Wizyta dwóch ministrów: Adamczyka i Webera na terenie powstającej obwodnicy Stalowej Woli i Niska

Image

Przemyśl, Nowa Dęba i Kolbuszowa zyskają obwodnice

W poniedziałek 11 maja 2020 r. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk i Wiceminister Rafał Weber zatwierdzili programy inwestycji dla 3 nowych obwodnic w województwie podkarpackim: Przemyśla, w ciągu dróg krajowych nr 28 i 77 oraz Nowej Dęby i Kolbuszowej, w ciągu drogi krajowej nr 9. Inwestycje o łącznej długości ok. 37 km powstaną w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020- 2030.

Jak podkreślił minister Andrzej Adamczyk koronawirus nie pokrzyżował planów drogowych. Pracownicy budownictwa drogowego i kolejowego są dobrze zabezpieczeni przez pracodawców pod kątem epidemiologicznym.

- Oto rusza rządowy program 100 obwodnic. Podpisujemy kolejne programy inwestycyjne dla obwodnic wokół miast w każdym z województw- zapowiedział Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

- W Przemyślu, Kolbuszowej i w Nowej Dębie pan Minister Andrzej Adamczyk podpisał 3 programy inwestycyjne na budowę obwodnic w ciągu dróg krajowych tych miast. To otwarcie nowego procesu, który zakończy się oddaniem do użytkowania nowej drogi. Jak podliczyliśmy na szybko, te 3 dzisiejsze podpisy pana ministra, mają wartość ponad miliarda złotych. To są kolejne bardzo konkretne środki finansowe, które decyzją rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego zostaną zaangażowane w województwo podkarpackie- mówił Wiceminister Rafał Weber.

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Koszt realizacji 100 obwodnic został oszacowany na blisko 28 mld zł. Ich budowa będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace przy obwodnicy Stalowej Woli idą zgodnie z planem

Po wizycie w Przemyślu i Nowej Dębie ministrowie wizytowali powstającą obwodnicę Stalowej Woli i Niska.

- Prace są niezagrożone, budowa jest realizowana w tempie odpowiednio nakreślonym przez harmonogram. Nawet część tych robót jest realizowana przed czasem, dzięki czemu możemy sądzić, że udostępnienie obwodnicy Stalowej Woli i Niska może nastąpić jeszcze w tym roku. Mimo tego, że zawarta w kontrakcie data mówi o kwietniu 2021. To ogromny sukces branży budowlanej- mówił Wiceminister Rafał Weber.

W ramach robót drogowych na trasie głównej obwodnicy Stalowej Woli i Niska wykonywano budowę nasypów, profilowanie poboczy, warstwę podbudowy z kruszywa łamanego, mury oporowe. Na drogach poprzecznych i jezdniach dodatkowych trwa przygotowanie podłoża pod nasyp i układanie krawężnika betonowego. Na wiadukcie WD2, gdzie zamontowano belki ustroju niosącego i zbrojenie płyty pomostu, zabetonowano płyty przejściowe oraz płytę pomostu. Trwa montaż elementów wyposażenia takich jak: desy gzymsowe, krawężniki, izolacja kap chodnikowych. Trwa też przebudowa kanalizacji sanitarnej średnicy i rozbiórka istniejącej kanalizacji, montaż wpustów z przykanalikami, budowa oświetlenia ulicznego (linie kablowe), odmulanie, profilowanie i umacnianie rowów melioracyjnych.

Budowa obwodnicy Stalowej Woli i Niska, w ciągu drogi krajowej nr 77, obejmuje odcinek od Stalowej Woli – skrzyżowanie Trasy Podskarpowej z ul. Chopina do połączenia z realizowaną drogą ekspresową S19 na terenie gminy Nisko.

W ramach budowy powstanie węzeł komunikujący obwodnicę z drogą powiatową nr 1024R (ul. Czarnieckiego) oraz 4 skrzyżowania jednopoziomowe (ronda) komunikujące obwodnicę ze Stalową Wolą ze strefą przemysłową, z Niskiem oraz z DK19:

- czterowlotowe rondo na skrzyżowaniu ul. Podskarpowej z ul. Chopina i projektowaną drogą wojewódzką nr 855,

- trzywlotowe rondo na skrzyżowaniu z projektowaną drogą gminną (łącznikiem do istniejącej DK77),

- czterowlotowe rondo na skrzyżowaniu z ul. Podsanie i projektowaną ul. Modrzewiową,

- czterowlotowe rondo na skrzyżowaniu z DK19.

Materiał videoMateriał video

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.