Proziaki, czyli coś do przekąszenia i gdy nagle zabraknie ci chleba

Image

Proziaki to takie placuszki, bułeczki, pampuszki- zwał jak zwał- znane są w Polsce południowo- wschodniej. Jak to mówią, drzewiej robiły je gospodynie na szybko i na już, gdy zachodziła potrzeba. Można je było zabrać ze sobą na spływ flisacki, można było wziąć w pole, w góry, do roboty i szkoły. Teraz proziaki pojawiają się na różnych uroczystościach, imprezkach, są składnikami podkarpackich szwedzkich stołów i cieszą się popularnością, a przecież ich wykonanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut.

Składniki:

- 500 gram mąki pszennej,

- 1-2 jajka,

- 250 ml kefiru,

- 2-5 łyżeczek cukru (w zależności czy chcecie na słodko, czy do wędliny, serów),

- 1 łyżeczka sody oczyszczanej,

- 1 łyżeczka soli.

Wykonanie:

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą wyrabiając ciasto. Wałkujemy je na grubość około 1 cm i wykrawamy szklanką krążki.

Rozkładamy je na ściereczce i zostawiany na kilka minut. Troszkę podrosną. A później wystarczy je poukładać na rozgranej patelni (ogień niezbyt duży lub przy indukcji na średnim poziomie) i piec z obu stron po kilka minut. Najfajniej piecze się je na patelni grillowej. Uwaga: patelni nie smarujemy żadnym tłuszczem. Gospodynie piekły je kiedyś bezpośrednio na kuchni. Podczas pieczenia powinny wyrosnąć 2, a nawet 3- krotnie.

Jeśli do ciasta dacie więcej cukru, mogą być jedzone same lub z dodatkiem dżemu lub czekolady. Mniej słodkie doskonale sprawdzają się z serkiem z łososiem, albo innym serem do smarowania, salami, szczypiorkiem, pomidorkiem. Sami zdecydujcie z czym macie ochotę je zjeść. Wykonanie jest niezwykle proste, poradzi sobie z nim nawet dziecko (oczywiście pod opieką dorosłych). Zamiast sody można dać około 2 dkg drożdży rozrobionych z mlekiem i 1 łyżeczką cukru (wlać po wyrośnięciu zaczynu do pozostałych składników), niemniej jednak prawdziwe proziaki robi się na bazie sody oczyszczanej.

Za tydzień kolejny przepis! Smacznego.

Przewiń do komentarzy















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Ana

A można dodać innej mąki??

~hggff

Na patelni nigdy takie nie będą jak dawniej. Robię je od 30 lat. Niech wam mąż wytnie kawałek blachy, mim 2 mm, dorobi do tego nóżki wysokości 10 cm. Stawiacie taką blachę nad palnikami kuchenki gazowej. Podobna zasada jak dawniej na kuchni. Zawsze była soda ( stąd ich nazwa) i obowiązkowo kwaśne mleko. Smacznego

e2rds

Proziaki można było kupić koło ratusza na rynku w Sandomierzu, jak jesteśmy, a są, zawsze kupujemy.

e2rds

Pyszności, nie zapomnę z dzieciństwa, pieczone na płycie kuchennej, ze świeżym masłem i mlekiem. Jeszcze nie zapomnę podpłomyków pieczonych z ciasta chlebowego z dodatkiem ugotowanych, drobno posiekanych buraków cukrowych, z wierzchu troszeczkę posypanych cukrem i pieczonych przed chlebem. Nie jadłem tego 60 lat, ale tego smaku do końca życia nie zapomnę.

~gorgan

Zamiast patelni piekarnik 190 stopni, 15 min góra 20

~gorgan

Proziaki czyli pieczywo z dodatkiem PROZY ( proza to nic innego jak soda oczyszczona ). Czyli proziaki to pieczywo z dodatkiem sody.

~gorgan

Ja osobiście nie dodaje jajek, zamiast kefiru może być maślanka, zsiadłe mleko lub jogurt np typu greckiego, islandzkiego.

~Mączka

To ja tez zrobie umiech Super przepis

~Delicious

Świetny przepis. Dziś go wypróbuję

~STW1977

trzeba leciec po kefir i mozna robic smiech2

~Rozalka

Wielkie dzięki za przepis smak z dziecinstwa.2

~Polak

Proziaki, bułki na prozaku. smiech2

~jan

.... ach łezka w oku, najlepsze są z musem jabłkowym .... ale czy te z patelni mogą dorównać tym z blachy kuchni wiejskiej ? ....

~mniam

Smak dzieciństwa

~Kosiniak

Chleba nie będzie a kefir będzie?

~Luk

Wyglądają smakowicie

przypadki

Mniam mniam przypomniały mi się czasy dzieciństwa dziękuję za przepis z chęcią zrobię w domu