Wycofanie papierosów mentolowych? Zakaz mentoli wchodzi w życie!

Image

Już wkrótce, 20 maja 2020 roku, zacznie obowiązywać zakaz mentoli. Ze sklepowych półek znikną jednak nie tylko papierosy mentolowe.

Już niedługo zacznie obowiązywać w Polsce zakaz mentoli - zgodnie z nowymi przepisami, od 20 maja 2020 roku sprzedaż mentoli będzie całkowicie zakazana, a ich sprzedaż stanie się nielegalna. Sprzedawcy nie będą mogli złożyć zamówienia „na zapas”, nie będzie też można ich kupić na przykład przez internet (już dzisiaj jest to zakazane). Skąd wziął się nowy przepis i jakie wyroby tytoniowe obejmie?

Wycofanie papierosów mentolowych 2020. Jakie produkty znikną ze sklepów?

Po 20 maja 2020 roku nie kupimy nie tylko mentoli. Ze sprzedaży zostaną wycofane także tzw. papierosy z klikiem, czyli kapsułką z aromatem w papierosowym filtrze. Ale to nie wszystko. Oprócz mentoli i papierosów klikanych, nielegalna będzie także sprzedaż między innymi aromatyzowanego tytoniu do samodzielnej produkcji papierosów czy aromatyzujących płynów do papierosów. Chcesz wiedzieć więcej na temat zakazu sprzedaży papierosów mentolowych? Wejdź na stronę https://maszwybor.pl/.

Zakaz ma objąć wszystkie „papierosy o aromacie charakterystycznym innym niż aromat tytoniu, które mogłyby sprzyjać wzrostowi początkowego spożycia tytoniu lub wpływać na strukturę spożycia”.

Czym jest „aromat charakterystyczny”? Jest nim wyczuwalny zapach lub smak inny niż zapach lub smak tytoniu. Może on powstać wskutek zastosowania dodatku lub kombinacji dodatków takich jak np. zapach lub smak przypraw, owoców, słodyczy, alkoholi, ziół, wanilii czy właśnie… mentolu.

Skąd wziął się zakaz mentoli?

Nowy przepis wchodzi w życie wskutek przyjętej już w 2014 roku unijnej dyrektywy, nazywanej dyrektywą tytoniową. Wówczas Parlament Europejski zdecydował nie tylko o wycofaniu mentoli i papierosów o aromacie innym niż aromat tytoniu. Europarlamentarzyści podjęli także decyzję o tym, by na opakowaniach papierosów umieszczać informacje o szkodliwych skutkach palenia papierosów na zdrowie palaczy i ich najbliższych. I tak, na opakowaniach papierosów pojawiły się zdjęcia ostrzegające m.in. przed ryzykiem zachorowania na raka jamy ustnej czy gardła, wystąpieniem miażdżycy, udaru mózgu czy szkodliwym wpływie biernego palenia na dzieci.

Jaki jest cel zakazu mentoli, który będzie obowiązywał nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej? Zdaniem unijnych polityków, aromat zawarty w papierosach może maskować prawdziwy zapach i smak tytoniu co może sprawiać, że palaczom ciężej jest porzucić nałóg. Może to również skłaniać osoby niepełnoletnie do sięgania po papierosy. Celem jest więc chęć zmniejszenia liczby palaczy w Unii Europejskiej i troska o zdrowie obywateli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.