PiS nie rozumieli takiej decyzji, przekonywali, że choć czasem było gorąco, nikt nie miał uwag i nie był oburzony. Nikt też nie domyślał się, że SPS chce zrezygnować z pracy w komisji.

Po sesji, na Kwiatkowskiego, Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe zorganizowało w tej sprawie konferencję prasową po to, by wyjaśnić dokładnie dlaczego podjęto taką decyzję. Komisja pozostała również bez przewodniczącej, ponieważ dotychczas była nią radna SPS Renata Butryn.

Godnie, rzetelnie, uczciwie. Czy ktoś odwracał kota ogonem?

- Było to podyktowane tym, że przez ten okres czasu, kiedy staraliśmy się pracować zgodnie ze ślubowaniem: godnie, rzetelnie i uczciwie, niestety, ten nasz wysiłek wydawał się nie do końca mieć odzwierciedlenie w dokumentach, które były później prezentowane na sesji. Pamiętacie państwo, po kontroli MOSiR-u, jak wręcz zarzucaliśmy kłamstwa drugiej stronie, czyli radnym z klubu PiS, to wtedy w zasadzie był taki pierwszy sygnał, że nasze starania, niestety nie do końca znajdują odzwierciedlenie w dokumentach. Po ostatnich wydarzeniach stwierdziliśmy, że nie będziemy pracować w takim trybie, jako członkowie Komisji Rewizyjnej, ponieważ cokolwiek byśmy nie postanowili, to i tak to co chcą przegłosują radni PiS-u. I robią to w sposób nierzetelny, nie do końca zgodnie z dokumentami, nie słuchają naszych uwag, a oprócz tego, niestety, pozwalają sobie na takie rzeczy, które miały miejsce ostatnio jak przegłosowywanie całości mimo naszego protokołu, wspólnego naszego protestu, ponieważ pani radna Miśko, w imieniu całego klubu radnych PiS będących w tej komisji, zaproponowała żeby wykreślić z protokołu moje słowa- mówiła po sesji Renata Butryn.

Radna była tym faktem oburzona i jak stwierdziła, protokół ma odzwierciedlać stan faktyczny, dlatego tak nie powinno się robić, bo to nie jest dokument, który ma się komuś podobać.

- Mieliśmy wrażenie, że pewne ustalenia dotyczące wyników kontroli zapadają poza Komisją Rewizyjną, jak gdyby w cieniu dziwnych gabinetów. Dzisiaj znalazłam tego potwierdzenie. Oprócz tego pani radna Misko mówiła o tym, że przecież poprawia literówki. Nie, proszę państwa, poprawia też merytorycznie, a nawet jeśli chodzi o błędy gramatyczne, gdzie zwróciłam jej uwagę, że było poprawnie, a pani poprawiła źle, też jej to nie wzruszało. Potrafili to ostatnio przegłosować wszystko, łącznie z błędnie naniesioną poprawką jedną czy drugą- przekonywała rada SPS.

Stwierdziła również, że zdarzało się pchnąć dokument, w którym skorzystano z informacji mających zaistnieć dopiero kilka dni później. Radna była oburzona tym, że nie słuchano ani jej, ani Andrzeja Szymonika kiedy wskazywali np. na błędy logiczne mimo, że to oni byli na kontroli i znali temat, a nie inni członkowie komisji. Radni PiS nie przyszli na spotkanie, gdzie zamierzano o tych błędach rozmawiać, za to stawili się na własnym, by skonstruować pismo o odmowie podpisania protokołu.

- Doszliśmy do wniosku, że szkoda naszej energii, że chcemy pracować rzetelnie i że poza tą Komisją Rewizyjną też mamy możliwości żeby patrzeć władzy na rękę, co jest absolutnie rzeczą charakterystyczną dla opozycji, a nawet w pewnym sensie jej przywilej i również obowiązek- mówiła Renata Butryn.

Kontrole mogą dokonywać w końcu radni w ramach swoich kompetencji.

Laurka… czyli kiedy powstały didaskalia

Również bezsensowność pracy w Komisji Rewizyjnej zauważył radny Andrzej Szymonik. Podważanie sprawozdań i przygotowywanych ocen pracy danych instytucji było według niego na porządku dziennym.

- Pewne dokumenty się odnajdują w ostatnim momencie, są dopisywane różne rzeczy do tych dokumentów i w zasadzie odnosimy wrażenie, że dotychczasowa Komisja Rewizyjna, reprezentowana w większości przez radnych PiS-u jest po to, żeby wystawić podmiotom kontrolowanym pewną laurkę. Ja się z tym nie zgadzam. Jesteśmy po to, żeby wytknąć pewne niedociągnięcia, jeżeli takowe są, a są, natomiast te wszystkie niedociągnięcia są bardzo skrzętnie zamiatane pod dywan przez radnych PiS-owskich. W tej sytuacji nie ma najmniejszego sensu żebyśmy my uczestniczyli w tej farsie- powiedział Andrzej Szymonik.

W podobnym tonie wypowiedział się radny Damian Marczak. Przypomniał też o zawirowaniach jakie na początku kadencji miało miejsce przy wyborze przewodniczącego komisji. Jak się wyraził, mimo przewagi PiS w KR łudził się, że wszyscy będą pracować rzetelnie oceniając pracę instytucji miejskich. Tymczasem tak nie było, a pewne sprawy były „wygładzane”. Czarę goryczy przelała ostatnia komisji, kiedy wyraźnie zaznaczono podział polityczny przedstawiając stanowisko radnych PiS, wcześniej omówione osobno na spotkaniach własnych.

Róża pod inna nazwą też będzie pachnieć słodko

- Kwestia na przykład przy kontroli ZAB, gdzie narastające zadłużenie tego podmiotu próbowano zapisać w taki sposób, żeby wyglądało, że to zadłużenie faktycznie się zmniejsza, czyli podając tylko i wyłącznie wartości zadłużenia z danego roku, a nie zadłużenia całościowego. Gdy zwracaliśmy im uwagę, że jest to zakłamywanie rzeczywistości, spotykaliśmy się ze wzruszeniem ramionami, a zapis został dokonany w dokumencie odrębnym. Takie manipulacje, jak wykreślanie wypowiedzi radnych, czy wsadzanie emocjonalnych słów w protokół, który powinien odzwierciedlać tak naprawdę stan faktyczny, a mówienie, czy próba zapisania, że ktoś był zdziwiony, czy wyraził jakieś emocje podczas prac tej komisji było sprawą, która próbowała tylko i wyłącznie wzbudzić jakieś emocje w osobie, która ten protokół czyta, a tak naprawdę odwrócić uwagę od spraw istotnych, które są w tym protokole zawarte- mówił Damian Marczak.

Jak podsumował swoją wypowiedź radny, teraz bez opozycji wszystkie kontrole będą wypadały bardzo dobrze, a przewodniczącą, ze względu na duże zaangażowanie powinna zostać radna Paulina Miśko.

- Destrukcja była od samego początku, od pierwszych dni, kiedy to wybieraliśmy przewodniczącą Komisji Rewizyjnej i to trwało cały czas, podczas każdej komisji z udziałem radnych Prawa i Sprawiedliwości. Dziwi mnie zdziwienie pana przewodniczącego RM Stanisława Sobieraja, ponieważ pani Miśko, podczas ostatniej komisji sama stwierdziła, że reprezentuje zdanie radnych klubu PiS- mówił Dariusz Przytula.

Wszystkie decyzje były więc podjęte już odgórnie i były znane członkom klubu. Wszystko działało więc jak w sejmie. Lepiej więc pracować w innych komisjach, gdzie ma się większe pole do pracy na rzecz mieszkańców Stalowej Woli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~klaMCA

Brawo niech będzie zarząd komisaryczny pisiorow na zbity pysk wywali ze stolkow ,tych nierobów z urzedow tez by pasowalo czesc wywalić bo za dużo ich się ostatnio porobilo .

~Tomek

Hołota robi wszystko byśmy wyszli z Unii Europejskiej!

e2rds

Intencje, ty naprawdę nie kumasz o co tu chodzi, czy udajesz głupiego. Czy podpisał byś się pod sprawozdaniem KR i pod nieprawdą w dokumentach, czy podpisał byś się pod niewłaściwie wydanymi pieniędzmi podatników, czy podpisał byś się na przykład pod zawyżonymi cenami zakupu maseczek dla mieszkańców. To są pieniądze podatnika i należy się z nich uczciwie rozliczyć, nawet jak zostały wydane niewłaściwie to należy to ujawnić i pozostawić ocenie rady. Werdykt o absolutorium i tak jest przesądzony, tylko po co to ukrywać i w protokole robić przekręty by wszystko było cacy. Uczciwości, tego wymaga sprawowana funkcja urzędnika państwowego.

~prawica

po działaniach pisu komuna wróciła brak kontroli demokratycznej a na wakacje jeździmy do... Polski

~Menager_DE

Dokładnie, zrzec się mandatów, wyjdzie to dobrze mieszkańcom Stalowej Woli.

~czekamy

NAJLEPIEJ ZROBIĄ CI RADNI Z PSEUDOOPOZYCJI JAK WSZYSCY PODADZĄ SIĘ DO DYMISJI.

e2rds

Inteligent, nie kalaj tej nazwy, bo przecież ty z inteligencją nie masz nic wspólnego, podpisuj się "barani łeb" i możesz w ten sposób pisać. Co mają powiedzieć i pomyśleć o takim tumanie, tak piszącym i podpisującym się inteligent, to jest obraza inteligencji.

~brew

"przez ten okres czasu..." moja św. pamięci polonistka twierdziła, ze okres to czas, a CZAS TO OKRES. a WIĘC JEST TO MASŁO MAŚLANE i tak nie powinno się mówić pani polonistko

~Intencje

żebym miał :
W co oni tak naprawdę grają? Bo oczywiście tego nie powiedzieli dziennikarzom: Rada Miejska nie może funkcjonować bez komisji rewizyjnej, a jej skład wg Ustawy o samorządzie gminnym wchodzą przedstawiciele wszystkich klubów działających w samorządzie. Na dobrą sprawę komisja rewizyjna przydaje się władzy wykonawczej tylko raz w roku – podczas głosowania o absolutorium z wykonania budżetu. Termin tego głosowania został odłożony do 29 sierpnia, ale w końcu do niego dojdzie. Bez opozycji w komisji rewizyjnej złożenie wniosku o absolutorium będzie niemożliwe. Nie będzie absolutorium, będzie Zarząd Komisaryczny w mieście, a nie tak znienawidzony przez SPS prezydent. Tylko co to oznacza? Że miasto skończy z WSZYSTKIMI INWESTYCJAMI. Komisarz będzie jedynie administrował majątkiem. Do tego chcą nasi totalniacy doprowadzić? Żeby Stalowa Wola się nie rozwijała? GRATULUJĘ POMYSŁU!

~Przedszkole.

Myślałem, że opozycja skończy się wygłupiać, ale się pomyliłem. Samorządowe Przedszkole

~allo

Zwykłe partyjniactwo i przepychanki od nieprawidłowości jest prokuratura i CBA

TRICK

Podoba mi sie myślenie... coś takiego nietypowego...
Zwykły Kowalski, piszący swoje wywody po przeczytaniu artykułu...
Nie interesuje się w ogóle sednem sprawy, ale ważne jest to że ktoś popatrzył się na ręce obecnej władzy... Nie ważne co robią i jak robią, a wychodzi byle jak i tak będę syczal na PO..paprancow, wiedząc, że rano o 6.12 wychodzę do pracy, będę się kłaniał w pas komuś co otwarcie promuje PO i jest zacieklym przeciwnikiem obecnej władzy...
Mam pytanie, czy naprawdę Nas już nie interesuje kto będzie płacił długi, z czego to płacić i dla czego tak robią???

~Olo

Pseudointeligent podstaw tylek klechom bo czujesz się niedoceniony w tym temacie a oni bardzo takich lubia .

~Inteligent

e2rds idz się pobaw z kolegami pedalami i pedofilami z po i tvnu a nie tu pier. isz. że jesteś najmądrzejszy.

e2rds

~e2rds, co się z tobą dzieje, sam nazywać się starym POpapranym capem to jakieś własne biczowanie się, masochizm po prostu, daj spokój.

~e2rds

Ale tu śmierdzi starym POpapranym capem ,a tfu tfu wynocha POpaprańcy stąd a fe

~prawica

~Toteklotek jak tymożesz w takim razie cos połapać umiech hehe

~Toteklotek

Skoro wyborcy PiSu to debile to jak nazwać wyborców PO ?? Imbecyle?? e2rdsy ?

~WyborcaPO

Ajuuuuu

e2rds

ObywatelRP, widać, właśnie jak wiele wniosło to jedno twoje zdanie, zaskamlałeś i tyle.

~ObywatelRP

e2rds moje jedno zdanie wnosi więcej niż pół strony twoich wypocin.

~klaMCA

Zobaczcie w niezależnych mediach jak pisokomuna traktuje ludzi w warszawie którzy się obudzili.Niedlugo będzie następny stan wojenny wprowadzony przez kaczynskiego w obronie niezwyklej kasty politykow -mafiozow.W warszawie ludzie się obudzili ,miejmy nadzieje ze cala wolna POLSKA się wreszcie obudzi z pisowskiego letargu .

cdn..

PO zrzuci winę na wirusa którego nie ma, wiec winnych nie ma i nie będzie a sukces przemilczymy

~NEWS

W miniony piątek narada wierchuszki PiS-u dotycząca przyszłości partii. Mówiąc ściślej – prezes wezwał swoich działaczy i ogłosił, jaka czeka ich przyszłość. Kto choć trochę śledzi wydarzenia na polskiej scenie politycznej wie, że takie spotkania władz PiS-u to po prostu nowe komunikaty i polecenia. Tematem przewodnim była oczywiście reelekcja Dudy. Ale Kaczyński zapowiedział też kongres partii “w najbliższym możliwym terminie”, to znaczy po wygaśnięciu pandemii. Kongres poprzedzą wybory okręgowych władz partii, a w jego trakcie – najwyższych władz. Dyskusja o tym czy Kaczyński pozostanie na czele PiS-u ma mniej więcej tyle sensu, co dywagacje na temat głównego składnika zupy pomidorowej. Zastępcami prezesa są Błaszczak, Brudziński, Kamiński, Lipiński, Macierewicz oraz Szydło. Jest też przewodniczący komitetu wykonawczego – Krzysztof Sobolewski. I tutaj mogą nastąpić zaskakujące przetasowania. Z kogo zadowolony jest Kaczyński, a kto spadnie w partyjnej hierarchii? Dowiemy się prawdopodobnie już jesienią

~strategia

Rządząca partia już wie, że niedługo straci władzę. Mimo nadciągającego kryzysu rozda jeszcze trochę pieniędzy (głównie swoim) aby zbudować mit "złotej epoki Kaczyńskiego". Winę za bankructwo i drożyznę zrzuci na następców. Taka strategia.

~angol

1000 zl będzie kosztowala pielgrzymka do szatana w Toruniu ,tam te pieniądze pojda .

e2rds

ObywalelRP, jaki ty obywatel RP, t to największy tuman RP, potrafisz jedno zdanie napisać takie ni przyszył ni przyłatał, szczekniesz, nie zaskomlisz i zamilkniesz. Nawet jak ten bon wakacyjny byś dostał(nie od Kaczyńskiego tylko od podatników, bo podatnicy to sfinansują) to nie będziesz wiedział co z nim zrobić.

~warte uwagi!

Jak myślicie dlaczego córka Pana Prezydenta AD woli mieszkać za granicą niż w Kraju, który według oficjalnej propagandy ma takiego wspaniałego Prezydenta a może też uważa, że ........ .

~@-yyy

w sieci huczy ,, buczy,, wrze,, szaleństwo,, niesamowite,, massssakra,, oooo,, ooot,, ootu,, otua !!!!

~Cccp

Większość opozycyjnych szczekaczy pojedzie na wakacje z bonów od Kaczyńskiego i nachlają się za 500+