Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Image

Nie ma potrzeby abyśmy teraz oddawali życie za Ojczyznę, ale wciąż trzeba walczyć o lepsze jutro: pracą, nauką i codziennymi zmaganiami.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Stalowej Woli rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w Parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie. Później zgromadzeni na eucharystii mieszkańcy, władze, organizacje patriotyczne, poczty sztandarowe, klasy mundurowe stalowowolskich szkół, żołnierze i harcerze przeszli w uroczystej defiladzie na cmentarz wojenny, by wciąż udział w oficjalnych uroczystościach wojskowych przy grobie Tadeusza Gajdy ps. Tarzan. Po Apelu Pamięci złożono kwiaty i wieńce.

Do zgromadzonych przemówili: wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, starosta powiatowy Janusz Zarzeczny, wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap.

Popłynęło wiele ciepłych słów w kierunku tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, a byli prześladowani, również przez swoich, tych niezłomnych bohaterów, czasem cichych i niedocenianych. Uroczystości przy grobie legendarnego Tarzana były na pewno symboliczne, bo zorganizowane nad mogiłą tego, który spoczywał daleko od domu, zamordowany i pochowany bez stosownych honorów, teraz powrócił na swoją ziemię. Wciąż wielu takich jak on czeka na odnalezienie i powrót do domu. O tamtych czasach, jak mówili przemawiający trzeba pamiętać i dobrze, że w uroczystościach bierze udział młode pokolenie, które będzie nośnikiem informacji o tamtych czasach. Póki żyje pamięć, póty jest Polska.

- W narodowy dzień żołnierzy wyklętych spotykamy się tutaj, na cmentarzu rozwadowskim aby oddać hołd żołnierzom polskiego podziemnego państwa. Wszyscy oni chcieli wolnej i chrześcijańskiej Polski, wszyscy oni kochali Polskę szaloną miłością, miłością dla której gotowi byli oddać to, co w życiu najważniejsze, oddać swoje życie. To dla nich właśnie takie wartości jak: Ojczyzna, honor, wiara były najważniejsze- mówiła w niedzielę na cmentarzu wiceprezydent Renata Knap.

Wieczorem przewidziano jeszcze Bieg Tropem Wilczym na dystansie 1963 metrów i na 5000 metrów. Start- obok Urzędu Celnego na ul. Kwiatkowskiego.

Materiał video

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =