Pod 112 dzwonimy nie tylko po pomoc

Image

Większość zgłoszeń na 112, to wezwania bezzasadne. Tymczasem dysponowane na miejsce, gdzie nic się nie stało służb, które tracą cenny czas i pieniądze, na skutek wezwań „wesołków” i bezmyślnych ludzi powoduje, że ktoś może nie zdążyć, by uratować życie komuś.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej. Służy do wzywania pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Wiele jednak osób dzwoni na niego po to, by się zabawić lub wzywać pomocy w sytuacji nieuzasadnionej.

Operatorzy numeru alarmowego 112 odbierają zgłoszenia, analizują je pod względem ich zasadność, a następnie zweryfikowane zgłoszenia przekazują dyspozytorom właściwych służb ratunkowych, których zadaniem jest zadysponowanie sił i środków niezbędnych do prowadzenia działań. Tymczasem ludzie domagają się przyjazdu pogotowia np. mając podwyższoną temperaturę, katar lub wysypkę. Nie rozumieją, że Zespół Ratownictwa Medycznego jest od ratowania życia, a z przeziębieniem należy się udać do przychodni. Wzywający mogą mieć wprawdzie problemy z oceną stanu zdrowia swojego czy bliskich, ale w przypadku celowego lub złośliwego zakłócania pracy służb, wysuwane są konsekwencje w postaci mandatu. Podobnie strażacy wołani są do zatrzaśniętych drzwi, kłopotów z dostaniem się do pomieszczeń, gniazd os na działkach i balkonach itp. Policji życzymy sobie w sytuacji kłótni rodzinnych czy rozwodowych przepychanek.

Zgodnie z art. art. 66 §1 kodeksu wykroczeń: Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego— podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

[p]W samym tylko styczniu 2020 roku, na terenie województwa podkarpackiego, odnotowano 21 822 zgłoszenia, z czego 9927 przekazano: Policji, 117 do Państwowych Straży Pożarnych, 8721 do Państwowego Ratownictwa Medycznego, 3057 do służb pomocniczych. Większość zgłoszeń, przed weryfikacją, jest bezpodstawnych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.