Brakuje krwi. Mimo pandemii możesz być dawcą

Image

W dobie koronawirusa też potrzebna jest krew. Wiele osób myśli, że centra krwiodawstwa nie pracują lub pracują „na pół gwizdka”. Tak nie jest. Wciąż dochodzi do wypadków, wciąż wiele osób potrzebuje krwi na już. A tej brakuje.

0 Rh-, ARh+, ARh-… Masz taką grupę krwi? Tej brakuje najbardziej. Stan średni odnotowano przy grupach: 0Rh+, BRh+, BRh-, AB Rh+, AB Rh-. Nie ma takiej grupy, której stan byłby optymalny lub wysoki.

Teraz rejestrować można się telefonicznie i umówić na konkretną godzinę, co jest wygodne zarówno dla krwiodawcy, jak i osób pobierających tę krew. Można też rejestrować się online i jak dotychczas, stacjonarnie (Terenowy Oddział Stalowa Wola – numer telefonu 15 842-14-55). Krwiodawca musi być zdrowy, nie może to być osoba, która w okresie poprzedzającym oddanie krwi przebywała za granicą (musi upłynąć co najmniej 14 dni), nie może przebywać na kwarantannie. Pamiętajmy, że poszukiwani są także ci, którzy wyzdrowieli po zachorowaniu na COVID-19 (osoba całkowicie zdrowa, po dwukrotnych testach NAT, spełniająca określone zasady).

Krew to niezastąpiony czynnik leczniczy, niezbędny do życia. Wznawiane są operacje i zabiegi, wracają do życia oddziały szpitalne. Jeśli zabraknie krwi, wiele osób nie otrzyma jakże ważnej dla ich życia i zdrowia pomocy.

Dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 - 65 lat.

Każda osoba zgłaszająca się do oddawania krwi lub jej składników musi legitymować się dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym tożsamość i numerem PESEL. Może to być dowód osobisty lub paszport.

Powinna być:

- wypoczęta, - przed oddaniem spożyć lekkostrawny i niskotłuszczowy posiłek, - wypić 1,5 do 2 litrów płynów w dniu poprzedzającym oddanie,

- nie spożywać alkoholu w dniu poprzedzającym oddanie,

- ograniczyć palenie papierosów,

- ważyć co najmniej 50kg (dysproporcja pomiędzy wagą a wzrostem może być przyczyną dyskwalifikacji),

- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go.

Zabieg pobrania krwi lub jej składników musi być całkowicie bezpieczny dla dawcy, a przetoczenie uzyskanej krwi lub jej składników bezpieczne dla biorcy.

O czym musisz wiedzieć przed oddawaniem krwi.

Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, AIDS (HIV), żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, krew nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi jeśli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =