Na Skwerze Pamięci- Kamień Pamięci

Image

Skwer przy „Florianie” od lipca 2018 roku nosi nazwę Skweru Pamięci Ofiar OUN- UPA. Postawiono tam również tabliczkę z nazwą i pod nią składano wieńce i kwiaty. Mieszkańcy różnie zareagowali na taki pomysł. Na pewno kontrowersyjny był fakt, że na trawniku mogą swoje potrzeby załatwiać psy, że miejsce nie jest godne. Teraz się to zmieni, bo na skwerku pojawił się dużych rozmiarów kamień.

Jak się dowiedzieliśmy, na obelisku zamontowana zostanie specjalna tablica. Będzie więc godne miejsce do chwili zadumy nad przeszłością.

Przypominamy, że tabliczka upamiętnia pomordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i Ukraińską Powstańczą Armię. Decyzję o utworzeniu miejsca podjęła Rada Miasta 21 czerwca 2018 roku na wniosek Fundacji „Przywróćmy Pamięć” oraz Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”. Nadanie temu terenowi nazwy ma być hołdem dla pomordowanych, upamiętnieniem wszystkich ofiar masowej zbrodni, w tym Polaków, Żydów, Cyganów, Czechów, a także tych Ukraińców, którzy nie podporządkowali się zbrodniczemu opętaniu OUN-UPA i z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom, ostrzegając przed napadem, dając schronienie, czy pomagając w ucieczce, płacąc za to własnym życiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.