Zaciskamy pasa, koniec wydatków na zabawę i imprezy. Miasto walczy z koronawirusem

Image

W środę 25marca 2020 roku odbyła się wideokonferencja, na którą zaproszono dziennikarzy. Dzięki internetowi przedstawiciele mediów mogli „spotkać” się z prezydentem online.

W mieście wiele się zmieni. Budżet, w związku z koronawirusem zostanie mocno zmodyfikowany. Prezydent zapowiedział, że w 2020 roku nie będzie imprez rozrywkowo- sportowych, nie będą realizowane różne inwestycje typu budowa nowych placów zabaw, remont tych istniejących, nie będzie Dni Miasta, ani koncertów na błoniach, sportowych wydarzeń. Pieniądze pójdą na walkę z koronawirusem i poprawę sytuacji przedsiębiorców, bo to ostatnio wokół nich kręci się cała polityka miasta.

Nie jest tajemnicą, że koronawirus, ledwo się pojawił, już mocno uderzył w przedsiębiorców, tych drobnych i tych dużych. Bez pomocy ze strony samorządu wiele firm by upadło. Jakie zmiany, ulgi i środki pomocowe będą kierowane dla tych właśnie osób? Czy to pomoże przeczekać te trudne dni?

Nie narażajmy się nawzajem na zakażenie

Na początku prezydent zaapelował o rozsądek, o świadome zachowania mieszkańców. Sytuacja jest nowa i trudno przewidzieć konsekwencje działania koronawirusa. Poprosił o nielekceważenie zagrożenia, a to jest przecież śmiertelne. Jak widać po statystykach, wirus nie zważa na wiek i zgony i zachorowania dotyczą również osób młodych.

- W Stalowej Woli wszyscy jesteśmy jak w rodzinie. Ja państwa traktuję jak członków swojej rodziny, dlatego z serca apeluję i proszę wszystkich o to, aby w tym czasie, zwłaszcza w okresie zaostrzonej kwarantanny, kiedy obowiązują nowe przepisy ograniczające się poruszanie na terenie Polski, o zachowanie wszystkich tych zasad, o nie gromadzenie się, o nie poruszanie się bez potrzeby na terenie miasta. To jest czas kluczowy i od tego jak zastosujemy się do tych zasad kwarantanny będzie również zależało to, jak poradzimy sobie z kryzysem ekonomicznym, który bez wątpienia nas czeka, już zapukał do drzwi Stalowej Woli, już jest mocno odczuwalny przez naszych przedsiębiorców, a wiemy, że będzie on miał jeszcze większe oddziaływanie na naszą gospodarkę lokalną- mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbereżny.

Małe i średnie firmy ucierpiały jako pierwsze

Przez ostatnie dni prezydent rozmawiał z przedsiębiorcami na temat funkcjonowania ich firm. Wczoraj miała miejsce wideokonferencja z radnymi. Zastanawiano się nad sposobami wsparcia właścicieli tychże firm. Ustalono priorytety działania miasta i wyznaczono cele. Powstał Pakiet Wsparcia Dla Gospodarki Stalowej Woli.

Tworzony jest parasol ochronny dla biznesu w Stalowej Woli na czas kryzysu pandemii. Wartość pakietu wsparcia dla firm z terenu miasta, w celu przeciwdziałania skutkom kryzysu gospodarczego wywołanego koronawirusem ma wynieść 7 mln zł. Ta kwota została już wygospodarowana w budżecie miasta. Środki finansowe na uruchomienie parasola ochronnego dla firm w postaci zwolnienia z podatku od nieruchomości, umorzeń oraz odroczenia płatności będą pochodzić z wcześniej zaplanowanych wydatków budżetu miasta na:

- inwestycje z zakresu rekreacji i sportu,

- zadania osiedlowe, parkingi, podwórka oraz place zabaw,

- organizacje wydarzeń kulturalnych, dni miasta, a także dużych wakacyjnych koncertów plenerowych oraz działań promocyjnych miasta,

- administrację publiczną poprzez maksymalny rygor oszczędności w wydatkach bieżących.

- W czasach kryzysu musimy jednak porzucić zabawę. W roku 2020 zostaną całkowicie ograniczone wydatki związane z wydarzeniami kulturalnymi, dniami miasta i dużymi imprezami kulturalnymi, które były zaplanowane na błoniach w okresie wakacyjnym. Mam nadzieję, że zrozumiecie państwo tą sytuację, że musimy oszczędzać, że te środki musimy przekierować na ważniejsze cele- wyjaśnia prezydent.

Nie będzie więc nowych boisk i miejsc rekreacji, bo są pilniejsze wydatki, podobnie z wydatkami osiedlowymi. Lucjusz Nadbereżny zapewnił, że oszczędności poszuka też w wydatkach administracji samorządowej, publicznej.

Równocześnie chcę utrzymać budżet zrównoważony bez zaciągania kredytu, utrzymać inwestycje mieszkaniowe, drogowe i rozwojowe. Priorytetem w realizacji inwestycji będzie dofinansowanie zewnętrzne. Chronione równocześnie mają być spółki komunalne realizujące kluczowe usługi dla mieszkańców miasta. Równocześnie nałożony ma być rygor oszczędności na wydatki bieżące.

Firmy małe, dotknięte w pierwszej linii kryzysem gospodarczym, związanym z zasadami społecznej kwarantanny, to mikro i małe firmy z branży handlowej, usługowej, gastronomicznej, hotelarskiej, kosmetycznej, eventowej oraz turystycznej i transportowej. Jak podkreślił prezydent, nowe obostrzenia dotyczące chociażby ograniczenia wychodzenia z domu, jeszcze bardziej działają na niekorzyść tych firm, które często nie posiadając zaplecza finansowego mają obecnie niezwykle trudną sytuację. Równocześnie należy pamiętać, że to te właśnie małe firmy zatrudniają łącznie wiele osób i to ważne by pomóc im przetrwać. Te właśnie małe przedsiębiorstwa będą całkowicie zwolnione od podatku od nieruchomości za okres trzech 3 kwartałów: od kwietnia do grudnia 2020 roku dla wskazanych przedsiębiorców, uchwałą Rady Miejskiej, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Objęte zwolnieniem maja być:

- firmy działające na powierzchni do 150m2

- branża gastronomiczna oraz hotelarska

- firmy eventowe z zakresu obsługi wydarzeń kulturalnych oraz masowych

- firmy turystyczne oraz transportowe

Właściciele ich będą musieli między innymi wykazać pogorszenie płynności finansowej w związku z występowaniem koronawirusa. Z podatku od nieruchomości zwolnionych może być ponad 800 stalowowolskich firm. Budżet miasta straci na tym około 2 mln zł. Jest to jednak traktowane jako niezbędna pomoc przedsiębiorcom w dobie kryzysu globalnego.

Duże firmy tracą wiele

Kryzys dotknął także tych dużych i bardzo dużych przedsiębiorców. Wielu zdecydowało się na wygaszenie działalności. Stoją w części lub całkowicie zakłady pracy. Ograniczana jest produkcja. Ludzie boją się o utratę pracy, a o tym mówi się już głośno.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że to duże zagrożenie dla gospodarki w strefie przemysłowej. Mamy przerwane łańcuchy dostaw, mamy przerwaną globalną kooperację, co jest dla nas olbrzymim zagrożeniem. Nie możemy więc być obojętni na wnioski i głosy, które docierały do nas również z dużych działalności gospodarczych- mówił podczas konferencji Lucjusz Nadbereżny.

Dla tych dużych miasto zaproponuje odroczenie płatności podatku, bez naliczania odsetek oraz opłaty prolongacyjnej, a po okresie odroczenia będzie możliwe rozłożenie płatności na raty, a w najbardziej uzasadnionych przypadkach, nawet umorzenie części podatku w okresie przestoju działalności gospodarczej. Na ten cel wstępnie naszykowano 3 mln zł.

Łącznie więc miasto na małych i dużych przedsiębiorców ma zamiar wydać 5 mln zł. Póki co, inne polskie samorządy nie zaproponowały takich rozwiązań.

Co na kryzys, co po kryzysie?

Miasto chce też dokapitalizować Regionalny Fundusz Pożyczkowy działający przy RIG kwotą 1 mln zł na poręczenia dla firm, a także umorzyć czynsze przedsiębiorcom prowadzącym działalność w lokalach miasta, zniżyć opłaty lub wręcz umorzyć zaległości za opłaty śmieciowe tym w najtrudniejszej sytuacji, zagwarantować tanie paliwo dla mieszkańców na stacji paliw MZK utrzymując najniższą z możliwych cen. Będzie też pomagał w promocji firm lokalnych.

Ma też być utworzona dodatkowa rezerwa budżetowa do walki z koronawirusem w wysokości 1 mln zł. Posłuży do zakupu materiałów ochrony osobistej, płynów oraz profesjonalnych usług dezynfekcji miejsc publicznych i instytucji na terenie miasta. Prezydent potwierdził, że miasto będzie wspierać szpital i jednostki służby zdrowia. Kolejny raz poprosił o uczciwość obywateli wobec służby zdrowia, nie zatajając faktu kontaktu z osobami zakażonymi czy przybyłymi z zagranicy dajemy sami sobie szanse na przetrwanie tego trudnego czasu. Wsparcie popłynie też do innych służb, które wykonują obowiązki na rzecz bezpieczeństwa Stalowej Woli.

Miasto chce nadal podejmować zadanie rozwoju budownictwa wielorodzinnego czy realizować inwestycje drogowe. To wszystko ma pomóc później w odbudowaniu gospodarki. Polityka mieszkaniowa ma stanąć teraz na pierwszym planie.

Stworzona ma być też nowa strefa gospodarcza dla dużych inwestorów. Będziemy również sięgać po środki norweskie i wojewódzkie.

Na koniec włodarz Stalowej Woli zapewnił, że nie zabraknie nam stalowej woli do walki z trudnościami. Okupione to zostanie oszczędnościami. Póki co nie będzie na razie krytego lodowiska, drugiego balonu na Hutniczej (zadaszenia), ale za to kontynuowane będą prace przy Podwórku dla Pława, ponieważ ta inwestycja jest już rozpoczęta, a jej zahamowanie wiązałoby się ze startami firmy, która podjęła się zadania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~PRAWDA

NO I CO !!! MOJA RACJA KUDLATY!!!! NAJPIERW TRZEBA WYPRODUKAWAC PIENIADZE, STWORZYC MIEJSCA PRACY, A JAK ZOSTANIE TO SIE BAWIC!!! A PISIORKI ODWROTNIE , NAJPIERW POKAZ, A POZNIEJ NA NIC NIE MA KASY!!!

~obserwator

sondaż na dziś i do końca
Trzaskowski 69 %
Duda 3 %

~tulipan

Oto poranny sondaż prezydencki podany w TVN24:
Duda – 39%
Trzaskowski – 18%
Hołownia – 15%
Bosak – 8%
Kosiniak-Kamysz – 3%
I pozostała drobnica w granicach paru punktów procentowych.
Cieszy to, ale i budzi pewne obawy.
Ciesz, gdyż ten sondaż wskazuje, że będzie druga tura wyborów. To, że obecny Prezydent jest w czołówce rankingu, to mnie nie dziwi. Te prawie 40 procent wyborców pragnących jego reelekcji, to przede wszystkim beneficjenci dobrej zmiany i ich rodziny, mieszkańcy wschodnich rejonów Polski i Podkarpacia ogłupieni przez telewizję Kurskiego, radio Maryja i księdza proboszcza oraz ci wszyscy, którzy mając świadomość swojej małości, ograniczeń intelektualnych i zawodowych, patrząc z zawiścią, jak sąsiad wyjeżdża z garażu nowym samochodem, liczą, że jeśli wszystko pozostanie po staremu, to Ziobro i jego prokuratorzy sprawdzą, skąd sąsiad wziął pieniądze na nowy samochód. Myślę, że na Dudę zagłosuje jakieś 30-35 procent wyborców, co oczywiście nie zapewni mu reelekcji. I oby tak się stało.
Również się cieszę, że Kosiniak-Kamysz nie zdołał przekonać do siebie wiejskiego elektoratu, cały czas nie mogę pozbyć się wrażeniu, że oceniając realnie swoje szanse na objęcie najważniejszego urzędu w państwie, jego ugrupowaniu zależy przede wszystkim na odzyskaniu dla swych działaczy i ich rodzin Lasów Państwowych i Agencji Rynku Rolnego. I to jest moim zdaniem głównym cel pana Władysława i jego kolegów z PSL.
Obserwując obecny sojuszu formacji Kaczyńskiego z biskupami, mam prawo obawiać się jego kontynuacji przez niedoszłego Dominikanina jako Prezydenta Polski, dlaczego chyba dobrze, że Hołownia pomimo wielokrotnych zapewnień o przestrzeganiu w czasie swojej ewentualnej prezydentury świeckości państwa, nie jest liderem wśród kandydatów opozycji.
Zatem trzymam kciuki za dalszy spadek poparcia dla Dudy i wzrostu notowań dla Rafała Trzaskowskiego. Moim zdaniem, ta kandydatura, to najlepsza z możliwych.

~kibic

Do darka, jakie pieniądze się zwróciły z budowy tej biblioteki nie tylko te miliony się nie wróciły ale co roku miasto pakuje tam miliony na utrzymanie tego nie potrzebnego budynku. Dlaczego SZREK nie zbudował takiego pięknego CENTRUM SPORTOWEGO dla kibIców STALÓWKI.

~wstyd

CZY ten darek to ma wpływy na ten portal STALOWE MIASTO bo wystarczy o nim coś napisac a komentarz zostaje ocenzurowany.

~Robinson

do medrca vel edka, 70 mln dlugu to byly dlugi na inwestycje ktore sie zwrocily. Pozostale 130 mln aborygena na festyny i inne glupoty ni h.ja sie nie zwroca a kredyt trzeba splacac. Szlezak zostawil miasto z kapitalem ktory zostal pzezarty przez pisowcow. Do tego drzewa wyharatane i sprzedane. wiec zostal marazm z dlugami. I co dalej trolu?

~mędrzec

Do robinson, jedyne co odziedziczył obecny prezydent po SZREKU to 100 milionów długu. Życze ci hejterze abyś ty kiedyś odziedziczył chociaż 1 milion długu do spłaty a dowiedział byś się na czym życie polega.

~całaprawda

Do taka prawda , cieciu po co wyciągasz z archiwum te śmierdzące odgrzewane kotlety, nie było w POLSCE lepszego prezydenta od PANA PREZYDENTA DOKTORA PRAWA ANDRZEJA DUDY i wszyscy POLACY to dobrze wiedzą.Tak dobrze jak się POLAKOM żyje w czasach PANA PREZYDENTA A.DUDY to nigdy w dziejach POLSKI nie żyliśmy.

~takaprawda

Już lucek aborygen nie będzie jeździł do Pałacu Prezydenckiego
Druga tura gwarantowana.W stosunku do wyników uzyskanych w kwietniu zmalało poparcie dla Andrzeja Dudy do 39 procent (spadek o 20 punktów procentowych).Jaki jest obecny prezydent, wystarczy to wpisać w google ,,Totalna kompromitacja Prezydenta w Davos''

~Polak

J23 wsadź sobie w doope swojego boga.

~Robinson

Co za miernota, kasa po Szlęzaku przeżarta, narobione długów na 200 baniek a nowych inwestorów brak... i teraz poszukiwanie winowajcy. Ciekawe kto lub co byłoby winne marazmu gdyby nie medialny wirus?

~J23

RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ I NA PEWNO WIELE DOBREGO ZDZIAŁAMY !!!TERAZ JEST CZAS OCZYSZCZENIA, POKORY A NALEŻY WIERZYĆ ŻE PRZYJDZIE JESZCZE CZAS RADOŚCI ROZKWITU !!! RAZEM ZWYCIĘŻYMY DLA POLSKI
I POLAKÓW W IMIĘ BOGA !!!