Train the Trainer – na czym polega ta metoda szkoleniowa?

Image

Bez wątpienia nie każdy nadaje się do tego, by uczyć innych. Czy jednak można to zmienić? Zgodnie z założeniami metody Train the Trainer – jak najbardziej! To technika szkolenia szkoleniowców, która pomaga stać się znacznie lepszym nauczycielem czy też trenerem. Jesteś ciekawy, na czym polega Train the Trainer? Zapraszamy do lektury!

Czym jest Train the Trainer?

Prawdopodobnie każdy na swojej edukacyjnej drodze spotkał nauczyciela, który wyraźnie nie miał daru do przekazywania swojej wiedzy. To właśnie te lekcje czy wykłady, które dłużyły się w nieskończoność i z których bardzo trudno było wynieść jakąkolwiek wiedzę. Nic w tym dziwnego. Samo posiadanie jakichś informacji nie oznacza umiejętności ich przekazywania. W rzeczywistości nauczanie to bardzo trudna sztuka, która sama w sobie stanowi bardzo ważną i pożądaną umiejętność. Train the Trainer to metoda szkoleniowa, która pozwala zostać kompetentnym szkoleniowców. Dzięki niej w zasadzie każdy jest w stanie stać się dobrym nauczycielem.

Train the Trainer – anatomia dobrego trenera

Metoda Train the Trainer zakłada wykształcenie w uczestnikach szkolenia nawyków, które umożliwią im efektywne przekazywanie swojej wiedzy. Dzieje się tak poprzez rozwijanie konkretnych umiejętności, które powinny cechować dobrego nauczyciela, czyli przede wszystkim:

• umiejętności diagnozowania potrzeb szkoleniowych i określania celów szkolenia,

• tworzenia materiałów oraz ćwiczeń szkoleniowych,

• stosowania i właściwego dobierania metod edukacyjnych,

• zdolności do nawiązania kontaktu z grupą,

• zdolności do wzbudzania zainteresowania,

• przygotowania do sytuacji nietypowych i trudnych warunków.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom uczestnicy szkoleń Train the Trainer otrzymują swoistą instrukcję postępowania, którą następnie mogą wprowadzić w życie. Szkoleń takich można szukać w bazach szkoleń np. Eventis, Coursera, Udemy czy w serwisie dla branży szkoleniowej Szkolenia News.

Train the Trainer – czy każdy może zostać nauczycielem?

Wiele osób uważa, że do nauczania trzeba mieć predyspozycje. Metoda Train the Trainer stara się jednak udowadniać, że dobrym trenerem może zostać każdy. Badania wskazują zaś, że istotnie może być to prawda. Odpowiednio zastosowane założenia Train the Trainer są w stanie w znacznym stopniu przygotować uczestnika szkolenia do edukowania innych. Trening dla trenerów musi być jednak prowadzony przez wyjątkowo kompetentną osobę – praktyka z dużym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =