Powstał mural Lucjana Treli

Image

Doczekaliśmy się, bo oto na osiedlu Centralnym powstaje właśnie długo wyczekiwany przez mieszkańców Stalowej Woli mural poświęcony wielkiemu sportowcowi.

Lucjan Trela zmarł 12 lutego 2019 roku, czyli rok temu. Udało się doprowadzić dzieło uczczenia naszego mistrza do końca, choć łatwo nie było. Początkowo fresk miał powstać na bloku osiedla gdzie mieszkał pięściarz, ale mimo starań i zapewnień co poniektórych tak się nie stało. Trochę wstyd, że taki człowiek nie mógł zostać uhonorowany tak, jak powinien i tam, gdzie powinien. Ale jak to mówią „nic to”. Artyści się nie poddali, mało tego, zorganizowali zrzutkę, znaleźli inne miejsce, równie godne i uczęszczane i wreszcie mogli przystąpić do realizacji zadania.

Lucjan Trela to człowiek określany mianem „Mały wzrostem, wielki sercem”. Rozsławił Polskę swoimi sportowymi osiągnięciami, rozsławił też Stalowa Wolę. Choć jak na boksera wagi ciężkiej nie miał odpowiedniego wzrostu, bez wątpienia miał wielki talent i siłę walki. To pięciokrotny Mistrz Polski, reprezentant naszego kraju na igrzyskach olimpijskich, który uległ dopiero przyszłemu mistrzowi Georgowi Foremanowi na punkty wytrzymując aż 12 rund (sztuka, która nie udała się wówczas nikomu). Stoczył 275 walk i większość z nich wygrał. Teraz każdy młody człowiek, który przejdzie pod ścianą, gdy zapyta o to, kto jest na fresku, otrzyma odpowiedź i zapamięta. A pamięć o tak wielkim sportowcu nie zaginie, zwłaszcza tutaj, zwłaszcza w jego mieście.

Mural powstaje na budynku należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej Okulickiego 34. Dzieło w sobotę 8 lutego będzie prawdopodobnie już skończone (o ile pogoda nie pokrzyżuje planów), a wykonane zostanie przez Tomasza Zubrzyckiego i Pawła Żaka z grupy Osiedlowe Freski.

- Środki finansowe na jego wykonanie pochodzą ze zbiórki crowdfundingowej. Wsparcia udzieliła Spółdzielnia mieszkaniowa w Stalowej Woli. Niestety, pan prezydent, mimo otrzymania pisma, inicjatywy nie wsparł- informują artyści z OF.

A już 15 lutego w naszym mieście będzie mieć miejsce I memoriał Lucjana Treli. Będzie to sportowe wydarzenie o dużej randze. Wiecej TUTAJ.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =