Radni Porozumienia i Stowarzyszenie NM apelują do prezydenta

Image

Zarówno radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego, jak i Stowarzyszenie NM wysłali do prezydenta Lucjusza Nadbereżnego prośbę o pomoc lokalnym przedsiębiorcom z powodu paraliżu wywołanego w Polsce koronawirusem. Stają zakłady pracy, wstrzymywana jest produkcja, do fryzjerów, kosmetyczek, dentystów nie chcą już chodzić ludzie, zamiera życie. Obserwując tendencję wzrostową zakażeń można przypuszczać, że walka będzie długa i trudna. Kto zdoła ją przetrwać? Wiele firm żyje od pierwszego do pierwszego, więc przestój kilkutygodniowy oznacza klęskę. Gdy pokonamy wirusa, możliwe, że nie będzie do czego wracać. Mieszkańcy zaczną szukać zatrudnienia poza granicami Stalowej Woli. Jak temu zapobiec?

Radni Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego napisali:

Niniejszym wnioskujemy do Pana o podjęcie koniecznych działań mających na celu pomoc osobom prawnym i fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą na terenie naszego miasta. Panująca sytuacja związana z epidemią wywołaną aktywnością wirusa COVID-19 uniemożliwia normalne funkcjonowanie przedsiębiorców. Szereg sygnałów ograniczenia i wręcz zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej na terenie naszej gminy wymaga ze strony władz miasta zrozumienia i pilnej reakcji pomocowej. Naszym zdaniem należy również pochylić się nad najemcami lokali, które są własnością Gminy oraz podatkiem od nieruchomości dla osób fizycznych.

Dlatego wnosimy o niezwłoczne przyjęcie pod obrady Rady Miejskiej w Stalowej Woli uchwały dotyczącej zwolnienia z podatku od nieruchomości osób prawnych i fizycznych za okres II-go kwartału bieżącego roku. Deklarujemy wolę pełnej współpracy w poruszanej kwestii. Jeżeli Pana zdaniem projekt wymaga dodatkowego omówienia, jesteśmy do Pana dyspozycji.

Mając świadomość- powagi sytuacji, konsekwencji uchwały dla budżetu miasta, niezbędnej zgody większości Rady Miasta oraz konieczności skrócenia procesu decyzyjnego proponujemy ten sposób omówienia przedmiotowej uchwały, rezygnując z przysługującego nam prawa zapisanego w Statucie Miasta § 26. Ust.2 do zwołania sesji Rady Miasta na wniosek ¼ ustawowego składu Rady Miejskiej.

Stowarzyszenie Nasze Miasto ma również garść rad dla włodarza Stalowej Woli:

- Prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz Samorządowcy ze Stalowej Woli powinni mocno popracować nad tym, jak pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu się podczas kwarantanny, której zakończenie nikt nie jest w stanie przewidzieć- stwierdza Łukasz Banasik ze stowarzyszenia Nasze Miasto.- W trudnej sytuacji są szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa – na przykład bary i restauracje, sklepy branżowe, salony zamknięte od dwóch tygodni. Mamy nadzieję, że w momencie publikowania tego tekstu prezydent ma już pomysł na pomocowy pakiet w tym obszarze, bo z każdym dniem sytuacja zaczyna być bardzo dramatyczna- dodaje Łukasz Banasik.

Stowarzyszenie tymczasem wystosowało pytanie do właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, co mogłoby im pomóc w tym, aby przetrwać. Wielu wytyka lokalnym władzom, że ta zamiast reagować, konsultuje na facebooku z dziećmi co zbudować ze środków norweskich - skocznie czy tor rolkowy? To nie są priorytety na obecny czas - zauważają przedsiębiorcy. Wszyscy są natomiast zgodni, ze musi nastąpić "solidarność w stratach i utratach dochodów". To znaczy ze razem budujemy i razem tracimy i razem mieszkamy- mówi Banasik.

- Przedstawiamy zatem propozycje zabiegów na okres zagrożenia koronawirusem, które wypracowało stowarzyszenie przy udziale lokalnych przedsiębiorców. Przede wszystkim przesunięcie pieniędzy z promocji na pomoc przedsiębiorcom i rezygnację np. z dni miasta itp. Na tej podstawie można stworzyć fundusz solidarnościowy gminy i spółek czy podmiotów miejskich. Taki fundusz, miał w planach w czasie kampanii prezydent- tyle, że demograficzny. Obniżka o 50% podatku od nieruchomości za rok 2020 dla firm, natomiast dla podmiotów zajmujących się dzierżawą i dla innych pod warunkiem obniżenia czynszów swoim klientom. Obniżka czynszów w zasobach miasta o 50%. Stworzenie celowego funduszu, z którego wypłacane byłyby dopłaty dla podmiotów i osób zajmujących się dzierżawą lokali w wysokości 30% na uzupełnienie obniżonych czynszów dla właścicieli lokali stosujących zniżkę w wysokości 50%. Wniosek o dopłatę w tym wypadku składałby wydzierżawiający. Dofinansowanie funduszu pożyczkowego w RIG lub stworzenie podobnego przez miejskie spółki np. Kuźnię Przedsiębiorczości wspomagającą w nieoprocentowane pożyczki mikro i małe firmy mające kłopot z zapłatą ZUS. Obniżenie lub umorzenie opłat za odpady, a jeśli to niemożliwe wypłacanie z w/w funduszu dopłat wspierających zapłatę opłat. Firmy płacą z metrażu i nie ma znaczenia czy produkują odpady czy nie. Obniżenie o 50% kosztów ogrzewania (np. opłat stałych) dla firm ograniczających swą działalność. Bezpłatne doradztwo prawne mikro i małych firm mające na celu pomoc w negocjacjach z ZUS, US i innych przypadkach zagrożenia działalności z powodu ograniczenia działalności. Stworzenie platformy do wykorzystania potencjału i czasu osób i podmiotów, które ograniczyły swą działalność z powodu epidemii. Na koniec należy zwrócić uwagę, że, miasto ma ograniczone zasoby finansowe i my zdajemy sobie z tego sprawę, ale obecna sytuacja to naszym zdaniem największe wyzwanie w dotychczasowym zarządzaniu prezydenta, a pomoc upadającym firmom, może być najważniejszym historycznie zadaniem dla obecnej kadencji całego samorządu- wyjaśnia Łukasz Banasik.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =