Nie wiadomo kiedy uczniowie wrócą do szkół

Image

Wiele osób zastanawia się na tym jak długo będzie trwała przerwa w zajęciach szkolnych. Teoretycznie uczniowie mieli wrócić do szkół 25 marca. Od kilku dni mówi się o tym, że ten okres się wydłuży nawet do Wielkanocy. Minister Edukacji Dariusz Piontkowski nie rozwiewa, póki co, tych wątpliwości. Podkreśla, że będzie to uzależnione od rozwoju sytuacji oraz od decyzji rządu.

Czas na naukę przez internet?

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno- wychowawczych Ministerstwo Edukacji zachęca nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów i przekazywali im materiały do samodzielnej pracy w domu. Dotyczy to w szczególności tych osób, które przygotowują się do egzaminów: ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego.

- Prosimy nauczycieli o to, by stopniowo przygotowywali się do pracy zdalnej z uczniami. Pierwsze kilka dni traktujemy jako przygotowanie się do tego typu nauki. Wiem, że część szkół już rozpoczęła taką naukę zdalną, za co serdecznie dziękuję. We wszystkich szkołach jeszcze to nie było możliwe, stąd przypominamy, że trzeba się do tego przygotować. Kończymy pracę nad rozporządzeniem, które ureguluje kwestię zdalnego nauczania. Do momentu kiedy to rozporządzenie nie wejdzie w życie, nie można wystawiać ocen, ani oceniać za ten materiał, który był zadawany w trakcie zdalnej nauki- informuje Minister Edukacji Dariusz Piontkowski.

Minister podkreśla, że nie ma obowiązku, aby nauczyciele wykonywali swoją pracę z placówki, w której są zatrudnieni. Nauczyciel może ją wykonywać w domu, przy użyciu swojego prywatnego sprzętu bądź narzędzi, które zostaną mu udostępnione przez dyrektora placówki.

Co dalej z egzaminami?

21- 23 kwietnia miały odbywać się egzaminy ósmoklasistów. Planowano też, że matury potrwają od 4 do 24 maja. To czy one wszystkie odbędą się, stoi pod znakiem zapytania.

- W tej chwili nie jesteśmy w stanie powiedzieć jak będzie się rozwijała sytuacja, to zależy od tego, co będzie z epidemią koronawirusa w Polsce. Odpowiednie decyzje będzie podejmował rząd- mówi Dariusz Piontkowski.

Minister Edukacji, zgodnie ze specustawą, ma prawo do tego, aby na nowo organizować terminy egzaminów w szkołach. Obecnie nie zostały wprowadzone zmiany w kalendarzu szkolnym, co oznacza, że np. egzamin ósmoklasisty nie został jeszcze odwołany.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =