Jak się może zmienić MDK?

Image

W Miejskim Domu Kultury odbyły się konsultacje z mieszkańcami, podczas których można było porozmawiać o dalszych planach modernizacyjnych obiektu.

Miasto Stalowa Wola zakwalifikowało się do II etapu naboru w ramach Programu Rozwój Lokalny finansowanego ze środków Funduszy norweskich i EOG 2014 – 2021. Stalowa Wola przeszła do II etapu wraz z 54 innymi miastami. Czy uda nam się pozyskać ponad 40 mln z Funduszy Norweskich na rozwój miasta? Okaże się się, a póki co uczestnicy spotkania mogli wnieść własne pomysłu i uwagi co do funkcjonowania MDK w przyszłości.

Spotkanie poprowadził Kamil Pluta z Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia. Rozmawiano o wielu sprawach, omówiono oba projekty realizowane w domu kultury. W czasie konsultacji padło wiele sugestii w sprawie dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pytano m.in. o małą salę kinową i jej wykorzystanie, np. o to, czy osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą miały przestrzeń dla siebie, bądź czy będą pojawiać się oferty kinowe dla osób z autyzmem. Interesowano się również wentylacją i klimatyzacją w poszczególnych salach domu kultury. Sugestie mają zostać przedstawione projektantowi.

Projekt, na który MDK ma szansę pozyskać środki zakłada przebudowę i remont sali widowiskowej, sceny i pomieszczeń przyległych. Co mogłoby się zmienić?

Sala widowiskowa

- Scena wraz z wyposażeniem montowanym na stałe tj. zapadnia sceniczna, montaż elektrycznych wyciągów scenicznych, inteligentnych urządzeń oświetleniowych, system podglądu akcji scenicznej, system potwierdzenia akcji sceniczne oraz system odsłuchu akcji scenicznej.

- Wymiana podłogi na widowni i foteli, renowacja zabytkowych płaskorzeźb, zdobień ścian i sufitów.

- Pogłośnienie loży prawej i lewej na balkonie.

- Udrożnienie ciągów komunikacyjnych na I piętrze wokół sali widowiskowej.

- Garderoby za sceną, pracownia krawiecka i magazyny kostiumowe, pracownia plastyczna oraz przyległe biura pracowników działu artystycznego.

- Montaż klimatyzacji z zastosowaniem pompy ciepła.

- Wymiana oświetlenia ogólnego na widowni na oświetlenie energetyczno- oszczędne typu LED.

- Montaż dźwiękowego systemu ostrzegawczego.

Kolejne działania mają polegać na dostosowaniu małej sali kinowej do wymogów sali muzyczno- teatralnej wraz z adaptacją dodatkowego pomieszczenia na zaplecze sceniczne i garderobę. Podejmowane będą następujące działania:

- poprawa widoczności i komfortu na widowni (prawidłowy spadek).

- dozbrojenie sali w technikę sceniczną i dźwięk.

- adaptacja pomieszczenia z małą salą kinową na zaplecze i garderobę utworzonej małej sali muzyczno- teatralnej.

Kolejne działania będą polegały na adaptacji pomieszczenia socjalno– magazynowego na nowoczesną salę kulturalno–edukacyjną. Dział zarządzania lokalnym dziedzictwem kulturowym wraz z odnowieniem sali baletowej Lasowiaków i udrożnieniem ciągów komunikacyjnych. W ten sposób wszystkie piętra budynku udostępni się osobom niepełnosprawnym ruchowo:

- adaptacja pomieszczenia socjalno – magazynowego na nowoczesną salę edukacyjną wraz z remontem pomieszczeń przyległych, korytarz, sanitariaty, szatnia, sala baletowa Lasowiaków.

- udrożnienie ciągów komunikacyjnych na II piętrze – połączenie prawego i lewego skrzydła budynku oraz adaptacja pomieszczenia magazynowego na tworzony w ramach projektu Dział Zarządzania Lokalnym Dziedzictwem Kulturowym.

- odnowienie dużej sali baletowej Lasowiaków na II piętrze wraz z pomieszczeniami przyległymi.

- odpracowanie na bocznych klatkach systemu wystawienniczego umożliwiającego ekspozycję plansz, fotografii itp.

Projekt zakłada także opracowanie nowego systemu zamykania drzwi w obiekcie np. z użyciem kart magnetycznych

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.